Primátor Martin Novotný (ODS) vyměnil koalici s ČSSD za pravicové spojenectví

Primátor Martin Novotný (ODS) vyměnil koalici s ČSSD za pravicové spojenectví | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Primátor Novotný: O Olomouci jsem měl jasno už dvě hodiny po volbách

  • 1
Olomouckou radnici vedl 4 roky. Teď má před sebou občanský demokrat Martin Novotný další čtyři. Rozdíl je, že zatímco dosud svoji "vládu" opíral o silné (a kritizované) spojenectví s ČSSD, nyní se musí spoléhat na křehkou převahu jediného hlasu.

Těsně po sečtení hlasů, které minulý víkend Olomoučané odevzdali místním politickým stranám, vypadala ODS jako poražená. Strana vedená populárním primátorem Martinem Novotným ztratila na vítěznou ČSSD přes 4 % hlasů.

Stačilo ale jen pár dnů a pro mnoho lidí jsou občanští demokraté vítězi. Po osmi letech totiž nepůjdou do velké koalice s ČSSD a lidovci.

Před volbami jste řekl, že už jste méně ochotný dělat kompromisy. Jak v životě, tak v práci i politice. Musel jste pak nějaký politický ústupek přece jen udělat?
Tentokrát nemusíme veřejnosti vysvětlovat, proč je správné přijmout řešení, které si část lidí nepřeje (velká koalice – pozn. red.), ale i tak jsme udělali kompromis.

V politice velmi často nejsou dobrá a špatná řešení, ale řešení komplikovaná a ještě horší. To je možná nejpřesnější popis situace, v níž jsme se ocitli. Jako vyjednavači za ODS jsme se ale na současném řešení jako východisku jednání jednomyslně shodli během asi dvou, tří hodin po vyhlášení výsledků voleb.

Co rozhodlo, že ČSSD takto brzy vypadla ze hry?

Podle nás bylo správné začít diskusi pravicovým směrem. Pokud by se toto uspořádání nepodařilo, snažili jsme se upozorněním na možnost pravicové většiny zvýšit i naše další vyjednávací šance. Bylo to logické chování. Ovšem bez reakce.

Překvapily svým přístupem KDU-ČSL a TOP 09?
TOP 09 mě nepřekvapila, protože držela to, co prohlašovala už před volbami (odmítala velkou koalici – pozn. red.). Pokud jde o lidovce, nevěděl jsem předem, jaký postoj zaujmou, na druhé straně ho zaujali poměrně rychle a drželi ho také celou dobu.

V roce 2006 mohla ODS uzavřít koalici s lidovci. V zastupitelstvu byste měli převahu 3 hlasů. Tehdy jste ale prohlásil, že by to bylo nefunkční gesto. Dnes máte většinu jen jediného hlasu...
I myšlení každého jednotlivce se vyvíjí díky zkušenostem, které získává. Já velkou koalici v Olomouci nepovažuji za takové negativum jako spousta jejích kritiků.

Na druhé straně je vidět, že vnímání těchto aliancí by vedlo k tomu, že by se politika u nás nevyvíjela dobrým směrem. Tuto koalici ale uzavíráme v jiné celostátní politické situaci a s jinými lidmi v zastupitelstvu.

Co bude prvním velkým testem stability této křehké koalice?
Tím bude určitě příprava a schvalování rozpočtu na rok 2011.

Novým ekonomickým náměstkem bude Ivo Vlach, velký kritik hospodaření radnice. Byla to podmínka TOP 09 mít tento post?
TOP 09 na jednáních nikdy tento nárok nevznesla jako nutnou podmínku, bez které by do koalice nešla, ale zároveň, když měli její vyjednavači příležitost říct, které resorty by chtěli dělat, zazněl i tento návrh. My jsme také měli nějaké požadavky. Nakonec do sebe všechno zapadlo.

TOP 09 měla ve volebním programu mimo jiné i zeštíhlení magistrátu. Čeká úředníky propouštění?
Na jedné straně v té konstelaci, která teď je, může po letech vzniknout první smysluplná debata o organizační struktuře magistrátu a jejím zefektivnění.

Na druhé straně i kolegové z TOP 09 budou potřebovat nějaký čas na to, aby se zorientovali, jak magistrát funguje. Možná zjistí, že některé věci, i když na první pohled mohou působit jako bujení úředníků, fakticky vyplývají třeba ze zákona – a my je musíme dělat, i když nechceme. Teprve potom je možné se bavit o tom, jak vypadá efektivní magistrát.