Z radnic velkých měst v kraji si podle expertů při veřejných zakázkách počínala nejhůř ta přerovská (na snímku její budova). Její bývalé vedení přitom bylo kvůli zakázkám potrestáno u soudu.

Z radnic velkých měst v kraji si podle expertů při veřejných zakázkách počínala nejhůř ta přerovská (na snímku její budova). Její bývalé vedení přitom bylo kvůli zakázkám potrestáno u soudu. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Přerov v žebříčku hodnocení zakázek (ne)zklamal, je v kraji nejhorší

  • 1
Odborníci z Univerzity Karlovy sestavili žebříček měst, který hodnotí, jak transparentně si radnice počínají při zadávání zakázek. V Olomouckém kraji dostal nejhorší hodnocení Přerov. Právě jeho politiky v čele s primátorem Jiřím Lajtochem přitom soud nedávno podmínečně potrestal za sporné zakázky.

Odborníci z pražské Univerzity Karlovy sestavili žebříček šedesáti českých měst s více než dvaceti tisíci obyvateli. Přerov dosáhl jen průměrného výsledku v takzvaném zIndexu. Další hodnocená města z regionu - Olomouc, Prostějov a Šumperk - skončila všechna před ním.

Šumperk dokonce obsadil v průzkumu, který univerzita připravila se sdružením Oživení s podporou Fondu Otakara Motejla, celkové 3. místo s nadprůměrným skóre. Na solidní 13. pozici skončil Prostějov. Naopak Olomouc podobně jako Přerov hodnotitele nepřesvědčila a patří jí 28. místo, Přerov skončil až na celkové 34. příčce.

„Když jsme hodnotili kvalitu dat, tak nedostatky jsme nacházeli všude. O nejlepších městech lze zjednodušeně říct, že zakázky jsou tam transparentnější než v těch dalších a je tam také podstatně menší prostor pro korupci a nehospodárnost,“ uvedl vedoucí projektu Jiří Skuhrovec.

Autoři shromažďovali data o zakázkách a hodnotili například, kolik firem o zakázky soutěží, jestli města zakázky často neruší či zda o nich špatně neinformují.

„Korupci či plýtvání přímo měřit nelze, je však možné srovnávat, jaký je pro ně ponecháván prostor. zIndex sleduje, zda města postupují podle dobré praxe - mezinárodně uznávaných ‚pravidel slušného chování‘ ve veřejných zakázkách. Pokud má zadavatel nízký zIndex, neznamená to, že krade. Měl by ale veřejnosti vysvětlit, proč se od dobré praxe odchyluje,“ dodal Skuhrovec.

Bývalé přerovské vedení soud za zakázky potrestal...

Pro nyní už bývalé vedení přerovské radnice je takové vysvědčení nyní dvojnásob nepříjemné. Exprimátor Jiří Lajtoch (zvolen za ČSSD), jeho někdejší náměstek Josef Kulíšek (ODS), dva radní Václav Zatloukal (ČSSD) a Jaroslav Čermák (ODS) a také dva úředníci totiž stanuli před soudem.

Obžalováni byli z trestných činů sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky a ze zneužití pravomoci úřední osoby. Kauza se týká zakázek na opravu zimního stadionu a stavbu domova pro seniory, kdy podle žalobce při obou účelově rozdělili vícepráce tak, aby se vyhnuli povinnosti na ně vypsat dodatečné výběrové řízení.

A olomoucký okresní soud všechny obžalované v listopadu za zvýhodňování firmy při zakázkách odsoudil k podmínečným trestům (více čtěte zde).

...potvrzuje to naši dřívější kritiku, přijdou změny, říká to nové

Vítěz komunálních voleb a nový primátor Vladimír Puchalský (Společně pro Přerov) dosavadní vedení radnice na základě výsledků v žebříčku nešetří.

„Průzkum jenom potvrdil, že co se týká veřejných zakázek, je v Přerově katastrofální situace. Bojovali jsme za transparentnost veřejných zakázek v opozici řadu let, ale koalice s tím nedokázala pohnout,“ prohlásil.

„Chci se co nejdřív seznámit s celým systémem zadávání zakázek a zahájit co nejdřív práce na změnách. Je potřeba přesně vědět, kam každá koruna jde a zda jsme vybrali dobrého dodavatele za dobrou cenu a zda nám peníze zbytečně neutíkají,“ dodal.

Jeho předchůdce Lajtoch ještě v době před vyhlášením rozsudku odmítl, že by si město se zakázkami počínalo netransparentně a že by v nich bylo příliš chyb.

„Neříkám, že jsme neudělali chyby, to udělala každá radnice. Město ale postupovalo u zakázek vždy transparentně a soutěžilo i zakázky, které soutěžit nemuselo. Co se týká zakázky, kvůli které jsem teď u soudu, nebyla to naše chyba. Nechali jsme si poradit od odborníků a takhle to dopadlo,“ řekl už dříve MF DNES Lajtoch. Ten u soudu jakékoliv provinění odmítal a po vyhlášení rozsudku naznačil, že se proti němu zřejmě odvolá.

Je to zásluha bývalého místostarosty, zní z vítězného Šumperku

Nejlépe z měst v kraji vyšel z průzkumu Šumperk, který získal nadprůměrné hodnocení. Obsadil třetí místo hned za Orlovou a Třebíčí.

„Šumperk je nadprůměrný zadavatel, který má dobře připravenou dokumentaci zakázek. Není je třeba měnit nebo rušit,“ uvádí v hodnocení autoři průzkumu. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nemusel řešit žádné pochybení, na které by poukazovali uchazeči o veřejné zakázky.

Zakázky měl ve městě na starosti místostarosta Petr Suchomel (KDU-ČSL), který už ale v letošních volbách nekandidoval a chce se věnovat jiné práci.

„Je to hlavní zásluha Petra Suchomela, který veřejným zakázkám věnoval spoustu času a energie. Ta pozice je samozřejmě velmi příjemná, i když pořád je na čem pracovat,“ sdělil staronový starosta Šumperka Zdeněk Brož (Nezávislá volba). Co vidí jako nedostatek, je leckdy málo přihlášených, a tím menší konkurence.

„V tom se projevuje geografická odlehlost, to mnohdy limituje počet uchazečů o zakázku,“ míní Brož.

Prostějov byl nadprůměrný, Olomouc na tom byla hůř

Stejně tak je jako nadprůměrný zadavatel hodnocený Prostějov. Výzkumníci u města oceňují, že zakázky stejně jako u Šumperka nevyhrává pouze úzký okruh firem.

„My jsme na začátku volebního období 2010-2014 zvolili u veřejných zakázek systém elektronických aukcí, což vedlo k výraznému poklesu cen a odpadla podezření, která byla kolem veřejných zakázek dříve,“ uvedl náměstek primátora Prostějova, který post po volbách obhájil, Jiří Pospíšil (PéVéčko).

Olomouc skončila v polovině žebříčku a podobně jako Přerov si zdejší radnice vysloužila jen průměrné hodnocení, do něhož se podle autorů promítlo velké množství chyb, které se v zakázkách vyskytuje.

„Otázka změny v systému veřejných zakázek bude pro nové vedení města jednou z priorit, protože dosavadní systém dobrý není,“ komentoval primátor Antonín Staněk (ČSSD).

„S autory studie jsme záměrně zvolili datum zveřejnění výsledků až po volbách, aby bylo zřejmé, že cílem není podporovat politické zájmy, ale vyvolat věcnou diskusi. Doufáme, že čerství i ostřílení zastupitelé vezmou výsledky za své a pokusí se s nimi v nadcházejícím volebním období něco udělat,“ řekl Jiří Knitl z Fondu Otakara Motejla.

,