Pobočka pošty sídlící na olomouckém náměstí Republiky od roku 1885 se nakonec do obchodní Galerie Šantovka stěhovat nebude.

Pobočka pošty sídlící na olomouckém náměstí Republiky od roku 1885 se nakonec do obchodní Galerie Šantovka stěhovat nebude. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Pošta z olomouckého náměstí Republiky se nakonec do Šantovky nepřesune

  • 0
Dva a půl tisíce obyvatel Olomouce, Univerzita Palackého či arcibiskupství mohou slavit. Hrozba stěhování pobočky České pošty, která sídlí už od roku 1885 na náměstí Republiky, je definitivně zažehnána. Na dnešním jednání ve městě to potvrdil generální ředitel společnosti Martin Elkán.

Elkán jednal na olomouckém hejtmanství s hejtmanem Jiřím Rozbořilem, primátorem Martinem Majorem a rektorem Univerzity Palackého Jaroslavem Millerem.

„Pobočka pošty 1 v Olomouci je denně využívaná v plném rozsahu a mezi obyvateli krajského města patří k nejoblíbenějším. Jsem rád, že dnešní závěrečné jednání dopadlo ve prospěch místních obyvatel i ve prospěch provozovatelů veřejných či soukromých služeb v této lokalitě,“ komentoval výsledek jednání Rozbořil.

„Pro olomouckou univerzitu je pobočka pošty na náměstí Republiky klíčová. Využíváme ji nejen pro zaměstnance rektorátu, ale svojí spádovostí je nepostradatelná i pro naše tři fakulty. Dnešní rozhodnutí je bezesporu dobré i z pohledu zachování aktivního života v centru města,“ dodal rektor Univerzity Palackého v Olomouci Jaroslav Miller.

Pošta nakonec ponechá na náměstí Republiky pobočku i dosavadní nabídku služeb. V obchodní Galerii Šantovka, kam se měla přestěhovat, pak vznikne během letošního roku nová pobočka.

Se stěhováním nesouhlasili tisíce lidí i zástupci institucí z okolí

Proti přesunu pobočky z náměstí Republiky, jehož hlavním důvodem byly výhodnější podmínky a zhruba o půl milionu ročně nižší nájem, se ve městě zvedla velká vlna nevole. Nesouhlasili s ní zástupci univerzity, arcibiskupství, Vlastivědné muzeum či Muzeum umění a pod petici za její zachování se pak podepsalo téměř dva a půl tisíce lidí.

Argumenty pošty

Mluvčí České pošty Marta Selicharová vysvětlovala přemístění pobočky do Galerie Šantovka mimo jiné výhodnějším nájmem, vysokou koncentrací zákazníků, výhodnou polohou poblíž centra a největšího městského sídliště Nové Sady a nakonec i vynikající dostupností soukromou i veřejnou dopravou.

Celá záležitost se nakonec řešila i v Poslanecké sněmovně, kde ji otevřela poslankyně Jitka Chalánková, a zabýval se jí i ministr vnitra Milan Chovanec (více čtěte zde). Ten nakonec zachování pobočky přislíbil.

Se svými výhradami vůči postupu pošty přitom už dříve vystoupil třeba i tehdejší olomoucký primátor Martin Novotný, podle kterého pošta nezvládla své plány na stěhování Olomoučanům vysvětlit, a především zdůvodnit.

"Upozorňovali jsme zástupce České pošty na potenciální odpor občanů. Zároveň jsme zdůrazňovali nutnost takovou změnu - když nejsme schopni poštu donutit, aby tam zůstala - jednoznačně odprezentovat a také informovat instituce, které v dané lokalitě sídlí," řekl v lednu Novotný.

Nový primátor Martin Major, který do funkce nastoupil v březnu v návaznosti na Novotného přesun do Sněmovny, si pak zachování pošty na náměstí Republiky dal mezi pět bodů programu pro své funkční období.

„Z mého pohledu bylo klíčové, že se dokázala spojit městská i krajská samospráva s dalšími institucemi jako univerzitou či arcibiskupstvím, a současně vyjádřili svou nespokojenost formou petice i lidé. Díky tomu se podařilo zlomit rozhodnutí České pošty. Rozhodující nicméně byly i schůzky s ministrem a jeho následná podpora s osobním zásahem do této záležitosti,“ shrnul Major.

,