O možnost rozšířit těžbu v lomu požádala přerovskou radnici společnost Kamenolomy ČR. Lidé se bojí, že jim těžba poškodí domy. Ilustrační snímek

O možnost rozšířit těžbu v lomu požádala přerovskou radnici společnost Kamenolomy ČR. Lidé se bojí, že jim těžba poškodí domy. Ilustrační snímek | foto: Roman Čejka, MF DNES

Přerov odmítl obnovení těžby, kámen z Veselíčka na D1 nebude

  • 0
Proti plánům na obnovení těžby v kamenolomu ve Veselíčku na Přerovsku se postavili místní. Mnozí měli ještě v paměti škody, které těžba způsobovala v osmdesátých letech. Těžařská společnost chtěla dodávat materiál z lomu na stavbu přerovské D1. Zástupci Veselíčka proti plánu ostře vystoupili a přerovští zastupitelé jim dali za pravdu.

O možnost rozšířit těžbu v lomu požádala přerovskou radnici společnost Kamenolomy ČR. Právě Přerovu totiž patří lesy v těsné blízkosti veselíčského lomu.

„Chtěli schválit pronájem 55 hektarů plochy, o kterou by se těžební prostor rozšířil směrem k vesnici. Zdůvodnili to tím, že potřebují kámen na stavbu dálnice Přerov - Lipník nad Bečvou,“ popsal starosta Veselíčka Tomáš Šulák, který se proti plánům postavil.

O návrhu se dozvěděl až letos na jaře, kdy mu z přerovského magistrátu přišla žádost, aby se k němu obec vyjádřila.

„Nás z toho společnost Kamenolomy ČR úplně vynechala. Prý se nás to netýká,“ podotkl Šulák.

Lidé se bojí poškození domů

Veselíčští zastupitelé tehdy nápad jednohlasně odmítli. Místní totiž mají s provozem lomu špatné zkušenosti už z 80. let minulého století, kdy zde těžba kamene běžela naplno.

„Kvůli otřesům při odstřelech měla řada obyvatel obce poškozené domy. Poté, co provoz v lomu ustal, si své domovy opravili, a teď aby se báli znovu,“ shrnul postoj obyvatel Veselíčka starosta.

Lidé se také báli, že vedle hluku a prachu z lomu obnovená těžba může způsobit pohyb podloží a ovlivnit stav podzemní vody a v krajním případě i připravit zdejší studny o vodu.

Na stranu obyvatel Veselíčka se vzápětí přiklonily také Technické služby města Přerova, které mají lesy v okolí lomu na starosti.

„Odstraněním lesního porostu a následnou těžbou dojde k výraznému ovlivnění podmínek v okolním porostu. To se projeví na hospodářském využití, vyššími náklady na zalesňovací práce, častějším výskytem škůdců a celkovém stavu lesa v okolí těžebního prostoru,“ zdůvodnil stanovisko technických služeb Vít Navrátil z odboru lesního hospodářství.

Zastupitelé těžbu odmítli

Přes zamítavá stanoviska se minulý týden návrh přesto dostal na program přerovského zastupitelstva.

„Je to věc, která má výrazný dopad na životní prostředí, ze zákona jsme ji tedy museli podstoupit ke schválení zastupitelům,“ řekl předkladatel návrhu, přerovský radní Michal Zácha.

Na jednání se vypravili také někteří obyvatelé Veselíčka v čele se starostou. „Dozvěděli jsme se o tom pouhý den předem. Přišlo nám, že chtějí rozhodovat o nás bez nás, proto jsme rozhlasem vyhlásili, ať se naši občané jednání zúčastní, mají-li možnost,“ řek Šulák.

Zácha výtky odmítá a postup města hájí. „Není pravda, že jsme Veselíčko z jednání vynechali. Dali jsme obci možnost se k návrhu oficiálně vyjádřit,“ řekl přerovský radní. Zastupitelé nakonec návrh zamítli v poměru hlasů 16 ku 10.

„Vypadalo to jako předem domluvená věc, nakonec si ale klub ČSSD, který je součástí koalice, vzal před hlasováním přestávku a část jeho zastupitelů hlasovala proti, stejně tak i někteří zastupitelé ODS,“ podotkl Šulák, podle kterého mohla roli sehrát právě hromadná účast obyvatel Veselíčka.

Firma argumentuje povolením z roku 1985

Někteří přerovští zastupitelé navíc kritizovali, že je celý návrh špatně připravený.

„Nedozvěděl jsem se, jaké budou dopady těžby na životní prostředí a podzemní vody. Jak se bude odvážet materiál, a kterých obcí se dotkne. Radvanice, kudy by měly těžké náklaďáky jezdit, například o ničem neví,“ sdělil zastupitel Břetislav Passinger.

Ten navíc sám pamatuje, jak těžba ve Veselíčku v osmdesátých letech probíhala. „Po každém odstřelu byl celý kopec hnědý od prachu. Kromě toho se mi nezdá, že se společnost Kamenolomy ČR ohání povolením někdy z roku 1985. Tehdejší normy byly určitě jiné než dnes,“ doplnil Passinger.

Vyjádření zástupců těžební společnosti se MF DNES nepodařilo získat.

Na stáří povolení k těžbě upozornil i starosta Veselíčka. „Bude to po poradě s právníky zřejmě náš další krok, zkusíme napadnout stávající povolení. Současné normy už mají jiné požadavky na dopady na okolní prostředí,“ naznačil Šulák.