Na přerovské radnici (na snímku) pokračuje spor mezi koalicí a opozicí kvůli nákupu a využívání nových notebooků.

Na přerovské radnici (na snímku) pokračuje spor mezi koalicí a opozicí kvůli nákupu a využívání nových notebooků. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Přerovská opozice nechce nové notebooky, koalice jí teď ztížila přístup k dokumentům

  • 2
Spor o nákup nových notebooků pro přerovské zastupitelstvo má další pokračování. Šest opozičních zastupitelů, kteří si odmítli nové počítače převzít a kritizují nákup nové techniky v době šetření jako zbytečný, totiž bude mít velmi omezený přístup k městským dokumentům.

Vedení města si totiž odhlasovalo nový jednací řád, který počítá s tím, že zastupitelé dostanou materiály pouze v elektronické podobě. A to prostřednictvím speciálního softwaru radnice, který umožňuje dokumenty vydávat databázově.

Na takový program se však vztahují licenční podmínky, takže ho nelze instalovat do soukromých počítačů. Zastupitelé, kteří si notebooky s tímto softwarem nepřevezmou, tak budou mít jedinou šanci, jak se k informacím na jednání dostat: budou jim k dispozici na radničním počítači ve studovně přerovského magistrátu.

"Takový postup je nepřípustný. Nikdo nás přeci nemůže omezovat v přístupu k materiálům. Budeme žádat, abychom je dostávali v písemné podobě, jako tomu bylo v minulém volebním období," říká zastupitel Richard Šlechta

Ten nový "městský" notebook odmítá. "Jednak jeden notebook mám, a i kdybych neměl, domácí PC mi pro daný účel řadového zastupitele plně dostačuje," vysvětlil svůj postoj k nákupu za milion v době šetření (více o něm čtěte zde).

Kolik by stál tisk? Radnice říká milion, opozice 200 tisíc

Radní Václav Zatloukal však tvrdí, že zatímco dříve bylo možné posílat materiály elektronicky i písemně, nyní taková možnost skončila. "Představte si, že by vám v práci váš šéf dával firemní notebook – a vy byste jej odmítli s tím, že vám má dokumenty tisknout. To by bylo stejně nepřijatelné," míní Zatloukal.

Přerovské radniční notebooky

Přerovští zastupitelé si na prvním listopadovém zasedání schválili nákup pětatřiceti notebooků za zhruba 700 tisíc korun. Transakci ostře kritizuje šest opozičních zastupitelů, kteří si odmítají počítače převzít.

Sedmnáct současných zastupitelů totiž mělo mandát i v minulém volebním období, kdy už magistrát nové laptopy politikům nakoupil.

Radní oponují tím, že pokud si kritici počítač nevezmou, utratí magistrát mnohem více za papíry, na které se budou materiály pro zastupitele tisknout.

"Navíc jsme si nechali spočítat, že pokud bychom tiskli všechny materiály pro zastupitele na papír, přišlo by to magistrát celkem na milion tři sta tisíc korun. Přitom nákup notebooků pro všech pětatřicet zastupitelů vyjde jen na něco více než 700 tisíc. I to je jeden z důvodů. Tisknutím bychom se vrátili o deset let zpátky v čase," říká Zatloukal.

S tím však nesouhlasí další zastupitel Vladimír Puchalský. "Nestačím se divit nad vyčíslením nákladů. Asi se nacházím v jiném časoprostoru. Dal jsem si tu práci a spočítal, že v minulém volebním období jsem dostal zhruba 6 000 listů papíru. Barevného tisku bylo zanedbatelné minimum," shrnul.

"Pokud by jedna strana stála korunu, vychází mi, že se náklady za všech 35 zastupitelů pohybují kolem 210 tisíc korun," počítá Puchalský (čtěte také Hádka o „zbytečné“ přerovské notebooky: berte, nebo utratíme víc). Pro magistrát podle něj nemůže být problém předlohy převést do souborů s příponou pdf, doc, xls, nebo ppt a poslat je e-mailem.

Politolog: Omezení je neospravedlnitelné a odsouzeníhodné

Podle politologa Stanislava Balíka z Masarykovy univerzity, který se specializuje na komunální politiku, je v tomto případě chování radnice nepřijatelné. "Ta situace je naprosto šílená, odsouzeníhodná a není ani ospravedlnitelná. Podklady pro jednání zastupitelů by měly být komukoliv přístupné a ve většině měst jsou automaticky ke stažení na webu radnic," míní Balík.

Drtivou většinu takových dokumentů podle něj připravují radnice ve wordovských formátech. "Ať už je tam jakýkoliv software, nevím, co brání tomu, je posílat e-mailem," říká politolog.

Šest opozičních zastupitelů včera kvůli celé kauze napsalo otevřený dopis primátorovi Jiřímu Lajtochovi. Žádají v něm mimo jiné i to, aby jim magistrát posílal podklady v elektronické formě ve stejném dni, v jakém budou přístupné ostatním zastupitelům.

"Prozatím v tom ustupovat nehodláme. Nemá to logiku. Zastupitelé si demokraticky odhlasovali pořízení notebooků. Nevím, proč by někdo měl mít výjimku," oponuje radní Václav Zatloukal.