Andrův stadion v Olomouci, kde je doma fotbalová Sigma, má zájem převzít město. Obává se případného rozprodeje majetku zadluženého klubu.

Andrův stadion v Olomouci, kde je doma fotbalová Sigma, má zájem převzít město. Obává se případného rozprodeje majetku zadluženého klubu. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

Akcie klubu Olomouci na fotbalový stadion nestačí, ztratily půlku hodnoty

  • 3
Olomoucká radnice nakoupila od roku 2001 cenné papíry fotbalového klubu Sigma za více než 90 milionů korun. Teď zvažuje převzetí fotbalového stadionu a platit za něj plánovala z velké části právě akciemi. Jenže ty mají podle analytiků nyní už jen zhruba poloviční hodnotu.

Sportoviště radnici nabídl před časem klub. Město, jež stadion považuje za „rodinné stříbro“, si v reakci na to najalo poradenskou firmu. Jejím úkolem bylo vypracovat návrh, jak by radnice měla při zamýšlené transakci postupovat. První výstup - koncept zahrnující několik variant řešení - už radní mají na stole.

Podle analytiků mají cenné papíry s původní pořizovací cenou 93 milionů korun aktuálně hodnotu jen asi 50 milionů. Sportoviště přitom znalci odhadli na 150 až 200 milionů.

Z dokumentu, který má MF DNES k dispozici, dále vyplývá i to, že analytici považují směnu akcií (třetinového podílu města, pozn. red.) za stadion za nepřijatelnou pro zbylé dva akcionáře. Těmi jsou podnikatel Josef Lébr a spolek Sigma MŽ. Ti by totiž na transakci výrazně tratili.

Všechny další varianty převodu sportoviště počítají s tím, že radnice vytáhne z městské kasy několik desítek, v krajním případě bez započtení akcií až 200 milionů korun, nebo místo peněz stadion vymění za budovy či pozemky.

Město se ještě pro žádnou variantu nerozhodlo

Za pravděpodobně přijatelný scénář pro všechny tři akcionáře analytici označili alternativu spočívající v tom, že město dostane stadion za akcie, doplatek a další plnění.

Projděte si Andrův stadion

Výhodu této varianty poradenská firma spatřuje konkrétně v tom, že umožňuje „flexibilní řešení díky možnosti kombinovat protiplnění, které nabízí širší pole pro kompromis“. Protiplněním přitom může být i závazek města, že radnice bude stadion pronajímat klubu zdarma. I to by tedy mohlo mít vliv na cenu sportoviště.

Která varianta má největší šanci na úspěch, zatím vedení města nechce odhadovat.

„Zpracovatele (analýzy - pozn. red.) jsme vyzvali k rozpracování vybraných možností do podoby provozních modelů, jež by mohly sloužit k věcné diskusi jak na úrovni vedení města, tak zejména na úrovni ostatních akcionářů. V současné době tak není možné predikovat, které nebo která z možných naznačených řešení město k diskusi s akcionáři zvolí, zvolí-li vůbec některé z navržených,“ řekl primátor Antonín Staněk.

Aktuální hodnotu akcií komentovat nechtěl: „K tomuto se momentálně nejsem schopen vyjádřit.“

Klub: Nejsme v situaci, abychom mohli diktovat podmínky

Scénář převodu stadionu nechce předjímat ani místopředseda představenstva Sigmy Petr Konečný.

„Nadále budeme pracovat se všemi myslitelnými variantami. Netroufám si říct, která varianta je nejlepší, protože to prostě nevím,“ konstatoval. Zjištění analytiků, že akcie města na převod stadionu nestačí, ho ale nepřekvapilo.

„Město vlastní třetinu akcií, a pokud by za ně mělo dostat stadion v hodnotě třeba 100 milionů, pak by na majetek za 100 milionů měl mít nárok každý ze dvou zbylých třetinových akcionářů. V Sigmě ale 300 milionů není,“ podotkl Konečný. Zopakoval ovšem, že klub není v situaci, kdy by si mohl diktovat podmínky.

„Chápeme, že si radnice nemůže dovolit vytáhnout třeba 100 milionů a následně sypat do provozu desítky milionů ročně. Zároveň ale vycházíme z toho, že město nechce Sigmu při převodu stadionu nějak poškodit. Jeho pomoc by tedy měla být přiměřená,“ řekl.

Sigma se již delší dobu potýká s nedostatkem peněz na provoz. Situaci klub řešil především půjčkami od spolumajitele Lébra, který klubu donedávna šéfoval. V polovině roku se ovšem svých funkcí vzdal ze zdravotních důvodů (psali jsme zde).

Akcie klubu Lébr drží dál. Už dříve však ve svém vyjádření pro MF DNES odmítl, že by klub plánoval použít potenciální výnos z prodeje stadionu na dluhy, tedy i na zaplacení půjček, jež má vůči němu.

„Není to o tom, že město koupí stadion a z toho se zaplatí dluhy. Město převezme stadion a to, co zaplatí, se rozdělí na splátky, které se stejně utopí v provozu,“ uvedl Lébr.

,