Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

Vesnice, kde je každý třetí zastupitelem, se rozhádala. Čekají ji volby

  • 0
Dlouhé roky platil Šléglov, jedna z nejmenších obcí v Olomouckém kraji, za příklad vesnice, v níž politicky všichni „táhnou za jeden provaz“. Víska má devět zastupitelů, což je téměř třetina všech stálých obyvatel. Teď se ale nevídaně rozhádali a více než polovina z nich složila mandát.

Červencové mimořádné volby lidé netrpělivě vyhlížejí a doufají, že konečně vyřeší půtky mezi dvěma tábory v zastupitelstvu, které v posledním roce vygradovaly v odstoupení starosty a rezignaci jeho a dvou zastupitelů.

Další dva pak složili mandát nedávno, takže Šléglovu zbyli poslední čtyři volení zástupci, což je situace, z níž jsou jediným východiskem právě nové volby.

Dobrat se příčiny rozkolu je přitom dnes už skoro nemožné. Obě strany „šléglovské politické krize“ celkem nepřekvapivě vidí chybu u té druhé a navzájem se osočují. A metají po sobě i trestními oznámeními, ve Šléglově dříve nepředstavitelnou věcí. Jedno podal třeba bývalý starosta Zdeněk Císař na svou nástupkyni Ditu Peškovou, odpůrci mu oplatili stejně.

Císař obec řídil už od roku 2008, když tehdy uprostřed volebního období nahradil Ilju Zachovala, který tragicky zahynul při veteránských motocyklových závodech. Dnes tvrdí, že zlom přišel po posledních volbách v roce 2014.

„Vadilo mi, že do zastupitelstva se mohli dostat lidé, kteří zde mají přihlášený trvalý pobyt, ale nežijí zde. Oni se pořád snažili přesvědčit ostatní, že já nedělám práci dobře a že zvýhodňuji některé lidi. Vytvářeli dojem, že je potřeba mě víc kontrolovat,“ popisuje. Atmosféra se podle něj vyhrotila tak, že o rok později musel rezignovat.

„V takové atmosféře se nedalo pracovat. Byl jsem osočován a opozice, která po volbách dostala celý finanční výbor, chtěla fakticky ovládnout obec,“ tvrdí bývalý starosta, jenž posléze složil společně s dalšími dvěma lidmi i mandát zastupitele. Podle něj na protest proti tomu, jak obec začala řídit nová starostka. Přitom pro ni už jako řadový zastupitel hlasoval, oba také kandidovali společně za Starosty a nezávislé.

„To, co se tady teď děje, nám rozhodně nedělá dobré jméno“

Kde naopak vidí důvody rozkolu nová starostka? „Pan Císař měl o vedení obce úplně jinou představu. On si asi představoval, že já pojedu podle jeho not. Situace se vyhrocovala a v podstatě je pořád napjatější, i když on už ani není v zastupitelstvu,“ říká.

Konečný impulz k mimořádným volbám dali zastupitelé Petr Sukač a Bohuslav Juríček, když v únoru odstoupili.

„Šléglov byl už na můj vkus příliš rozhádaný a já jsem se na tom nechtěl dál podílet. Nejsem konfliktní člověk a už jsem neviděl jinou možnost než nové volby,“ poznamenal Sukač.

Jedním z mála lidí ve Šléglově, kteří se nestaví na žádnou ze znesvářených stran, je Jiří Koutný, jenž bydlí na okraji obce. Sám nechápe, proč se obec tak rozdělila.

„Nevím, na čí straně je pravda, ale čekám, že po volbách se situace zklidní. To, co se tady teď děje, nám rozhodně nedělá dobré jméno,“ říká.

Minulé i nadcházející volby spojuje spor o „přistěhovalce“

Jenže zatím se zdá, že i předčasné volby bude provázet napjatá atmosféra. Exstarosta Císař sice avizuje, že sám už kandidovat nehodlá, ale současně chce zabránit, aby mohli kandidovat lidé, kteří v obci trvale nežijí.

„Jsou tu příklady podpořené nálezem Ústavního soudu, že zastupitelem může být jen občan, jenž v obci trvale žije. Že se zde narodil, není argument,“ tvrdí.

Jako příklad uvádí Matěje Zachovala z KDU-ČSL, syna zesnulého Ilji Zachovala, který pracuje jako vrcholný manažer, ale současně v roli zastupitele pomáhá obci s ekonomikou a pracuje ve finančním výboru. Zachoval žije i pracuje jinde a do Šléglova dojíždí.

Zachoval naproti tomu výhrady Císaře nechápe a chce v červenci kandidovat znovu.

„Mohu říct, že budu kandidovat a nikdo mi v tom nezabrání. Já při své práci nemohu být pořád ve Šléglově. Mám však k obci osobní vztah, jsem tu trvale hlášen, vlastním nemovitost a pozemky, platím tu jako fyzická osoba nemalé daně. Rozhodně nejsem z těch, kdo se nastěhoval účelově jen kvůli volbám,“ odmítá.

Exstarosta zvažuje hnát volby k soudu. A plánuje se odstěhovat

Hájí ho i starostka: „Já si vážím, že si při svém pracovním vytížení najde čas na to, aby nám pomohl s financemi. Kvůli nějakému prospěchu se sem určitě nehlásil,“ říká Pešková.

Faktem ovšem je, že několik lidí se do Šléglova před volbami skutečně „papírově“ nastěhovalo - aby mohli kandidovat nebo aby podpořili kamarády či příbuzné.

„Tehdy byl starostou pan Císař a nijak mu to nevadilo. Asi i proto, že se do obce tehdy nechal přihlásit k pobytu jeho syn a po volbách se zase odhlásil,“ podotkla.

Císař to nepopírá. „Ovšem byla to reakce na to, že se sem přihlašovali jiní lidé. V té době ale ještě nebyl nález Ústavního soudu. Ten říká, že zastupitelem může být jen ten, kdo v obci trvale žije,“ namítá.

Císař opakuje, že sám už kandidovat nebude. „Máme v plánu se odtud odstěhovat. Oslovilo mě ale pár lidí, abych jim tady s volbami pomohl. Mým hlavním úkolem je zabránit, aby mohl kandidovat někdo, kdo v obci trvale nežije. Pokud to bude nutné, půjdeme s tím i k soudu,“ vyhlásil. Zatím se tak nezdá, že by se Šléglov měl brzy dočkat svého někdejšího klidu...