Internetové aukce mohou městům při veřejných zakázkách ušetřit či vynést miliony. Po Olomouci je v kraji poprvé využil i Přerov. Ilustrační foto

Internetové aukce mohou městům při veřejných zakázkách ušetřit či vynést miliony. Po Olomouci je v kraji poprvé využil i Přerov. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Přerov nechal firmy poprvé dražit zakázku přes internet a ušetřil miliony

  • 1
V příštím roce zaplatí přerovský magistrát za elektřinu v budovách radnice, škol nebo příspěvkových organizací o sedm milionů korun méně než třeba letos. Této výrazné slevy dosáhl díky novince - internetové aukci, kde nabízely firmy, které měly o zakázku zájem, nejnižší cenu.

Radnice proto v budoucnu plánuje, že bude stejným způsobem dražit i další městské zakázky. "Je to nejtransparentnější způsob výběrových řízení, jaký je v současnosti možný," uvedla náměstkyně přerovského primátora Elena Grambličková.

A jak dražení probíhalo? Pět licencovaných obchodníků s elektřinou, kteří splnili zadávací a kvalifikační předpoklady, dostalo od města přístupové heslo. Díky němu se přihlásili do on-line aukce, ve které pak viděli, jaká je aktuální nejnižší cena a sami mohli zvážit, zda chtějí nabídnout ještě méně.

"Soutěžní kolo trvalo dvě hodiny. Nabídka firem se nakonec osmnáctkrát snížila," popsal mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal. Doplnil také, že výpis z aukce je nyní k dispozici k nahlédnutí na radnici.

Vítězná firma V-Elektra z Velkého Meziříčí nakonec nabídla za dodávky elektřiny pro sítě s vysokým napětím, kam patří například Teplo a Technické služby, a sítě s nízkým napětím pro ostatní budovy města, nejnižších 27 967 440 korun. Přitom průměrná hodnota celé veřejné zakázky v cenách z letošního roku činí 34 095 375 korun. "Smlouva začne platit od ledna a vyprší za tři roky," vysvětlil Přidal.

Celý systém pro on-line elektronické aukce a software vyšly podle náměstkyně Grambličkové magistrát na půl milionu korun na čtyři roky. V ceně je i jeho upgrade, pokud se změní legislativa. Program navíc kromě ceny vyhodnotí i další kritéria, jako například délka záruční doby, reference nebo doba stavby. "Ta bude například důležitá během oprav škol, které se musí zvládnout přes prázdniny," dodala.

Cena softwaru se městu často vrátí hned po první aukci

Podle náměstka olomouckého primátora Martina Majora, který podobnou službu rozjížděl před časem v Olomouci, se taková investice městu vyplatí. Vklad do softwaru se totiž většinou vrátí už během první internetové aukce. "Zjistili jsme, že se nám díky ní podařilo ceny snižovat až o desítky procent, nejčastěji o zhruba dvacet. U velkých zakázek jsou to statisíce korun," říká Major.

Celý systém pak podle něj umožní dosáhnout objektivní tržní ceny. "Tím, že můžeme nastavit proces kontroly, je celé on-line výběrové řízení transparentní. A tedy mimořádně silný protikorupční nástroj. Významně také zkrátí čas potřebný pro výběrová řízení a o celkovém průběhu aukce lze okamžitě po ukončení vytisknout protokol, takže odpadá i práce úředníků."

Přerovský primátor Jiří Lajtoch přiznává, že se město inspirovalo v Pelhřimově. "Podobně tam vybírali dodavatele elektřiny a nakonec se jim podařilo ušetřit více než milion korun," vysvětlil.