Současná hala olomouckého zimního stadionu, místními přezdívaná "plechárna", se v moderní arénu připomínající kostku ledu zřejmě nezmění dříve než za několik let.

Současná hala olomouckého zimního stadionu, místními přezdívaná "plechárna", se v moderní arénu připomínající kostku ledu zřejmě nezmění dříve než za několik let. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Plány na nový olomoucký zimní stadion zřejmě zamrzly nejméně do voleb

  • 1
Olomoučané budou na nový zimní stadion zřejmě nadále marně čekat. O plánech na proměnu plochy se zchátralou plechovou halou se totiž patrně rozhodne až v dalších letech. Hlavní slovo tak bude mít nové vedení města vzniklé po podzimních komunálních volbách.

O přebudování zimního stadionu na moderní halu připomínající kostku ledu měli olomoučtí zastupitelé jednat už loni v prosinci, nový termín byl pak letos v lednu.

Ani jednou se tak ale nestalo. Sejdou se až v sobotu prvního března, na programu zasedání ovšem projednávání a případné schvalování proměny zimáku na moderní halu s bílým pláštěm opět chybí.

Důvod, proč se ortel nad budoucností stadionu přesouvá na bedra příštího vedení města, souvisí s obrovským množstvím peněz, které by Olomouc za proměnu podle nynějších plánů dala. Předběžné náklady se pohybují v rozmezí 800 až 900 milionů, někteří zastupitelé se zmiňují i o miliardě korun.

Za ty by město vedle moderní multifunkční arény připomínající kostku ledu s rýhami od bruslí mělo získat i parkovací dům a nový kruhový objezd v místě dnešní frekventované křižovatky ulic Hynaisova, Legionářská a Studentská.

Bez velké dotace to nepůjde, její získání je ale nejasné

Jak ale upozorňuje první náměstek olomouckého primátora Ivo Vlach z TOP 09, Olomouc může tak velké plány uskutečnit jen v případě, že pokryje alespoň tři čtvrtiny nákladů dotace.

Plánovaný nový stadion

"Pokud by se podařilo takovou dotaci získat, může se tento projekt stát reálným. V případě, že to nebude možné, bude město muset řešit méně velkorysý a mnohem úspornější projekt, který nebude stát miliardu korun," přemítá Vlach, který na radnici mimo jiné zodpovídá za rozpočet.

Velice důležité tak podle něj bude nastavení pravidel pro zisk dotací v následujícím plánovacím období. Ještě ale není hotové, změnit by se to podle odhadů mohlo v letech 2015 či 2016, kdy by již celá Česká republika mohla znát takzvané dotační podmínky. Dokud se tak nestane, je otázkou, zda o budoucnosti stadionu budou moci zastupitelé vůbec rozhodnout.

"S ohledem na to, že nevíme, jestli je zde možné získat dotaci, nepředpokládám, že je možné přijmout zodpovědné rozhodnutí v tomto volebním období," doplňuje Vlach.

Proti "ledové kostce" zní hlasy z opozice i koalice

O tom, že se stadion do voleb na jednání zastupitelů už neobjeví, je přesvědčen i šéf klubu opozičních zastupitelů za ČSSD Antonín Staněk. Jeho klub by každopádně hlasoval proti nynějším plánům, stejně tak i komunisté.

Miliardový plán

Proměna zchátralého stadionu počítá s multifunkční halou, která pojme přes 8 000 diváků. Do malé haly za stadionem by se vešlo 2 600 lidí. V sousedství vyroste parkovací dům pro cca 500 vozů, na křižovatce ulic Hynaisova, Legionářská a Studentská bude kruhový objezd.

Jako řešení neutěšeného stavu zimního stadionu vidí Staněk jeho rekonstrukci, ne ovšem tak nákladnou, jak plánuje současné vedení radnice. I v jeho řadách se ale teď najdou hlasy, které s miliardovou proměnou zimního stadionu a okolí nesouhlasí.

"Jsme v současné době přesvědčeni, že na to městská kasa nemá dostatek financí. Určitě nebudeme podporovat, aby se tato akce nyní nějakým způsobem rozjížděla a vkládaly se do ní peníze," přibližuje postoj olomoucké KDU-ČSL další z náměstků primátora Ladislav Šnevajs. Stejně tak nesouhlasí se stavbou úplně nového stadionu, znamenal by podle něj pro město další finanční zátěž.

"Stadion jako takový si určitě zaslouží opravu. Nicméně to bude úkol pro novou politickou reprezentaci. Přikláním se k tomu, aby to řešení bylo méně velkorysé. Stačila by jednodušší oprava, která by zachovala funkčnost stadionu ve stávajícím rozsahu a kapacitě," uzavírá Šnevajs.