Priessnitzovy léčebné lázně v Jeseníku.

Priessnitzovy léčebné lázně v Jeseníku. | foto: J.A.Talskýpro iDNES.cz

Jesenické lázně řeší narůstající dopravu, ohrožuje jejich čistý vzduch

  • 3
Priessnitzovy lázně v Jeseníku patří mezi pouhou trojici tuzemských lázní, které se mohou honosit cenným přízviskem klimatické. Jenže „známku kvality“ vzduchu ohrožuje vzrůstající automobilová doprava. Vedení lázní proto od začátku listopadu zpoplatnilo parkování v areálu pro neubytované návštěvníky. Současně začalo fungovat odstavné parkoviště, kde mohou řidiči nechat auto zdarma.

„Zvyšuje se návštěvnost lázní jak z pohledu lidí, kteří přijíždějí za léčbou, tak hlavně turistů navštěvujících náš unikátní Balneopark. To ale s sebou nese narůstající dopravní zátěž. Proto jsme nyní změnili systém parkování,“ uvedl ředitel lázní Roman Provazník. Od začátku listopadu proto začalo fungovat nové odstavné parkoviště mimo areál.

„Naší snahou je dostat z areálu auta jednodenních návštěvníků, kterých přijíždí hlavně v sezóně mnoho,“ vysvětlil ředitel. Ti teď musí za parkování v lázních platit, odstavné parkoviště v půli „lázeňského“ kopce je naopak zdarma.

Z města do lázní už jezdí kvůli ovzduší ekologické autobusy

Podle Provazníka není reálné, aby se doprava s výjimkou zásobování a služeb ztratila z lázní úplně.

„Systém, kdy by auta parkovala ve městě a zbývajících několik kilometrů převezly hosty do lázní ekologické dopravní prostředky, jako je tomu například ve Švýcarsku, není v současnosti reálný. Pokud však budou do lázní přijíždět auty jen ubytovaní hosté a ostatní budou parkovat mimo lázně, bude i to mít pro ochranu ovzduší velký význam,“ sdělil Provazník.

Změna systému parkování je už druhým krokem k ochraně ovzduší v lázních. Nejprve byly na lince z města do lázní zavedeny autobusy na stlačený plyn, ekologické vozy jezdí i uvnitř areálu.

„Přemýšlíme i o variantě ekologického minibusu, který by pendloval mezi záchytným parkovištěm a lázněmi,“ doplnil ředitel.

Čistotu vzduchu ovlivňuje i tektonika

Lázně, které leží na jižním svahu Studničního vrchu na okraji Rychlebských hor, jsou vzdáleny dva kilometry od města. Okolí neprotíná žádná silniční tepna ani se poblíž nevyskytuje těžký průmysl či jiné významné zdroje znečištění. Také proto patří Priessnitzovy lázně vedle Karlovy Studánky v Jeseníkách a Jánských lázní v Krkonoších mezi pouhou trojici státem uznaných klimatických lázní v Česku.

Priessnitzovy léčebné lázně

Kombinace čistého ovzduší se zvýšenou koncentrací lehkých atmosférických iontů dělá ze vzduchu v Priessnitzových lázních jedinečný léčebný prostředek. Více než sto let lékaři sledují pozitivní efekty klimatoterapie s vlivem na respirační, metabolická, endokrinologická, či psychosomatická onemocnění.

Pod lázněmi se navíc kříží dva tektonické systémy, ze kterých se uvolňují radionuklidy ionizující ovzduší. Vědci naměřené hodnoty považují za příznivý biogenní faktor a řadí Priessnitzovy lázně v naměřených hodnotách na první místo na světě. V prestižním žebříčku jsou druhé lázně v Bad Gasteinu v Rakousku a třetí Carlsbad Cavity v USA.

„Je to pro nás velmi zavazující. I když jsou koncentrace sledovaných škodlivin dlouhodobě hluboko pod imisními limity a normami, je třeba na tom neustále pracovat, protože vzduch je tady prokazatelně významným léčebným prostředkem,“ pronesl šéflékař lázní Jaroslav Novotný.

Čistotu ovzduší lázní sledují nepřetržitě přístroje Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Z měření vyplývá, že průměrná koncentrace prašného aerosolu je pod 50 procenty stanoveného limitu, oxidu siřičitého je ve vzduchu asi šestkrát méně a oxidu dusíku asi sedmkrát méně než stanoví limit.

Hrozbou může být podle ministerstva znečištění z Polska

Údaje sleduje ministerstvo zdravotnictví, které rozhoduje, zda lázně budou mít statut „klimatické“. „Hodnoty čistoty klimatu v Priessnitzových léčebných lázních se dlouhodobě drží na velmi dobré úrovni,“ uvedla mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová.

V Jeseníku a jeho okolí navíc podle ní v dohledné době nehrozí stavba žádného velkého zdroje znečištění. „Jedinou hrozbou do budoucna by případně mohla být podobná činnost v blízké oblasti polského příhraničí,“ poznamenala Čechová.

Přestože město je vzdáleno zhruba dva kilometry, uvědomují si nutnost ochrany ovzduší i jeseničtí radní.

Ti teď například řeší žádosti několika bytových družstev o odpojení od městské centrální otopné soustavy a přechodu bytových domů na vlastní domovní kotelny (více čtěte zde), což by mohlo kvalitu ovzduší v okolí poznamenat.

Vedení radnice avizuje, že podobné riziko pro nedaleký klenot zdejších hor rozhodně nebude podceňovat.

„Ty žádosti je třeba pečlivě posuzovat z hlediska různých aspektů a právě případný vliv na životní prostředí je při posuzování žádostí velmi významný, protože to může mít negativní dopad i na lázně, které představují pro město ohromný kapitál a musíme tamní jedinečné klima chránit,“ prohlásil starosta Jeseníku Adam Kalous.