Poštovní úřad sídlí v historické budově na olomouckém náměstí Republiky už od...

Poštovní úřad sídlí v historické budově na olomouckém náměstí Republiky už od roku 1885. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Přesun historické olomoucké pošty do Šantovky vadí městu i univerzitě

  • 5
V Olomouci se zvedá vlna nesouhlasu proti České poště. Ta totiž plánuje na jaře po téměř sto třiceti letech přestěhovat z náměstí Republiky svoji pobočku, a to do nedávno otevřené nákupní Galerie Šantovka. To se nelíbí lidem, radnici ani arcibiskupství či Univerzitě Palackého.

Stěhování pobočky z olomouckého náměstí Republiky, kde sídlila od roku 1885, do Šantovky vysvětluje mluvčí pošty Marta Selicharová tím, že nová adresa přinese velké množství zákazníků, výhodnou polohu blízko centra Olomouce a velkého sídliště na Nových Sadech a také vynikající dostupnost pro veřejnou i soukromou dopravu. Navíc zde podle mluvčí bude pošta platit výhodnější nájem.

"Česká pošta je firmou, která si na všechny své výdaje musí vydělat vlastní činností a není dotována z daní ani dotací. Na trhu se tedy musí chovat obchodně a její strategií je mít své pobočky tam, kde je o poštovní služby zájem," doplnila Selicharová.

O stěhování je podle ní již rozhodnuto, přesný termín však s odvoláním na zákony související s veřejnými zakázkami neuvádí.

Mluvčí Galerie Šantovka Juraj Aláč ale ve spojitosti s otevíráním pošty v novém olomouckém nákupním centru hovoří o jaru.

"Smlouva je podepsána. S pobočkou České pošty jsme v portfoliu služeb pro naše zákazníky počítali od začátku projektu Galerie Šantovka tak, abychom návštěvníkům nabídli opravdu široké spektrum služeb," podotýká Aláč.

Primátor: Pošta nezvládla stěhování lidem vysvětlit a zdůvodnit

Pošta má podle něj v Šantovce standardní podmínky. Bližší okolnosti přesunu pošty do Šantovky, tedy hlavně to, kdy jednání o stěhování začala a také kdo je zahájil, však odmítá komentovat.

"Nepřísluší nám vyjadřovat se k ryze soukromé záležitosti České pošty, jako je rušení starých, případně neefektivních poboček," upozorňuje Aláč.

Se svými výhradami však již vystoupil třeba olomoucký primátor Martin Novotný. Je přesvědčený, že pošta nezvládla své plány na stěhování Olomoučanům vysvětlit, a především zdůvodnit.

"Upozorňovali jsme zástupce České pošty na potenciální odpor občanů. Zároveň jsme zdůrazňovali nutnost takovou změnu - když nejsme schopni poštu donutit, aby tam zůstala - jednoznačně odprezentovat a také vykomunikovat s institucemi, které v dané lokalitě sídlí," upřesňuje Novotný.

Změnu projednáme se všemi dotčenými institucemi, tvrdí pošta

Má tak na mysli například Univerzitu Palackého, olomoucké arcibiskupství či i samotné město Olomouc.

"Byli jsme ujištěni, že tyto podmínky Česká pošta naplní," uvedl Novotný. Sám se o plánovaném stěhování pošty z náměstí Republiky dozvěděl již před několika měsíci. Ani do poloviny prosince však podle něj pošta své sliby dané městu nesplnila.

"V této souvislosti se tak musí město Olomouc vyjádřit, že se zavřením této pošty nesouhlasí. Je to asi jediná možná cesta. Je zkrátka na České poště, jestli takovou změnu chystá, aby ji skutečně odkomunikovala a projednala s klienty. Představa, že se město stane otloukánkem této situace, kterou pošta zjevně nezvládla, je pro mě naprosto nepřijatelná," argumentuje primátor.

Mluvčí pošty však primátorovi Novotnému oponuje tím, že na schůzce s ním bylo domluveno, že pošta své plány Olomoučanům představí v lednových Radničních listech.

"Všechny další konkrétní změny budou v dostatečném časovém předstihu projednány také se všemi firmami a institucemi, které poštu na náměstí Republiky využívají. Včetně Univerzity Palackého a arcibiskupství," dodává mluvčí. Pobočka v Šantovce pak podle ní bude otevřená déle než ta na náměstí Republiky, a to i o víkendech.

"Přestěhováním pošty do Galerie Šantovka dojde i ke změnám v systému ukládání nedoručených zásilek. Pro nejužší centrum města bude ukládací poštou pobočka na Horním náměstí. Konkrétní změny v systému ukládání zásilek budou opět s předstihem veřejnosti sděleny," slibuje Selicharová.

Rektor univerzity chce oslovit ředitele České pošty

Nesouhlas se stěhováním pošty do Galerie Šantovka se chystá vyjádřit také olomoucká Univerzita Palackého, její rektorát spolu s filozofickou fakultou sídlí nedaleko náměstí Republiky. Rektor Miroslav Mašláň přitom neplánuje bojovat sám.

"Rušení pobočky pochopitelně nepovažujeme za šťastný nápad. Vedení univerzity v čele s rektorem chce postupovat ve spolupráci s dalšími institucemi, kterých by se plánovaná změna dotkla, tedy s řediteli či oprávněnými zástupci Muzea umění, Vlastivědného muzea, posádky Armády České republiky, policie či Vězeňské správy, pro které je tato pošta spádovou," řekl mluvčí Univerzity Radek Palaščák.

Mašláň počítá s tím, že společným dopisem kvůli zachování pošty na náměstí Republiky osloví přímo generálního ředitele celé České pošty. "Situaci bude rektor řešit v průběhu ledna," říká Palaščák.

Fakt, že pošta své plány na přesun s danými institucemi neprojednala, pak potvrzuje Jiří Gračka, mluvčí olomouckého arcibiskupství.

"Veškeré informace máme jen z médií," říká Gračka. Arcibiskupství se tak ještě na poštu neobrátilo, oficiálně o stěhování pošty totiž neví. Již teď je však jisté, že mu tento přesun vyhovovat nebude.

"Tato pošta je umístěna blízko arcibiskupství. Využívá ji nejen jako instituce s velkým množstvím zásilek denně, ale i jeho jednotliví zaměstnanci," vysvětluje Gračka.

Další projev nesouhlasu však na Českou poštu z Olomouce již dorazil. Jde o veřejnou výzvu, jejíž autoři žádají zachování této pobočky. Již zde se k nim připojilo i arcibiskupství, filozofická fakulta a také nedaleké Vlastivědné muzeum a Muzeum umění. Autoři výzvy teď navíc proti stěhování pošty sbírají v jejím okolí podpisy pod petici.