Lupiči se snažili donutit posádku auta vydat peníze střelbou do zadních a...

Lupiči se snažili donutit posádku auta vydat peníze střelbou do zadních a předních dveří i čelního skla. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Uloupených 33 milionů bylo na cestě z olomoucké spořitelny do bankomatů

  • 1
Zákulisí největší loupeže v Olomouckém kraji, kdy tři maskovaní lupiči ozbrojení samopalem a brokovnicí přepadli v Přemyslovicích auto s 33 miliony, se postupně vyjasňuje. Podle informací MF DNES vůz bezpečnostní agentury vyjel z olomoucké centrály České spořitelny a vezl peníze do bankomatů.

Více než 33 milionů korun, které 21. února vůz převážel, mělo skončit v bankomatech na Prostějovsku. Odnesli si je ale právě lupiči. Policie už vytipovala prvního podezřelého, v úterý ve spojitosti s událostmi v Přemyslovicích vyhlásila pátrání po nebezpečném recidivistovi Jánu Bakalárovi.

Identita jeho dvou kompliců dál zůstává velkou neznámou, stejně jako cesta, po níž se k trojici lupičů dostaly pro jejich akci klíčové informace o přesné trase a načasování transportu peněz.

"V tuto chvíli z našeho interního šetření vyplývá, že naši stávající zaměstnanci v tom na pětadevadesát procent nejedou," konstatoval k přepadení Martin Pekárek, ředitel společnosti Loomis. Právě na její vůz lupiči v Přemyslovicích 21. února zaútočili.

21. února 2013

Jako další teoretické možnosti, které lupiči při plánování svého činu měli, tak Pekárek uvádí dlouhodobé sledování transportů své společnosti či únik informací z jiného zdroje.

Firma dostane uloupené peníze zpátky z pojistky

Informaci o tom, že v Přemyslovicích přepadený a následně rozstřílený vůz vyjel z olomoucké centrály České spořitelny, má MF DNES stejně jako informaci o jeho cíli ověřenou ze dvou zdrojů. Samotná spořitelna se k tomu ovšem slovy Kláry Pačesové z tamního tiskového centra nemůže vyjadřovat.

"Jedním z důvodů je, že nechceme mařit probíhající vyšetřování policie," uvádí Pačesová. Podobná odpověď pak přichází na otázku, zda z České spořitelny nemohli lupiči dostat tip na připravovaný transport desítek milionů.

"Nemáme žádné informace o tom, že by událost v Přemyslovicích měla nějakou vazbu na naše zaměstnance či na naše vnitřní procesy," zdůrazňuje Pačesová.

Původ peněz určených na doplnění hotovosti v několika bankomatech na Prostějovsku odmítá komentovat také ředitel Loomisu.

"Z hlediska našich smluv se k tomuto nemohu vyjadřovat. Byly to zkrátka peníze našich klientů. Mohu k tomu říci jen tolik, že jim tyto finanční prostředky budou do konce tohoto týdne vráceny z naší pojistky," říká Pekárek s tím, že jeho společnost podle něj z každé události typu Přemyslovice vyvodí důsledky.

Odkud je samopal? Může jít o dříve znehodnocenou zbraň

Obecně však platí, že bezpečnostní agentury zaměřené na převoz peněz a jiných cenností dodržují poměrně přísná bezpečnostní pravidla. Posádky například nikdy dopředu neznají cíl cesty, trasu ani povahu nákladu. Přesto zřejmě nelze únik informací od "tipéra" vyloučit.

Přepadené auto s penězi

Stejně tak je ale možné, že se lupičům podařilo trasu dodávky jednoduše vysledovat, pokud by například agentura porušila jedno ze základních pravidel, které říká, aby pravidelné převozy cenných nákladů nikdy nejezdily ve stále stejnou dobu a po stejné trase.

Důležitým vodítkem pro vyšetřování by mohly být také zbraně, které útočníci při přepadení dodávky použili. Na vůz pálili z automatické zbraně, s největší pravděpodobností šlo o armádní samopal vzor 58, a také z brokovnice. Jenže vypátrat původ obou podle expertů možná nebude snadné.

"Svého času se do oběhu dostalo větší množství znehodnocených kusů těchto samopalů, ovšem zručný řemeslník je dokáže znovu uvést do střelbyschopného stavu. Pokud je zbraň použita při trestném činu, ale z minulosti neexistuje záznam z balistiky, není pro policii vůbec snadné se k jejímu původu a možnému pachateli dostat," odhaduje expert na střelné zbraně, který si nepřál zveřejnit jméno.

"Co se týká brokovnice, tam je to ještě složitější, protože těch je mnoho typů. Samozřejmě nevím, jak v tomto konkrétním případě, ale teoreticky může jít třeba i o loveckou zbraň, která byla třeba někdy dávno ukradena nějakému myslivci a pachatel jí pro snadnější manipulaci zkrátil hlaveň," dodal odborník.

,