Přerov bude do míst kolem hlavního nádraží či do Kojetínské ulice, kde převažují romské rodiny, posílat více strážníků a častěji. Nechce riskovat problémy jaké zažívá severočeské Šluknovsko.

Přerov bude do míst kolem hlavního nádraží či do Kojetínské ulice, kde převažují romské rodiny, posílat více strážníků a častěji. Nechce riskovat problémy jaké zažívá severočeské Šluknovsko. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Přerov nechce problémy. Do míst, kde žijí Romové, pošle více strážníků

  • 26
Severočeský Šluknov leží od Přerova 325 kilometrů, přesto ovlivnil dění ve městě. Zdejší politici totiž zareagovali na tamní nepokoje, a rozhodli se posílat více strážníků a častěji k přerovskému nádraží. Podle mluvčího radnice Bohuslava Přidala svoji pozornost zaměří na místa, kde žijí převážně romské rodiny.

"Reagujeme na napjatou situaci v této sociální oblasti v severních Čechách. Podle některých odborníků mohou obdobného nepokoje nastat i jinde. Údajně je to něco jako dřímající drak," uvedl Přidal.

"Jde o to, že se v lokalitě bude pohybovat hlídka, která svou přítomností může přispět ke snížení napětí a zvýšení pocitu bezpečí," doplnil mluvčí.

Opatření přicházejí po nedávné reportáži reportéra MF DNES Janka Kroupy v televizi Prima. Přerované v ní popisují, že se situace v Přerově začíná v posledních měsících zhoršovat a údajně přibývají napadení a pocit napětí.

Po romském útoku už došlo i na demonstraci radikálů

Například romský mladík o uplynulém víkendu napadl v jednom z barů ve Wilsonově ulici v centru mladý pár. Po hádce udeřil pěstí šestadvacetiletého muže a o dva roky mladší dívku. Na ošetření do nemocnice musel po agresorově útoku i policista.

Ještě vážnější je ale případ z letošního března, kdy Romové zaútočili přímo v přerovském nádražním bufetu na dva mladíky. Jeden z napadených utrpěl těžká zranění mozku a byl v ohrožení života.

Případ vzbudil ve městě emoce, využili jej i pravicoví radikálové, kteří v červnu uspořádali v Přerově demonstraci. Na sociálních sítích navíc brzy začala kolovat falešná zpráva o smrti napadaného (více čtěte zde).

Kromě okolí nádraží je další problematickou lokalitou, kde žije větší počet Romů, Kojetínská ulice. I tu budou proto strážníci více hlídat. Dříve obávané a nechvalně známé ghetto ve Škodově ulici už neexistuje a mění se na centrum s byty, kancelářemi a obchody.

Za vznik ghett mohou podle odborníka politici

Podle Zdeňka Gábora, který pracuje v nízkoprahovém centru v Přerově, je problémem to, že zdejší politici připustili vznik ghett. "Pro ně to byl nejjednodušší a nejlevnější způsob řešení problémů s Romy. Napětí z Čech se může ale přenést i sem," míní Rom.

Náměstek přerovského primátora Dušan Hluzín ale nevidí situaci tak dramaticky. "Troufám si říct, že to, co se děje na severu Čech, se tady dít nebude. Když tu byly problémy před několika lety, lidé si zachovali chladnou hlavu. Bohužel provokace radikálů se vyloučit nedají a není ani v našich silách, abychom jim zcela zabránili," sdělil Hluzín.

Že jsou opatření pouze preventivní, ovšem důležitá, vysvětluje i přerovský primátor Jiří Lajtoch. "Pokud zjistíme, že se tato služba osvědčila, posílíme do budoucna početní stavy městských policistů. Obrázek o potřebnosti strážníků v této části města si uděláme zhruba do měsíce," podotkl.

I ředitel přerovské městské policie Omar Teriaki odmítá, že by Přerov byl dalším doutnajícím Šluknovskem. "Je však třeba vymyslet způsoby uvolnění napětí. Město to však nemůže řešit samostatně. Je třeba vytvořit nějaké mantinely a pak pravidla jejich efektivního vymáhání, což teď není," míní.

Podle něj mohou oblast více hlídat i díky spolupráci s Českými drahami. "Naši strážníci tak mohou využívat odpočinkovou místnost přímo v budově nádraží," popsal.