V Olomouckém kraji už od začátku roku bouralo více než dvě stě cyklistů. (Ilustrační snímek)

V Olomouckém kraji už od začátku roku bouralo více než dvě stě cyklistů. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Nemocnici zaplavili zranění cyklisté. Viníkem je alkohol i přecenění sil

  • 2
Bezmála 250 nehod cyklistů, z toho dvě smrtelné. To je prozatím letošní smutná bilance Olomouckého kraje. Právě v nynějších horkých dnech přitom lidé na kolech bourají více než jindy. Olomoucká nemocnice jich teď musí ošetřit až trojnásobek.

Nejčastějšími příčinami nehod cyklistů jsou nyní alkohol, neukázněnost a často i přecenění schopností.

Policisté letos ve svých statistikách z Olomouckého kraje evidují už téměř 250 nehod cyklistů, dvě skončily tragicky. Tři desítky cyklistů pak utrpěly těžká a dalších 179 lidí lehká zranění.

Obě letošní smrtelné nehody cyklistů se staly na Prostějovsku. K té první došlo na konci června na prostějovském Petrském náměstí.

Nehody cyklistů

Celkový počet nehod kolařů od začátku roku v Olomouckém kraji: 246

Z toho s lehkým zraněním: 179, s těžkým: 29, se smrtelným: 2

Nemocnice teď ošetřují až trojnásobek zraněných cyklistů oproti období před prázdninami.

Nejčastější chyby cyklistů: jízda v noci na neosvětleném nebo špatně svítícím kole, nesprávný způsob jízdy, nedání přednosti v jízdě, přeceňování sil

"Nákladní automobil s přívěsem nedodržel dostatečný boční odstup od cyklisty a srazil ho. Cyklista byl převezen do nemocnice, svým těžkým zraněním ale podlehl," uvedla policejní mluvčí Irena Urbánková.

K druhé tragédii došlo nedávno. Mezi Kostelcem na Hané a Prostějovem cyklistu srazilo auto. Přitom k tomu vůbec nemuselo dojít, kolař totiž jel po silnici místo po souběžné cyklostezce. Navíc jel podle policie uprostřed jízdního pruhu.

Lékaři ve Fakultní nemocnici Olomouc ošetří v průběhu roku v průměru pět úrazů cyklistů týdně. V letním počasí ale podle mluvčího nemocnice Egona Havrlanta stoupá počet ošetřených kolařů až na trojnásobek.

Z celkového počtu letošních nehod, v nichž figurovali cyklisté, ve více než třech desítkách případů sehrál svou roli alkohol.

"Podle zkušeností našich lékařů je asi třetina těchto zranění spojena s alkoholem, ať už je pod jeho vlivem cyklista sám, nebo jej někdo opilý srazí," popsal Havrlant.

Sjetí do příkopu zaplatí muž několikaměsíčním léčením

K závažným úrazům cyklistů, které lékaři v nemocnici v poslední době řešili, patří i nehoda dvaasedmdesátileté ženy, kterou srazilo v polovině července auto na Přerovsku.

Utrpěla tříštivou otevřenou zlomeninu stehenní kosti, měla zlomená žebra, zhmožděné plíce a řadu tržných ran. "Prodělala celkem čtyři operace a zřejmě bude mít doživotní následky," sdělil Havrlant.

V olomoucké nemocnici před pěti dny skončil také dvaašedesátiletý cyklista z Olomouce, který s kolem sjel do příkopu.

"Zlomil si čtyři obratle a hrudní kost. I v tomto případě bude léčba trvat měsíce," popsal Havrlant.

Policejní mluvčí Irena Urbánková poukazuje na to, že cyklisté často přeceňují své schopnosti.

Dva takové příklady pocházejí z Jesenicka. Začátkem července sjížděl osmačtyřicetiletý biker z Černé Vody do Žulové a ve vysoké rychlosti upadl. Stejně skončil zhruba před týdnem pětadvacetiletý jezdec při sjezdu z Videlského kříže. Oba museli s těžkými zraněními do nemocnice.

Policisté se ale u cyklistů setkávají také se závažným porušováním dopravních předpisů. "Nejčastějším nedostatkem je nesprávné osvětlení nebo jízda na neosvětleném kole za snížené viditelnosti, nedání přednosti v jízdě, nedodržování bezpečné vzdálenosti a způsob jízdy, kdy cyklisté jezdí vedle sebe," vypočítala Urbánková.

Jen ojediněle policisté šetří také nehody na cyklostezkách. Protijedoucí kolaři se mohou srazit nebo nabourají při předjíždění. Takové nehody ale většinou končí jen s lehkými zraněními.