Patnáct stovek dětí mělo přes zimu aspoň na jedenáct dní dýchat místo přerovského špinavého vzduchu (na snímku pohled na město) ten čistý horský v Jeseníkách. Nakonec se tak ale nestane.

Patnáct stovek dětí mělo přes zimu aspoň na jedenáct dní dýchat místo přerovského špinavého vzduchu (na snímku pohled na město) ten čistý horský v Jeseníkách. Nakonec se tak ale nestane. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Stovky školáků z dusivého Přerova do Jeseníků nepojedou. Nejsou učitelé

  • 0
Patnáct stovek žáků přerovských základních škol mělo v příštích měsících strávit jedenáctidenní ozdravný pobyt v Malé Morávce na Bruntálsku a dýchat tam čistý jesenický vzduch. Nakonec ale nikam nepojedou. Město nesehnalo lektory environmentální výuky, čímž nesplnilo podmínky dotace a přišlo o ni.

Státem dotované ozdravné pobyty v Jeseníkách měly začít už za tři týdny. Magistrát měl z výběrového řízení potřebný hotel a rodičům na začátku září prostřednictvím škol potvrdil, že jejich děti vyrazí na jedenáctidenní pobyt do Malé Morávky.

Teď se ukázalo, že tomu tak nebude. Celý projekt ztroskotal kvůli tomu, že se magistrátu nepodařilo sehnat specializované lektory na environmentální výuku, což bylo jednou z podmínek udělení dotace z ministerstva životního prostředí.

"S politováním jsme byli nuceni rodičům oznámit, že přes veškeré úsilí se nám nepodařilo naplnit podmínky státního fondu pro přidělení dotace - a to zejména zajistit čtyři hodiny environmentální výuky denně. Tu měli odučit specializovaní lektoři," nastínila vedoucí odboru sociálních věcí a školství Romana Pospíšilová důvod, proč město muselo z projektu odstoupit.

Vyučující se totiž nepodařilo sehnat. "Na výuku je potřeba specializovaných kantorů a specializaci má v tomto státě málo lidí. Měli jsme příslib od agentur, ale nakonec nám přišla odpověď, že v tomto rozsahu to nejsou schopny poskytnout," doplnil pro ČTK náměstek přerovského primátora Dušan Hluzín.

O pobyty byl velký zájem, přihlášená byla většina žáků

Osm základních škol, jejichž děti z druhých až pátých tříd měly do Jeseníků postupně vyrazit, informovalo rodiče dětí o zrušení pobytů ve středu.

"Je velká škoda, že se neuskuteční, protože děti se na to těšily. Na druhou stranu, kvůli nastaveným podmínkám byl ten projekt téměř neuskutečnitelný. Ty požadované odborníky na environmentální výchovu nebylo možné zajistit," shrnul například ředitel základní školy U Tenisu Tomáš Jelínek.

"Na školách tu samozřejmě nějaké máme, ale zase ne tolik. A není možné je všechny poslat na několik měsíců učit na pobyty, protože musí učit i výuku na škole. Navíc jde většinou o učitele z druhého stupně, což je také problém," dodal ředitel školy, ze které mělo jet zhruba 250 dětí. Zájem o pobyty byl podle něj ze strany rodičů velký.

"U nás šlo o více než osmdesát procent dětí. Je obrovská škoda, že se to neuskutečnilo, i proto že cenově to bylo pro rodiče velmi příznivé. Dotace pokrývala zhruba tři čtvrtiny ceny, takže je pak pobyt stál jen asi sto korun za den," nastínil Jelínek.

Vybraný hotel držel pro děti kapacitu a odmítal jiné hosty

Velkou ztrátou je ale zrušení pobytů i pro vybraný hotel Neptun v Malé Morávce, který s rekreací přerovských dětí počítal.

"Přinejmenším od září odmítáme hosty, odmítali jsme i podnikové večírky. Ti hosté se k nám už nevrátí, bude tady prázdno. Přemýšlíme, jak hledat rozumnou práci pro lidi," řekla ČTK zástupkyně hotelu Linda Mikulenková.

První turnus měl začít prvního listopadu, s ubytováním stovek dětí vedení hotelu počítalo až do konce dubna.

Do projektu dotovaných ozdravných pobytů vybralo Přerov, jako jediné město Olomouckého kraje, samo ministerstvo životního prostředí. Důvodem bylo zdejší velmi špatné ovzduší.

"Na seznam měst s nejhorším ovzduším byl Přerov určitě zařazen oprávněně. Statistiky jasně hovoří o tom, že Přerov je na tom po Ostravsku v zimním období nejhůř, to zasažení exhalacemi je vysoké," souhlasí ředitel základní školy U Tenisu Jelínek.

A potvrzuje to i fakt, že už na začátku října byl ve městě překročen celoroční limit počtu dní, během kterých mohou naměřené hodnoty prachu v ovzduší převýšit zákony povolenou normu (více čtěte zde).