Na přerovské radnici (na snímku) opět panují rozbroje mezi vládnoucí koalicí a opozicí. Tentokrát jsou důvodem místa v komisích rady města.

Na přerovské radnici (na snímku) opět panují rozbroje mezi vládnoucí koalicí a opozicí. Tentokrát jsou důvodem místa v komisích rady města. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Přerovská opozice dostala jen 3 místa v komisích. Jinde by měla pětinásobek

  • 0
Vedení přerovské radnice a zdejší opozice se opět dostali do křížku. Opozici vadí, že jí vládnoucí koalice ČSSD, ODS, TOP 09 a KDU-ČSL omezila křesla v komisích rady města. Z třiadevadesáti dostala strana Společně pro Přerov jen tři. Jinde se přitom místa v komisích rozdělují dle výsledků voleb.

Při uplatnění takového klíče by si tak opozice "zasloužila" hned 16 míst. "Vedení koalice, která si říká Blok změny, tím pokračuje v předchozí politice ODS-ČSSD, v privatizaci moci. Opět znemožňují občanům převážně bez politické příslušnosti, kteří se dlouhodobě sdružují v koalici Společně pro Přerov, pracovat pro své město," říká opoziční zastupitel Richard Šlechta.

Za paradox považuje, že v minulém volebním období, kdy získala jeho strana v zastupitelstvu čtyři mandáty, jim radní nechali v komisích čtyři místa. V podzimních komunálních volbách si pak o dva mandáty polepšila, dostala ale o jedno křeslo v komisích méně.

"Jak dopadá personální složení komisí? Prim v nich budou hrát straničtí bafuňáři bez znalostí a vizí spolu se zástupci různých zájmových skupin," tvrdí Šlechta.

Vedení města zdůvodňuje snížení míst v komisích u opozice úsporami. "V rámci úspor jsme zmenšili počet komisí rady města na osm, oproti minulému volebnímu období, kdy jich bylo jedenáct. Více, či méně kopírování výsledků voleb při obsazování komisí je možno řešit různě," vysvětlil mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Povinnost to není, nepsaný zvyk ale ano, říká politolog

Podle politologa Pavla Šaradína z Univerzity Palackého neexistuje v České republice povinnost rozdělovat místa v komisích rady na základě voleb.

"Bývá však pravidlem, že tomu tak většinou je - a dokážu si představit stejně velkorysejší přístup i v Přerově," míní Šaradín, podle kterého je vstřícnější přístup k opozici pro komunální politiku přínosnější.

"Názory opozice mohou být pro radní někdy prospěšné a vládnoucí koalice tím nic neztratí," dodává politolog. Přerovská opozice se přitom ukázala být městu prospěšnou i prakticky, když mu zařídila například roky marně očekávaný průtah (více čtěte zde).

Stejný názovr jako politolog má i zastupitel Šlechta, který se podivuje nad tím, že se například do kulturní komise nedostala jejich kandidátka Marta Jandová, která se dlouhá léta pohybuje v umělecké sféře a sama organizuje různorodé kulturní akce.

"Rovněž nás zarazilo, že se do rozvojové a investiční komise nedostal architekt Jan Horký nebo dopravní projektant Tomáš Tužín. Oba jsou odborníci na danou oblast," popisuje.

Opačný postup než v Přerově naopak volí v Olomouci, kde v minulých letech mívaly zastoupení v odborných komisích opoziční strany s ohledem na počty jejich mandátů v zastupitelstvu.

"O rozdělení míst v odborných komisích v tomto volebním období bude městská rada teprve jednat. Předpokládá se ale uplatnění podobného klíče," říká mluvčí olomouckého magistrátu Ivan Rašťák.