Devítipodlažní přerovský "hotel" Strojař.

Devítipodlažní přerovský "hotel" Strojař. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Přerov se bál nové ubytovny. Teď zvažuje, že ji v bývalém hotelu zřídí

  • 2
Kvůli prázdnému hotelu Strojař je Přerov ochotný se i zadlužit, jen aby ho koupil a zabránil vzniku další sociální ubytovny ve městě. Budova, za kterou zaplatí přes 40 milionů korun, ale překvapivě možná dočasně poslouží právě jako ubytovna. Město tak chce získat čas na hledání možného využití budovy.

„Hotel bude využívaný tak, aby plnil funkci, kterou v první fázi plnit může, tedy ubytovny, kterou bude řídit a řešit město. Pak se koncepčně a konceptuálně rozhodne, co s ním bude dále,“ prohlásil přerovský primátor Vladimír Puchalský.

Podle mluvčí magistrátu Lenky Chalupové se lidé nemusejí bát, že vznikne další sociální ubytovna, kterých jsou ve městě dvě desítky a obývají je stovky často velmi problémových lidí.

„Město kupovalo Strojař právě proto, aby tam nebyla ubytovna, takže určitě nebude naším cílem toto popřít a vytvořit ubytovnu pro sociálně slabé lidi,“ řekla Chalupová. Definitivní rozhodnutí ohledně osudu Strojaře však ještě nepadlo.

„Bude to zcela jistě předmětem velké diskuse napříč politickým spektrem,“ dodala.

„Budeme řešit, jestli bude Strojař rekonstruován, jakým nákladem, k jakým účelům bude využit. Diskuse se o tom neustále vedou, ale dokud nebudeme mít kupní smlouvu a Strojař připsán do vlastnictví, jsou tyto úvahy víceméně akademické. Podněty máme od mladých architektů, rádců města Přerova a dalších. Je mnoho možností, jak s hotelem naložit,“ doplnil Puchalský.

Jiné využití vyžaduje velké investice, nejméně 78 milionů

Ohledně dlouhodobého využití se město zřejmě vrátí k pracím studentů architektury, které si u nich před časem zadalo. Jednou z alternativ byl přesun přerovského magistrátu, další počítaly s domovem seniorů nebo sociálními a startovacími byty.

Všechny se ale nesly ve znamení vysokých nákladů. Nejlevnější varianta navrhovala částečnou demontáž pater a přestavbu na dům s pečovatelskou službou, se sociálními či startovacími byty - a ta byla vyčíslena na 78 milionů korun.

Město už Strojař jednou koupilo

Hotel byl postaven pro zaměstnance Přerovských strojíren. V roce 2000, kdy ve městě pobývali vojáci z vrtulníkové základny, nabídli zástupci Přerova ministerstvu obrany pomoc, aby bylo vojáky kde ubytovat, a za 18 milionů korun Strojař od strojíren pro ministerstvo odkoupili.

„Strojař jsme pak směnili za dvě menší budovy ve vlastnictví státu. Neměly takovou hodnotu, ale zástupci města chtěli ministerstvu vyjít vstříc, aby vojáci v Přerově měli zázemí,“ informoval Zdeněk Vojtášek z odboru majetku přerovského magistrátu.

Poté, co armáda v roce 2013 opustila letiště, zůstal Strojař v majetku ministerstva, které se pak objekt pokoušelo několikrát bez úspěchu prodat.

„Ovšem je to jen cena přestavby ubytovny, bez restaurace, sklepů či parkoviště. Ostatní možnosti, které počítaly s administrativní budovou magistrátu nebo s polyfunkčním využitím, se pohybovaly ještě výše - řádově od 90 do 140 milionů korun,“ konstatoval již dříve radní a zároveň architekt Jan Horký.

Peníze na koupi vezme město z rezervy

Přerov přitom už i na koupi Strojaře, která přijde na 40,5 milionu korun, bude muset čerpat finance z jiných zdrojů než vlastních.

„Zaplatíme jednorázově. Momentálně řešíme, jak to budeme financovat, zda si peníze půjčíme, nebo je do rozpočtu vezmeme ze zdroje, který je nám velice blízký, například z Tepla Přerov (obchodní společnosti zřízené městem Přerov - pozn. red.),“ uvedl primátor Puchalský.

„V této chvíli je rozhodnuto, že to zaplatíme z rezervy. Jakým způsobem budeme postupovat dál, se uvidí,“ doplnil náměstek primátora Petr Měřínský.

Hotel Strojař nabízí ministerstvo obrany už od začátku loňského roku. Na prodej vyhlásilo několik výběrových řízení, přičemž při prvním jej prodávalo za 62 milionů korun. Když se žádný zájemce nepřihlásil, několikrát cenu snížilo.

Potenciální kupci se objevili nakonec až letos na podzim, kdy byl Strojař k mání za 40 milionů korun. Město Přerov, které dříve s ministerstvem neúspěšně jednalo o možnosti bezúplatného převodu, se proto rozhodlo koupit hotel samo, aby zabránilo případným podnikavcům ve zřízení sociální ubytovny. Téměř padesát let starý Strojař, který má 144 pokojů a v nich 369 lůžek, by totiž byl pro tento účel ideální.