V Přerově v pondělí vyvrcholila krize kolem tamní městské hromadné dopravy. Zadlužený dopravce nevypravil téměř polovinu spojů a město následně ukončilo smlouvu. Lidé se o zrušení autobusů často dozvěděli až na zastávkách. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

V Přerově nevyjela polovina spojů MHD, město dopravci vypovědělo smlouvu

  • 1
Zrušením 77 spojů a následným ukončením smlouvy s dopravcem vygradovala v pondělí v Přerově krizová situace v tamní městské hromadné dopravě. Ta začala na konci minulého týdne poté, co zadlužený dopravce přišel o několik autobusů.

„Pondělní půlnocí končí smlouva mezi městem Přerovem a Dopravní a logistickou společností, která ve městě zajišťovala autobusovou dopravu. Firma se dostala do finančních potíží, kvůli platební neschopnosti přišla o osm pronajatých autobusů a od 4. února už nebyla schopna v plném rozsahu zajistit autobusovou dopravu,“ uvedla mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

Které spoje kterých linek v pondělí nejedou (vyznačeny žlutě)

(zdroj: Magistrát města Přerova)

Dopravce v neděli avizoval, že v pondělí nevyjede 77 spojů. „Nevyjede tak zhruba každý druhý spoj, celkově jich za normálních okolností je přibližně 180. Proto byla svolána mimořádná rada města, která rozhodla o ukončení smlouvy. Dohodu podepsal zmocněnec společnosti,“ shrnula Chalupová.

Radní následně také odsouhlasili náhradního dopravce, který má autobusy provozovat v rámci režimu mimořádného provozu do doby, než bude vypsáno a dokončeno řádné výběrové řízení. To totiž může trvat mimo jiné i kvůli povinnosti zveřejňování zakázky ve veřejných věstnících až dva roky.

Pondělní redukce spojů, která znepříjemnila den velkému množství lidí, se už nemá opakovat.

„Rada města rozhodla, že oslovena bude firma Arriva, jejíž autobusy by už v úterý ráno měly vyjet podle běžných jízdních řádů,“ konstatoval náměstek přerovského primátora Pavel Košutek.

Magistrát: Zakázka byla podhodnocená, problémy se daly čekat

Dopravní a logistická společnost, se kterou předchozí vedení přerovského magistrátu v březnu 2014 uzavřelo smlouvu na deset let v hodnotě 137 milionů korun, přišla o několik autobusů pronajatých od jiných společností kvůli nedodržování plateb. Firma v nedělním prohlášení na svých internetových stránkách uvedla, že je ve špatné finanční situaci kvůli sporu s městem o interpretaci smlouvy.

Krize MHD v Přerově

„Ze strany města nedošlo k posunu v interpretaci smlouvy, a to v části týkající se výše ceny dopravního výkonu za určité období, která zásadně ovlivňuje výši kompenzace, kterou město za příslušná období vyplácí naší společnosti. V návaznosti na tuto skutečnost nám naše finanční situace bohužel objektivně neumožní realizovat všechny dopravní spoje dle jízdního řádu,“ uvedla firma.

„Je nám velmi líto, že se důsledky tohoto výkladového rozporu mezi naší společností a Statutárním městem Přerov dotýkají také běžného života občanů. Snažíme se maximálně zefektivnit jednotlivé linky, občanům se za vzniklé komplikace omlouváme,“ dodali zástupci společnosti.

„Podle rozhodnutí soudu prvního stupně je výklad smlouvy městem správný (více čtěte zde) a věc nyní řeší odvolací soud. Platební neschopnost Dopravní a logistické společnosti nelze tedy spojovat se soudním sporem, protože výklad smlouvy městem je této společnosti dlouhodobě znám a je stále neměnný,“ reagovala právnička města Jana Hrubá.

Nynější vedení radnice smlouvu uzavřenou svými předchůdci dlouhodobě kritizovalo. Původně se totiž počítalo, že hodnota zakázky bude zhruba 250 milionů korun, vítěz ale nabídl téměř polovinu, druhá nabídka v pořadí měla hodnotu 190 milionů.

Podle současného vedení radnice, které bylo před volbami v opozici, tak byla cena vítězné nabídky podhodnocená a problémy se daly očekávat. Na jaře 2015 se například na poslední chvíli podařilo odvrátit stávku řidičů (podrobnosti zde).