Přerov dostal kvůli zakázce na dodatečné stavební práce při opravě zimního stadionu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pokutu 90 tisíc korun.

Přerov dostal kvůli zakázce na dodatečné stavební práce při opravě zimního stadionu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pokutu 90 tisíc korun. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Přerov dostal další pokutu za manipulování s veřejnou zakázkou, tentokrát kvůli stadionu

  • 1
Město Přerov dostalo v tomto měsíci už druhou pokutu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže kvůli manipulování s veřejnou zakázkou. Po třistatisícové sankci za tendr na opravu cest jde nyní o devadesát tisíc korun za nedodržení zákona při zadávání stavebních prací u opravy zimního stadionu.

Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se u opravy stadionu, která stála 49 milionů korun, nelíbil výběr firmy, která prováděla dodatečné stavební práce.

"Úřad uložil statutárnímu městu Přerovu pokutu ve výši devadesát tisíc korun za porušení zákona o veřejných zakázkách při výběru dodavatele prací na stavební úpravy zimního stadionu," sdělil předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Město podle úřadu nedodrželo zákonný postup, když veřejnou zakázku na dodatečné stavební práce zadalo v jednacím řízení bez uveřejnění, aniž pro to byly splněny podmínky stanovené zákonem. "Tento postup zadavatele mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky," upozornil Rafaj.

Zimní stadion v Přerově prošel díky kritizované zakázce zásadní rekonstrukcí. "Město upravilo ledovou plochu, postavilo nové tribuny, nové je také zázemí včetně restaurace," sdělil mluvčí Přerova Bohuslav Přidal.

Při první zakázce změnilo město několikrát podmínky

Předchozí pokutu dostal Přerov za manipulování se zadáním veřejné zakázky v hodnotě sto milionů korun. Kvůli tendru na opravu silnic město zaplatí tři sta tisíc korun pokuty (více čtěte zde). Rozhodnutí v obou případech není pravomocné.

Vedení města spolu s právníky se oběma kauzami zabývalo v pondělí dopoledne. "V případě obou udělených pokut si město podá takzvaný rozklad," uvedl Přidal. Jde o obdobu odvolání po rozsudku soudu.

Na nesrovnalosti už v prvním případě upozornila MF DNES. Magistrát rozdělil lukrativní zakázku na deset nenavazujících částí, takže teoreticky v ní mohlo uspět deset různých firem. Jenže zadávací dokumentace už obsahovala opačnou informaci, tedy že takové rozdělení je nepřípustné.

To ale nebylo vše. Během výběrového řízení Přerov zakázku rozšířil o provádění stavební údržby. Když pak v roce 2008 uzavřel smlouvu s vítěznou firmou Stavby silnic a železnic, ještě téhož dne s ní podepsal nový dodatek smlouvy, který zúžil zakázku zpět do původní podoby - tedy bez údržby. Přitom rozšířené zadání mohlo podle ÚOHS některé firmy odradit nebo vyřadit ze soutěže (podrobnosti čtěte zde).