Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Daniel Beran, MAFRA

Víc dětí už v Přerově na lepší byt nestačí, počítá se práce i dobré mravy

  • 9
Kdo nechce pracovat, neposílá děti do školy nebo má na svědomí přestupky, nedostane šanci na lepší byt. Tak ve zkratce zní nová pravidla, kterými přerovská radnice od základů mění systém přidělování obecních bytů. Město tím míří na lidi, kteří zneužívají sociální systém.

„Zájemci mohou prostupovat z horšího bydlení až po lepší - ovšem nikoliv proto, že do rodiny přibývají děti a oni potřebují více místností, ale na základě jejich snahy začlenit se do společnosti, zajistit si práci, posílat děti do školy a nepáchat přestupky,“ vysvětlil náměstek primátora pro sociální oblast Tomáš Navrátil.

Přerov má v současné době k dispozici zhruba 1 500 bytů, které se dosud přidělovaly podle pořadníku.

„Žádosti jsme posuzovali podle našeho vnitřního předpisu o hospodaření s obecními byty. Pro hodnocení hrály roli faktory jako délka podání žádosti, započitatelný počet osob a naléhavost a potřebnost řešení v závislosti na sociální situaci žadatele,“ popsala mluvčí magistrátu Lenka Chalupová.

Nově je bytový fond rozdělený do čtyř kategorií: „Na byty sociální, dostupné, zvláštního určení a byty obsazované formou výběrového řízení. Pro přidělení sociálního bytu jsou kritéria nejmírnější, prakticky jde o byty řešící problémy s bezdomovectvím,“ uvedl Navrátil.

Patří sem byty v sociálně vyloučené přednádražní čtvrti - v ulicích Kojetínská, Husova, Škodova a Tovačovská.

Nájemní smlouvy budou půlroční, aby lidem snaha vydržela

Pro přidělení dostupného bytu už musí žadatel splňovat určité podmínky a snažit se. „Podstatné je, aby byl aktivní na trhu práce,“ říká Navrátil. Žadatel navíc nesmí dlužit městu a je nepřípustné, aby měl na svědomí přestupky proti veřejnému pořádku, občanskému soužití, proti majetku či na úseku školství a výchovy mládeže.

Tyto byty už budou v lepších lokalitách - například v ulicích Denisova, náměstí Františka Rasche, generála Štefánika či na Jižní čtvrti.

„Chceme tím motivovat především lidi, kteří se až doteď jen zapsali do pořadníku na byt a nečinně čekali, co jim město přidělí. Dostali byt, pořídili si další děti a mnohdy si nárokovali byt adekvátně větší - takové rodiny žily v mnoha případech jen ze sociální podpory státu a její členové nejevili zájem o práci. Tomuto přístupu dáváme stopku,“ dodal náměstek.

Nájemníci v takzvaných dostupných bytech budou mít smlouvu vždy jen na šest měsíců. „Chceme si pohlídat jejich vývoj - tedy jestli stále pracují, posílají děti do školy a podobně. Pokud zklamou, spadnou zase do kategorie sociálních bytů a budou se muset přestěhovat do horšího. Pokud nezklamou, smlouvu jim prodloužíme,“ doplnil náměstek.

Změna přichází i u bytů s pečovatelskou službou

Systém navazuje na dřívější přerovský projekt, v rámci něhož město vytváří dočasná pracovní místa u technických služeb pro dlouhodobě nezaměstnané lidi a nabízí jim šanci vrátit se na trh práce (více čtěte zde).

Do další kategorie bytů zvláštního určení spadají například byty s pečovatelskou službou. Zde se bude nově žádost o přidělení hodnotit bodově. Zatím přednostně dostávali bydlení zájemci využívající pečovatelskou službu. Změna má podle Navrátila vyjít vstříc třeba seniorům, kteří zůstali sami v drahých podnájmech, jsou odkázaní na nízký důchod a v zoufalství se dostávají do pastí nebankovních půjček.

Město bude nabízet i byty na nejlepších přerovských adresách, a to ve výběrových řízeních. Většinou se nacházejí v domech, kde už město v minulosti většinu bytů prodalo, jsou opravené, a proto z nich může získat vyšší nájemné.