Na vizualizaci, která přibližuje podobu místa po proměně, je vidět třeba propojení parku pod hradbami s areálem současného letního kina. Vše se ale nyní odkládá na neurčito. | foto: Repro Magistrát města Olomouce

Proměna olomouckého hradu na turistický magnet se odkládá na neurčito

  • 1
Znovuzrození olomouckého hradu s dómem svatého Václava za sto milionů korun se nekoná. Magistrát roky připravoval jeho proměnu na turistický magnet a na nový amfiteátr či otevření stovky let zazděné brány Všech svatých už získal i stavební povolení. Vše ale pohřbila nejednota radniční koalice.

Ambiciózní plány nepodporuje opozice, a co je rozhodující, neshodne se na nich ani celá radniční koalice. Proti, především kvůli předpokládaným vysokým nákladům, vystoupila TOP 09. Zbývající ODS a KDU-ČSL byly pro.

Letos na jaře přitom město zvažovalo, že pro příští vedení Olomouce, jež vzejde z podzimních voleb, spustí ještě v tomto volebním období hledání firmy, která by velké přebudování dómského návrší dostala na starost. Teď je ale vše jinak.

„Při předběžném projednávání na úrovni jednotlivých klubů zastupitelů napříč politickým spektrem nynějšího zastupitelstva jsme získali pouze dva podporovatele těchto plánů. Šlo o ODS a KDU-ČSL,“ popisuje olomoucký primátor a občanský demokrat Martin Major.

Bod, v němž se o olomouckém hradu mělo jednat, se tak v programu zastupitelstva ani neobjevil.

„Pokud nemáte vyjednanou alespoň základní většinu 23 hlasů, tak je zbytečné celému zastupitelstvu nějaký materiál předkládat. Konkrétně zde jsem byl ovšem přesvědčen o tom, že je kvalitní a dobře připravený,“ podotkl Major, který se již dříve se označil za příznivce nové, atraktivnější podoby dómského návrší, které tak mělo výrazně pomoci Olomouci v nalákání zástupů turistů.

Proměna měla otevřít staletí zazděnou bránu či přinést molo

Patřilo do ní mimo jiné vybudování přírodního amfiteátru pro patnáct set lidí, stát měl v nynějším areálu letního kina. Olomoucký hrad by pak coby znovuzrozené lákadlo pro cestovní ruch dostal do vínku i molo na Mlýnském potoce, odstavný pruh pro autobusy v Dobrovského ulici či infocentrum a veřejné toalety v Domě zvoníků.

Navíc by po několika staletích lidé mohli opět projít branou Všech svatých. Jde přitom o historickou spojnici centra a severu města, zazděná je od roku 1770. V návaznosti na plány olomoucké barokní pevnosti by se pak obnovy dočkala i takzvaná Cikánská branka. Vše za zhruba sto milionů.

A především právě kvůli odhadu nákladů nesouhlasila s proměnou olomouckého hradu TOP 09.

„Je to příliš velká částka na to, co by tam ve skutečnosti mělo být postaveno. Vybudování takového projektu neodpovídá našim současným ekonomickým podmínkám,“ vysvětluje její náměstek primátora Ivo Vlach. Plány by tak město podle něj mělo nechat přepracovat na levnější variantu.

Nemusíme spěchat kvůli dotacím tvrdí náměstek Vlach z TOP 09

Právě úspornější podoba plánů podle Vlacha otevírá městu možnost získat v budoucnu dotaci na přebudování dómského návrší.

„Používaly se tady argumenty, že je možné tento projekt udělat ve spojitosti s dotacemi teď, anebo nikdy. S tímto nesouhlasím. Pokud se podaří sestavit levnější variantu, tak počítám s tím, že i v novém plánovacím období existují dotace na oživování historických center,“ podotýká Vlach.

Primátor Major ovšem teď takový optimista není. Zdůrazňuje, že nyní Olomouc přišla o šanci dostat na znovuzrození hradu dotaci na pětaosmdesát procent nákladů.

„To ale platilo pro toto plánovací období. Nyní nevíme, jak budou vypadat dotace v tom příštím. Pro nové vedení města se tak teď snažíme připravit podklady tak, aby mohlo na tento projekt určitou míru finanční podpory získat. Věříme, že se nám to podaří, ale neznáme možnou výši této podpory,“ uzavírá Major.