Dětské hřiště v přerovské Jasínkově ulici (snímek pořízený po dokončení rekonstrukce v roce 2009). | foto: Magistrát města Přerova

Dětský gang terorizuje přerovské hřiště, radnice tlumí rasové napětí

  • 602
Fyzická napadení, útoky v přesile několika na jednoho, nadávky, urážky, plivance. Party agresivních romských dětí delší dobu terorizují své vrstevníky na hřišti v přerovské Jasínkově ulici. Stovky lidí proto žádají radnici v petici, aby zajistila pořádek. Mimo jiné totiž hrozí eskalace rasového napětí.

Hřiště mezi panelovými domy v Jasínkově ulici bývá odpoledne obsypáno dětmi. V posledních měsících je sem ale rodiče pouštěli se strachem.

„Problém byl ve skupinkách romských dětí, které se zde objevovaly. Vždy si našly nějakou oběť, někoho slabšího, a daly mu nakládačku. Takových gangů zde bylo několik v různých věkových kategoriích. Většinou začínali u těch menších, a když se jich zastal někdo starší, nastoupila na něj některá ze starších skupin,“ popsal situaci jeden z nespokojených rodičů Robert Pavlíček.

Problém trvá podle jeho slov asi dva roky, v posledních měsících se však vyhrotil tak, že rodiče se rozhodli sepsat petici.

„Chtěli jsme, aby nám město a městská policie pomohly a začaly problém řešit,“ vysvětlil.

Do dětských rozbrojů se postupně začali zapojovat i dospělí

Radnice se nyní usilovně snaží předejít tomu, aby „válka“ mezi dětmi nepřerostla v konflikty dospělých a ve městě neeskalovalo rasové napětí. Hned prvního jednání petičního výboru se proto zúčastnil i přerovský radní a manažer prevence kriminality Jiří Kohout.

„Lze to přirovnat k chronickým problémům, kdy už rodičům došla trpělivost, a rozhodli se konat. Prakticky je to dětská válka, do které se už zapojili i dospělí, a to už je věc, kterou je nutné řešit. Musíme otupit hroty mezi majoritou a minoritou,“ uvedl Kohout.

Bez ohledu na to, kolik se podaří sesbírat pod petici podpisů, už město podniklo první kroky. Dohled nad hřištěm zvýšila například městská policie.

„Poté, co jsme obdrželi informaci o problémech v této lokalitě, posílili jsme zde hlídkovou činnost. Strážníci kontaktovali i některé z rodičů, ale nezaznamenali žádné extrémní porušování veřejného pořádku. Nemůžeme tam být ale 24 hodin v kuse, takže je možné, že ke konfliktům mezi majoritou a minoritou zde docházet může,“ popsal situaci zástupce ředitele strážníků Miroslav Kořínek.

Pomohl i zásah romských asistentů prevence kriminality

Město kromě toho poslalo na hřiště i romské asistenty prevence kriminality (více o nich čtěte zde).

„Chodí tam, a pokud jsou přítomni, daří se jim situaci zklidnit. Mají také za úkol, pokud zjistí jména dětí, které problémy způsobují, aby vyhledali jejich rodiče a situaci zkusili řešit přímo s nimi. I to má první výsledky,“ pochvaluje si Kohout.

Asistenti dohlížejí na hřiště prakticky celé odpoledne. „Maminky si pochvalují, že je konečně klid. Našli jsme i původce problémů, šlo asi o tři čtyři výrostky, kteří ostatní děti obtěžovali. Navštívili jsme jejich rodiče, aby jim domluvili, ti jim dali zákaz na hřiště chodit. Od té doby, co jsme tady, se žádný problém neobjevil, rodiče se už nebojí pouštět své děti ven,“ shrnul dosavadní výsledky práce jeden z asistentů Pavel Mirga.

„Je pravda, že na hřišti v Jasínkově už je klid, ale je to tím, že problémoví výrostci se přesunuli jinam. Jenom změnili své teritorium. Když vidí, že je hřiště hlídané, jdou raději pryč. Nám se mezitím začínají ozývat rodiče z jiných hřišť, že tam mají podobné problémy. Čekají, jak dopadne naše petice, a podle toho chtějí postupovat dále,“ tvrdí jeden z rodičů Robert Pavlíček.

Problémy jsou podle strážníků na každém větším hřišti

A že se nemusí jednat o problém jediného hřiště ve městě, potvrzuje i zástupce ředitele městské policie.

„Každopádně podobné třenice jsou záležitostí každého většího hřiště, kde se pohybuje velké množství dětí. Podobně jako lokalitu v Jasínkově sledujeme například i hřiště ve Šrobárově, Vaňkově ulici či v ulici Svisle,“ uvedl Komínek.

Město si zatím stanovilo tříměsíční lhůtu, po níž posoudí, jaký dopad mají zavedená opatření. Organizátoři zatím sbírají další podpisy pod petici.

„Zatím ji podepsalo sedm set lidí, nejen od nás, ale z celého Přerova. Jedním z našich požadavků je i instalace kamerového systému. Když v případě nějakého konfliktu zavoláme policii, pachatel uteče, a i když víme, kdo to byl, je těžké to pak dokazovat. Je to jen tvrzení proti tvrzení,“ řekl Pavlíček.

Hlídání to nevyřeší, gangy se jen přesunou jinam, míní rodič

Zároveň se domnívá, že ani hlídání hřišť problém nevyřeší. Gangy mladistvých se jen přesunou.

„Město nám přislíbilo, že to začne řešit přímo v rodinách, ale to je běh na dlouhou trať. My jen potřebujeme, ať se naše děti nebojí chodit na hřiště,“ podotkl.

V tom se shoduje i s romskými asistenty. „Je třeba stáhnout děti z ulice, naučit je něco dělat s volným časem, naučit je disciplíně a sebeovládání. My to za ten rok naší práce můžeme nastartovat, ale potrvá další roky, než budou vidět výsledky,“ míní Pavel Mirga.

Podotkl, že aféra má své následky také na opačné straně. „Mezi romskými rodiči se rozkřiklo, že jejich děti mají zákaz na Jasínkovu chodit, už je sem raději neposílají,“ sdělil.