Dětské hřiště v přerovské Jasínkově ulici (snímek pořízený po dokončení rekonstrukce v roce 2009). | foto: Magistrát města Přerova

Řádění gangu dětí na přerovském hřišti ustalo, zasáhli romští asistenti

  • 278
Přerov zažehnal problémy s řáděním mladých výtržníků na jednom z tamních dětských hřišť. Rodiče kvůli opakujícím se incidentům dokonce sepsali i petici. Město poté posílilo hlídky strážníků a vyslalo do terénu asistenty prevence kriminality, z nichž část tvoří také Romové.

V prázdninovém letním odpoledni je na hřišti v Jasínkově ulici v Přerově poměrně živo. A klid. Před třemi měsíci tomu tak ale nebylo. Kvůli řádění výrostků se sem rodiče báli posílat své děti a poté, co se po několika incidentech situace vyhrotila, sepsali petici.

Podepsalo ji přes sedm set lidí. Hřiště pak bylo pod dohledem strážníků a především asistentů prevence kriminality. Opatření zabralo.

„Na tomto případě se ukázalo, jak funguje nejsilnější zbraň romských asistentů, a to možnost působit přímo v rodinách. Je to řešení mimo běžnou legislativu, ale v romské komunitě velmi dobře zabírá. Asistenti zašli za rodiči dětí, které na hřišti působily problémy, a ty pak údajně dostaly za vyučenou,“ přiblížil radní a manažer prevence kriminality Jiří Kohout.

Právě romské děti byly podle místních lidí iniciátory všech problémů. „Vždy si našly nějakou oběť, někoho slabšího, a daly mu nakládačku. Takových gangů zde bylo několik v různých věkových kategoriích. Většinou začínali u těch menších, a když se jich zastal někdo starší, nastoupila na něj některá ze starších skupin,“ popsal před dvěma měsíci situaci na hřišti jeden z nespokojených rodičů, který si nepřál zveřejnit své jméno.

111 kontrol strážníků a v Jasínkově ulici je klid

Byl i jedním z iniciátorů petice, pod kterou se nakonec podařilo nasbírat 731 podpisů. Reakce ze strany města byla okamžitá.

„Začali sem pravidelně docházet strážníci i romští asistenti prevence kriminality,“ uvedl rodič. Asistenti přitom u hřiště často hlídkovali celé odpoledne. A především zjistili původce problémů a zjednali nápravu.

„Situace na hřišti se od té doby určitě výrazně zklidnila,“ dodal.

Potvrzuje to i ředitel přerovské městské policie Omar Teriaki. „V Jasínkově ulici jsme od doby, kdy se objevily informace o incidentech na zdejším dětském hřišti, udělali 111 kontrol, další stovky kontrol, často i dvakrát denně, zde dělali romští asistenti prevence kriminality,“ nastínil.

„Na žádný incident jsme za tu dobu nenarazili. V současné době není zdejší situace vyhrocená natolik, že by se odchylovala od normálu,“ dodal.

Požadavek na kamery u hřiště město nevyslyší

Jiří Kohout doufá, že po uklidnění situace postupně zmizí i pocit ohrožení, který zdejší obyvatelé měli. Podle jeho slov se nesplnily ani obavy lidí, že se dětský gang přesune na jiné hřiště, kde by opět škodil.

„Posílili jsme hlídky i na dalších dětských hřištích v Přerově, ale vzhledem k jejich počtu - je jich 64 - je nemůžeme hlídat neustále. Zatím jsme řešili pouze jednu stížnost kvůli incidentu na hřišti ve Vaňkově ulici. Zjistilo se přitom, že jeden z romských asistentů je v příbuzenském poměru s jedním z aktérů tohoto problému, proto bylo poměrně snadné zjednat nápravu,“ sdělil Kohout.

Vyhovět zatím město nemůže jedinému požadavku z petice, osazení hřiště kamerami.

„Nebyl by to systémový krok, mít na jednom hřišti kameru, a na ostatních ne. A dát kamery všude, na to nemá město peníze,“ vysvětlil radní.

Neklid se může vrátit kvůli znovuotevřené ubytovně

Konflikty dětí na hřištích nicméně nejsou podle něj nyní tím nejhlavnějším problémem.

„Musíme otázku bezpečnosti ve městě řešit globálně. Práce asistentů prevence kriminality například ukázala, že jsou schopni dobře řešit problémy s členy místní romské komunity, ale hůře už zvládají ty, kteří se sem nově přestěhovávají,“ pokračoval Kohout.

Hrozba přílivu takových lidí se přitom v Přerově zvětšila s otevřením nové ubytovny v Tovární ulici (více čtěte zde). Nachází se nedaleko přerovského železničního nádraží, jehož okolí je i kvůli blízkosti několika ghett považováno místními obyvateli za oblast, v níž se cítí málo bezpečně.

Kvůli tomu zde byly v minulosti posíleny hlídky strážníků i policistů a město zde instalovalo kamerový systém.

„Nová ubytovna by mohla znovu rozvířit neklid v této oblasti,“ obává se Kohout. Vedení Přerova proto nyní uvažuje, že by počet romských asistentů posílilo.

„Počet terénních pracovníků chceme zvýšit na osm až deset lidí. Stali by se součástí městské policie. Asistenti by měli na starosti prevenci, čímž by uvolnili strážníkům ruce na další oblasti práce,“ uzavřel Kohout.