Předčasné volby mohou výrazně změnit radnice v Olomouckém kraji, většina současných politiků se totiž v případě zvolení zřejmě vzdá funkcí. (ilustrační snímek)

Předčasné volby mohou výrazně změnit radnice v Olomouckém kraji, většina současných politiků se totiž v případě zvolení zřejmě vzdá funkcí. (ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Volby otřesou radnicemi, většina nových poslanců by složila funkce

  • 4
Změny ve vedení radnic a možná i hejtmanství zřejmě přinesou předčasné volby v Olomouckém kraji. V čele kandidátek totiž stojí mimo jiné primátor Olomouce a jeho náměstek, náměstek přerovského primátora či hejtmana i další starostové a místostarostové. A většina se chce v případě úspěchu funkcí vzdát.

O hlasy voličů se v Olomouckém kraji nakonec bude ucházet celkem osmnáct stran. MF DNES se zaměřila na osazenstvo prvních šesti míst na kandidátních listinách, neboť ta vedle lídra obsadí velice často také zástupci všech pěti okresů kraje, a zajímala se, zda by politici v případě zvolení složili své současné funkce.

"Nyní to vidím tak, že tato dvě místa, za předpokladu, že by zde člověk fungoval naplno, skloubit nelze," přemítá při představě o svém zvolení poslancem například olomoucký primátor Martin Novotný.

Zdůrazňuje ale, že jde prozatím o jeho pohled na věc. Vše bude muset případně řešit i s kolegy ve straně a s koaličními partnery.

"Momentálně tak dávám přednost variantě, že bych primátorem zůstal do schválení rozpočtu města na příští rok. A pak už bych nepokračoval," doplňuje Novotný coby lídr kandidátky ODS v Olomouckém kraji.

Změna ve vedení krajského města by tak mohla přijít v prosinci letošního roku. Na začátku, nejpozději v polovině tohoto měsíce se olomoucký rozpočet schvaluje.

Novotného na jeho primátorském postu nejspíše vystřídá další člen ODS. Kdo konkrétně by to mohl být, však není v tuto chvíli jasné. Bude-li to nutné, začne ODS příštího primátora Olomouce dle Novotného hledat až po volbách.

Poslanci chtějí být náměstci primátora v Olomouci i Přerově

Také dvojka na kandidátce občanských demokratů nyní zastává vysokou funkci v místní komunální politice. Náměstek přerovského primátora Michal Zácha však nad svým zvolením do Sněmovny ještě neuvažoval.

"A to i vzhledem k našim preferencím. Nepřemýšlel jsem, co by bylo, kdybych se stal poslancem," dodává Zácha.

Čela kandidátek

ČSSD
1. Roman Váňa (strojní a elektroinženýr)
2. Pavel Holík (lékař)
3. Jiří Zemánek (pedagog, manažer)
4. Pavel Šoltys (místostarosta Lipníku nad Bečvou)
5. Lubomír Věstinský (podnikatel)
6. Pavel Martínek (starosta Loučné nad Desnou)

ODS
1. Martin Novotný (primátor Olomouce)
2. Michal Zácha (náměstek primátora Přerova)
3. Petr Sokol (VŠ pedagog)
4. Josef Ťulpík (živnostník)
5. Lubomír Žmolík (starosta Lipové-lázní)
6. Stanislav Orság (starosta Šternberka)

TOP 09
1. Jitka Chalánková (dětská lékařka)
2. Bořivoj Šarapatka (vysokoškolský profesor)
3. Radek Brázda (starosta Troubek, ved. div. souboru)
4. Jana Němečková (místostarostka Libiny, manažerka)
5. Leoš Hannig (starosta Vápenné)
6. Aleš Jakubec (VŠ pedagog)

KSČM
1. Alexander Černý (předseda Okresního výboru KSČM)
2. Josef Nekl (ekonom)
3. Josef Augustin (advokát)
4. Petr Heblák (místostarosta Rapotína)
5. Zdenka Szukalská (starostka Moravského Berouna)
6. Michal Symerský (náměstek hejtmana)

KDU-ČSL
1. Marian Jurečka (soukromý zemědělec)
2. Ladislav Šnevajs (náměstek primátora Olomouce)
3. Pavel Horák (předseda kontrol. výboru, zastupitel Olom. kraje)
4. František John (starosta Zábřehu)
5. Jaroslav Fidrmuc (ředitel gymnázia)
6. Alena Šromová (praktická lékařka)

Strana zelených
1. Martin Škabraha (filozof, publicista, VŠ pedagog)
2. Edita Hrstková (ekonomka)
3. Jiří Roubík (architekt)
4. Tomáš Hradil (ředitel Hnutí Brontosaurus Jeseníky)
5. Helena Netopilová (SŠ pedagog)
6. Vladimír Puchalský (právník)

Politické hnutí ANO
1. Jaroslav Faltýnek (manažer)
2. Ladislav Okleštěk (starosta Výšovic)
3. Milan Feranec (právník)
4. Petr Vrána (obchodní manažer)
5. Jiří Mílek (generální ředitel)
6. Pavel Stonawský (ředitel akciové společnosti)

SPOZ
1. Radek Augustin (vedoucí Úřadu vlády ČR)
2. Jiří Pospíšil (personalista, psycholog)
3. Miroslav Šuba (generální ředitel MJM Litovel a. s.)
4. Petr Smékal (ředitel společnosti)
5. Martin Ševčík (podnikatel)
6. Jiří Klvač (ekonom, VŠ pedagog)

Podobně opatrný postoj zaujímá i dvojka na kandidátce KDU-ČSL, náměstek olomouckého primátora Ladislav Šnevajs. Lidovci totiž, stejně jako ODS, nyní předpokládají, že by v kraji mohli získat jedno poslanecké křeslo.

"Moje kandidatura je tak v první řadě podporou lídra Mariana Jurečky. V případě, že bych ale skutečně byl do parlamentu zvolen, chtěl bych zůstat neuvolněným členem rady města. A pokud by souhlasili koaliční partneři, moji uvolněnou funkci náměstka by převzal jiný člen zastupitelstva za KDU-ČSL," popisuje Šnevajs.

Na rozdíl od ODS je u lidovců jasné, kdo by spolu se Šnevajsem byl druhým aktérem tohoto střídání. "V hypotetické rovině jsme se o tom již bavili, byl by to Jan Dostál, náš současný neuvolněný člen rady města," doplňuje Šnevajs.

Sociální demokraté zatím zvažují na radnicích zůstat

Také ČSSD, favorit voleb, nasadila do první šestice regionální politiky. Ti by si ale některé své vyšší funkce i v případě zvolení do Sněmovny zřejmě ponechali. Čtvrtá pozice u sociálních demokratů patří místostarostovi Lipníku nad Bečvou Pavlu Šoltysovi. Ten zatím počítá s tím, že by jím do komunálních voleb v roce 2014 zůstal i jako poslanec.

"Ke konci roku bych ale opustil post radního a zastupitele Olomouckého kraje. To už dnes vím určitě. Z časového hlediska by se to nedalo zvládat," je přesvědčený Šoltys. A velmi podobně je na tom šestka na kandidátce oranžových starosta Loučné nad Desnou Pavel Martínek.

"V případě zvolení bych pravděpodobně dál zůstal starostou, ovšem jako neuvolněný. Jsem i krajský radní a zastupitel. Tyto dvě funkce bych zřejmě opustil," uvádí.

Pokud ovšem uspěje TOP 09, čekaly by změny radnici v Troubkách na Přerovsku. Tato strana spolu se Starosty v Olomouckém kraji očekává zisk jednoho až tří mandátů. A právě na třetím místě její kandidátky figuruje starosta Troubek Radek Brázda.

"Neseděl bych na dvou židlích. Pokud bych se do Sněmovny dostal, tak bychom to asi v horizontu tří měsíců od voleb řešili," říká a jako svého možného nástupce zmiňuje místostarostu Martina Frgala. "Záleželo by na jednání se všemi zastupiteli. Mandát zastupitele bych si určitě nechal," upřesňuje Brázda.

Politici z KSČM či ANO budou zvažovat až podle výsledků

Vysokou funkci v regionu zastává i šestka komunistické kandidátky Michal Symerský, je náměstkem hejtmana Olomouckého kraje. V tom KSČM podle něj získá zhruba tři mandáty. S poslaneckým postem tak Symerský příliš nepočítá, komunističtí voliči moc nekroužkují.

"V případě zvolení bych ale musel silně uvažovat o rezignaci na funkci náměstka. Tyto funkce časově příliš slučitelné nejsou. Mandát zastupitele bych si ponechal," uvažuje Symerský.

O místostarostu Petra Hebláka by v případě velkého úspěchu komunistů mohl přijít Rapotín na Šumpersku. Za KSČM kandiduje na čtvrtém místě. I jako poslanec by ale Heblák zůstal zastupitelem.

To starosta obce Výšovice na Prostějovsku Ladislav Okleštěk, jenž coby dvojka kandiduje za hnutí ANO, o případných změnách na radnici zatím nepřemýšlí.

"V případě lídra jsou tyto úvahy na místě, ale z pozice dvojky je na ně času dost," říká Okleštěk.

V čele kandidátky Strany zelených a SPOZ žádný starosta, místostarosta, náměstek či primátor nekandiduje.