Otcové z Olomouckého kraje, kteří mají zkušenost s rodičovskou dovolenou.

Otcové z Olomouckého kraje, kteří mají zkušenost s rodičovskou dovolenou. Vpravo Martin Půček a Pavel Nevřela. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Mateřskou mi v práci uvěřili, až když jsem nepřišel, říká exmanažer

  • 0
Přesně 312 mužů je v Olomouckém kraji na rodičovské dovolené. Tři z nich líčí, jak se k péči o děti dostali. Shodují se, že se rodičovská v podání žen a mužů výrazně liší. Poznat to je i při hraní na pískovišti. Muži si u něj nepovídají s ostatními rodiči, ale přímo vlezou na písek.

Na rodičovské dovolené se ocitl před deseti lety, když byly jeho synu Šimonovi dva roky. Jeho manželka totiž dostala nabídku jít pracovat do školství a on v tu chvíli zrovna přišel o práci ve firmě.

Rozhodování proto bylo jednoduché, okolnosti jej k tomu tak trochu dotlačily. Dnes Jaroslav Kříž doby, kterou doma se synem strávil, nelituje, přesto říká, že na mateřskou by měly chodit spíše ženy.

"Se Šimonem, kterému je letos třináct let, jsem zůstal doma rok. Všechno jsem zvládl, ale i tak si myslím, že to není úplně standardní situace. Otec matku ve všem nezastoupí," myslí si.

Role otce je podle něj pro děti, zvláště pro syny, důležitá až později. "Postupně se sem dostává švédský model a já neříkám, že je to špatně. Je například skvělé, že může být otec u porodu a svou ženu podpořit. Ale aby zůstával ihned po porodu s dítětem doma on místo matky, je podle mne nesmysl. Maminka je pro dítě alespoň v prvních letech nejdůležitější na světě," vysvětluje.

Chtěl jsem si užít syna, a tak jsem s ním zůstal, líčí muž

Takzvanou mateřskou si vyzkoušel i Martin Půček, dnes už čtyřnásobný otec.

"Měl jsem práci, byl jsem dobře placený a bavilo mě to, ale dceru jsem viděl jen o víkendech. Proto když se narodil Matýsek, chtěl jsem si ho užít. Zůstal jsem s ním doma," vysvětluje Půček své důvody. "Teď, když se nám narodilo čtvrté dítě, stejně uvažujeme o tom, že se za rok a půl opět prostřídáme. Ale ne hned, máma je prostě máma," plánuje.

Doma se svými dvěma dětmi zůstal i Pavel Nevřela. Sám říká, že opustil skvělou pozici v zaměstnání jen proto, aby si děti užil.

"Mám velkou výhodu v tom, že mezi mými čtyřmi dětmi je velký věkový rozdíl. Ty starší z prvního manželství mi tak mohou pomáhat. Tehdy jsem je nestíhal, říkal jsem si, že tu chybu už neudělám," vypráví a dodává, že na rodičovskou dovolenou odešel z manažerského postu ve fabrice.

"Nikdo mi to nevěřil. Uvěřili až tehdy, když jsem jednoho dne nepřišel. Důvod tedy nebyl ekonomický, jen touha být s dětmi. Pro mě kariérní růst už nic neznamenal, u druhé ženy jsem viděl, že pro ni ano, takže jsem jí umožnil pracovat a zůstal doma," popisuje Nevřela.

Muži se nemusí tolik družit jako ženy, shodli se pánové

Všichni tátové se shodují, že rodičovská dovolená v podání otce a matky se výrazně liší. "Určitě to stejné není. Chlap je samozřejmě schopný se naučit a zvládnout všechny praktické věci, s dítětem ale tráví čas trošku jinak. Ženy se například střetávají s kamarádkami, myslím, že u mužů tam ta potřeba se družit taková není," směje se Kříž.

S tím souhlasí i Půček. "Maminky si zajdou na pískoviště a popovídají si, zrelaxují. Tátové si vlezou s dětmi na písek a zapojí i všechny ostatní. Já jsem vlastně vždycky pouze doplnil kolektiv," dodává se smíchem a vyznává se z obdivu k ženám. "My vlastně přijdeme k hotovému, žena musí devět měsíců předtím tahat břicho. Opravdu je obdivuji, já být ženou, tak vymřeme," konstatuje.

I Pavla Nevřely se lidé ptali, zda s dětmi chodí třeba na pískoviště. "Na začátku jsem na to neměl čas, když jsem doma udělal všechno, co bylo potřeba, byl skoro večer," říká pobaveně.

"My to děláme jinak a ženy to dělají taky jinak. A co mi to dalo? Určitě jiný pohled na ženu jako takovou, co všechno musí zvládnout, je neuvěřitelné. Má úcta k mé ženě vzrostla, víc jsme se stmelili a to dítě, to je krásná odměna," uzavírá.