V Přerově v pondělí 5. října vyrazilo do práce devět dlouhodobě nezaměstnaných, kteří budou pro město například čistit břehy řeky a ulice města, či pomáhat na skládce v Žeravicích (na snímku). | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

Přerov dal dlouhodobě nezaměstnaným práci, z dvanácti přišlo devět

  • 21
Celkem dvanáct lidí mělo v pondělí nastoupit v Přerově do práce v rámci projektu, který má pomoci dlouhodobě nezaměstnaným. Při jejich výběru přitom členové komise slyšeli hlavně výmluvy, proč pracovat nejde. Těsně před startem pak tři lidé přestali komunikovat a podle předpokladů ráno vůbec nedorazili.

První den v práci po několika letech zažilo nakonec v Přerově celkem deset lidí. Kromě devíti, kteří budou mít na starost úklid okolí řeky Bečvy a přerovských ulic, také Eva Štěpánková, která na ně bude dohlížet a bude se starat o administrativní záležitosti.

„Budeme jakýmsi detašovaným pracovištěm technických služeb, přičemž já budu ekonomická spojka se zaměstnavatelem,“ prozradila Štěpánková, která dříve pracovala v pojišťovnictví a bez práce byla déle než dva roky.

„V mém oboru je tady na Přerovsku velmi těžké sehnat zaměstnání. Když někam přijdete na výběrové řízení, tak se dozvíte, že je tam kromě vás dalších 140 lidí. Šance jsou malé, navíc, když jste dlouho bez zaměstnání, tak je to určité stigma. Já jsem zvyklá pracovat, proto jsem za tuto výzvu velmi ráda,“ uvedla.

Kromě administrativních záležitostí bude především dohlížet na pracovní morálku a kázeň zbývajících účastníků projektu.

„Budu hlídat například to, zda lidé chodí do práce včas, zda nechodí podnapilí, jak plní své úkoly. V případě nutnosti budu řešit i výpovědi,“ sdělila Štěpánková.

Kdo bude dobře pracovat, dostane prémie

Devět lidí, kteří díky projektu dostali zaměstnání, nebyli z publicity příliš nadšeni, přesto se někteří svěřili s pocity.

„Budeme makat, i když zatím nevíme, co a jak. Já jsem za tu práci rád, nezaměstnaný jsem byl rok a půl, jen jsem seděl doma a nic nedělal,“ svěřil se zhruba čtyřicetiletý muž.

„Mám doma dvě děti, budu se snažit si tu práci udržet, co to půjde,“ řekl další z účastníků.

Podle původních předpokladů mělo nastoupit 12 lidí rozdělených do dvou pracovních skupin, každá s vlastním předákem, k nim navíc dva organizační pracovníci. Většina z nových zaměstnanců pracuje za minimální mzdu, vedoucí pracovních skupin a administrativní síly jsou ve vyšší platové kategorii.

„Pokud budou odvádět dobré výkony, nemám problém s tím jim dát osobní ohodnocení, tak jako jiným našim zaměstnancům,“ přiblížil Bohumír Střelec, jednatel Technických služeb města Přerova. Všichni noví lidé budou mít smlouvu na půl roku s tříměsíční zkušební dobou.

„V případě, že se u někoho objeví opakované porušení pracovní morálky, budeme se s nimi muset rozloučit,“ dodal.

Trojici, která nedorazila, zřejmě čeká vyřazení z evidence

Tři z vybraných uchazečů, kteří do práce nepřišli, nahlásí na úřad práce, který na projektu také spolupracuje.

„Tam budou vědět, jak s nimi naložit, zřejmě je čeká sankční vyřazení,“ dodal Střelec.

“Lidé, kteří nenastoupili do zaměstnání, nám musí doložit vážné důvody, proč se tak stalo. Pokud je nedoloží, je s nimi zahájeno správní řízení, které vede k jejich vyřazení z evidence úřadu práce na dobu šesti měsíců,“ přiblížila další postup ředitelka přerovského úřadu práce Ilona Kapounová.

Lidé budou čistit břehy řeky i ulice města

V první fázi budou mít zaměstnanci za úkol čištění břehů řeky Bečvy, poté se zapojí do úklidu ulic města a počítá se s nimi také při zimní údržbě. Základní myšlenkou projektu je postupně začlenit dlouhodobě nezaměstnané do pracovního procesu.

„Pokud se osvědčí, nabídneme jim posléze rekvalifikaci, zvýšíme jejich platové ohodnocení a posuneme je dál. Aby se tak mohli zařadit na běžný pracovní trh a najít si stálé místo, přičemž do not nám hraje i to, že pracovních příležitostí je v současné době naštěstí dostatek,“ vysvětlil přerovský radní a manažer prevence kriminality Jiří Kohout, který je autorem projektu.

Zcela novým na projektu je to, že cílí na lidi z úplného dna trhu práce. „Co jsem viděl u podobných programů, tak se snaží vybírat si ty nejsnáze zaměstnatelné lidi,“ uvedl Kohout.

„My na to ale jdeme z úplného konce, vybíráme si ty s nejdelší nezaměstnaností, o které firmy nemají zájem. Navíc z konkurzu mám dojem, že ti lidé samotní se snaží navodit dojem, aby je do práce nikdo nevzal,“ dodal a připomněl situaci při výběrovém řízení, kde byl problém vybrat z 60 lidí 12 kandidátů.

„Připadal jsem si spíše jako posudkový lékař. Slyšel jsem desítky důvodů, proč pozvaní nezaměstnaní nemohou od října začít pracovat, a to od pondělí do pátku, od šesti ráno do půl třetí odpoledne,“ řekl již dříve Kohout.

O dlouhodobě nezaměstnané už se zajímají první firmy

Účastníci konkurzu se většinou vymlouvali na špatný zdravotní stav, který však ve svých kartách na úřadu práce neměli zaznamenán (podrobnosti čtěte zde).

„Pokud se uchazeč vymlouval, že nemůže pracovat ze zdravotních důvodů, což byl častý jev, zaznamenali jsme to do zprávy, kterou pak odnesl zprostředkovatelce na úřadu práce. Následně musí doložit, že tomu tak skutečně je, a pokud to nedoloží, rozjíždí se s ním klasické správní řízení, jehož závěrem může být vyloučení nezaměstnaného z evidence pracovního úřadu,“ objasnil Kohout.

„Z naší strany je velmi těžké zjistit, zda tomu tak opravdu je. Stejně tak to neřeší úřad práce, jehož úlohou je zprostředkovávat zaměstnání. Zde by měly nastoupit spíše kontrolní mechanismy zdravotních pojišťoven, například revizní lékaři,“ míní Kohout.

Přerovský projekt má však už před startem nečekané ohlasy. „Oslovila mne již druhá firma, která je ochotna v duchu tohoto projektu nabírat dlouhodobě nezaměstnané a nabídnout jim práci. Je to pro mne překvapení, protože jsem očekával, že celá věc zůstane po celou dobu na bedrech města,“ uzavřel Kohout.

Přerovsko má nejvyšší nezaměstnanost v kraji, aktuálně kolem osmi procent. Více než polovina je navíc bez práce déle než 12 měsíců, čímž převyšuje i celorepublikové statistiky. Někteří lidé jsou v evidenci až dvacet let, jeden z rekordmanů je bez práce téměř sedm a půl tisíce dní.

,