Oblast kolem přerovské vlakového nádraží dlouhodobě trápí problémy s udržováním klidu a pořádku. Kvůli tomu přibyly policejní hlídky či kamery, a odteď mají pomáhat i asistenci prevence kriminality.

Oblast kolem přerovské vlakového nádraží dlouhodobě trápí problémy s udržováním klidu a pořádku. Kvůli tomu přibyly policejní hlídky či kamery, a odteď mají pomáhat i asistenci prevence kriminality. | foto: www.prerov.eu

S problémy v přerovských ghettech budou bojovat i tři Romové a „gadžo“

  • 23
Romská ghetta hlavně v okolí vlakového nádraží a rostoucí kriminalita nedělají Přerovu dobrou vizitku. Lidé se tu necítí bezpečně. Radnice už kvůli tomu přidala na vytipovaných místech kamery a policie posílila hlídky. Teď mají situaci zlepšit také takzvaní romští asistenti prevence kriminality.

Jsou čtyři a jmenují se Ján Horvát Balog, Pavel Mirga, Martin Bezděk a Peter Lacko. Ačkoliv jeden z nich není Rom, všichni mají hodně společného - mají základní vzdělání, jsou momentálně bez práce, žili nebo žijí v sociálně vyloučených lokalitách a nechybí jim autorita u zdejších obyvatel.

Přerovský magistrát si je vybral k tomu, aby zmírnili problémy v sociálně vyloučených lokalitách, kterých je ve městě hned několik.

„Jejich úkolem bude mírnit napětí mezi minoritou a majoritou, rovnat drobné roztržky a třeba také dohlížet na to, jestli děti nechodí za školu,“ nastínila mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

„Jsou jedněmi z nich, žádný cizí prvek. Spoléháme na to, že s jejich pomocí se nám podaří zlepšit klima zejména v přednádražní čtvrti, kde budou prioritně působit,“ doplnil manažer prevence kriminality a zároveň přerovský radní Jiří Kohout.

Přerovští romští asistenti budou také učit Romy disciplíně, vztahu k práci i sportu a varovat je před nebezpečím drogových závislostí. Všichni vědí, že je čeká náročná práce, minimálně v počátku budou totiž romskou komunitou vnímáni s jistou nedůvěrou.

Asistenti chtějí v ghettu dohlédnout na konflikty či záškoláctví

Vzešli z výběrového řízení, během něhož se asistenti museli podělit s komisí o své představy, co má jejich práce v terénu přinést. Vize každého ze čtveřice zájemců byly naprosto odlišné.

„Vím, že spousta romských mladých lidí fetuje a páchá trestnou činnost. Pověst Romů tím upadá. A já bych rád upevnil vzájemné soužití, aby nedocházelo ke zbytečným konfliktům,“ uvedl například Peter Lacko.

Další z vybraných Ján Horvát Balog je zase úspěšný boxer. Děti ze sociálně vyloučených lokalit by tak chtěl přitáhnout ke sportu, naučit je disciplíně a ukázat jim, že volný čas lze využít účelně.

„Mám v plánu řešit i situaci v okolí Škodovy ulice, kde mám svou rodinu. Vím, že tam Romové jen postávají a kšeftují. Nedělá to dobrý dojem,“ konstatoval.

Také Pavel Mirga chce pozitivně působit na mladé Romy.

„Důležité je, aby získali pracovní návyky. Dříve Romové měli svá řemesla - byli třeba kováři, truhláři, stolaři. Dnes děti znají řemesla jen z knížek, vyjdou devátou třídu a skončí na úřadě práce. Chci apelovat na rodiče, aby nekryli záškoláctví dětí a nebrali jim tak šanci na lepší život,“ zdůraznil Mirga, který je známým romským hudebníkem. Vystupuje s přerovskou skupinou Imperio.

Poslední asistent Martin Bezděk není Rom, ale k této komunitě má blízko. „Bydlím mezi nimi, moje přítelkyně je Romka a má v Přerově velkou rodinu, takže mi nechybí znalost této mentality. Budu pracovat na tom, aby lidé pochopili, že jim chci pomáhat - ne jít proti nim,“ podotkl Bezděk.

Zaškolení v terénu v doprovodu strážníka, od června už sami

Všichni jsou si vědomi, že jejich nová pozice prostředníků nebude lehká, budou Romy vnímáni jako ti, co pracují pro „gádže“ a „benga“.

„Ale romská komunita nás vyloučí jen do té doby, než se projeví výsledky naší práce,“ věří Peter Lacko. Během prvního měsíce čeká na asistenty zaškolování, kdy je v terénu bude doprovázet strážník městské policie.

„Asistenti sice znají vyloučené lokality a jejich obyvatele, ale musejí ještě navázat kontakty třeba s neziskovými organizacemi, měli by mít vazby na ředitele základních škol, zaměstnance magistrátu a na sociální pracovníky. V červnu už by měli pracovat samostatně, byť pod vzdáleným dohledem mentora,“ uvedl ředitel Městské policie Přerov Omar Teriaki.

Asistenti uspěli ve výběrovém řízení, smlouvu mají do prosince

Město Přerov muselo na romské asistenty vypisovat dvě kola výběrového řízení.

„V prvním nám přišlo deset přihlášek. Doporučili jsme sedm uchazečů, ale k výběrovému řízení jich přišlo jen pět, z nichž odborná komise vybrala tři muže. Vyhlásili jsme proto druhé kolo výběrového řízení, kde byl vybrán čtvrtý adept,“ konstatovala personalistka přerovského magistrátu Vlasta Vičanová.

Asistenti budou pomáhat také obchodníkům, kteří mají své provozovny ve vyloučených lokalitách. Ti si totiž často stěžují na problémy s nepřizpůsobivými (více čtěte například zde).

„Proto bych chtěl, aby noví asistenti monitorovali i situaci v prodejnách, kde si prodavači stěžovali na krádeže, nadávky a vyhrožování nejen od dospělých, ale i od dětí. Nejde tedy jen o pobyt v problémových lokalitách, ale i o tuto pomoc,“ upozornil radní Kohout.

Ten bude práci nových asistentů sledovat a v prosinci, kdy jim vyprší pracovní smlouvy, vyhodnotí jejich působení a přínos pro město.