Lidé mohou mít doma různé předměty, které mohou říct více o šternberské historii. Nyní je mohou ukázat veřejnosti. Ilustrační foto

Lidé mohou mít doma různé předměty, které mohou říct více o šternberské historii. Nyní je mohou ukázat veřejnosti. Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

Přineste své poklady, pomůžete odkrývat historii města

  • 0
Rozsáhlé expozice věnované historii Šternberka a okolí připravují nyní v tamním bývalém klášteře. Místní obyvatele prosí o dokumenty a další materiály dokládající zdejší dějiny. Stanou se součástí výstav.

Máte doma obrázky, snímky, dokumenty či předměty dokládající historii Šternberka? Přineste je a stanou se součástí muzejní expozice. Právě v duchu obrozeneckého hesla "Národ sobě" mají totiž nyní lidé ve Šternberku možnost podílet se na vzniku rozsáhlých výstavních expozic v bývalém augustiniánském klášteře.

Návštěvníkům se přehlídka Dějiny města otevře v rámci Dnů evropského dědictví a Šternberských slavností ve čtvrtek odpoledne. Ve městě mají ovšem i rozsáhlejší plány. V prostorách kláštera se chtějí v sérii výstav odkrývajících minulost důkladně věnovat nejen městu a jeho okolí, ale například i místním historickým osobnostem, budově kláštera či závodům Ecce Homo.

"Lidé mohou mít doma doslova poklady. Ve Šternberku mají mnozí informace, dokumenty nebo i předměty, případně něco z pozůstalostí po svých příbuzných. A třeba ani neví, že jde o věci, které by dobře doplnily další kamínek do mozaiky dějin města," vysvětlila mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.

Také proto teď ve Šternberku zvou místní i přespolní, aby si prošli přízemí kláštera, kde je další část expozic zahrnutých do dlouhodobého projektu Moderní posel historie. V nich budou k vidění různé historické materiály ze sbírek Vlastivědného muzea Olomouc, Národního památkového ústavu i ze soukromých archivů.

Návštěvníci tu ale uvidí i model mariánského sloupu, který byl dosud vystavován na místním hradě nebo olomouckém výstavišti Flora. "Uvidíme, jaká bude odezva," podotkl Josef Knopf ze šternberského Handkeho občanského sdružení, které usiluje o znovuoživení kláštera.

Historické exponáty pro Šternberk hledají i v Německu

Už nyní se podle něj hlásí první majitelé zajímavých věcí, například vlastník historických rádií. Vzhledem k tomu, že ve městě kdysi žilo mnoho německých obyvatel, vydali se ale místní před časem při pátrání po vhodných exponátech také do Německa.

OPRAVY KLÁŠTERA ZA POSLEDNÍCH DESET LET

Opravy stály celkem 36,92 milionu korun. Z toho město Šternberk zaplatilo 20,54 milionu, ministerstvo kultury 15,1 milionu a zbylých 1,28 milionu pak Olomoucký kraj a další dárci.

"Řada někdejších obyvatel tam byla odsunuta, a tak jsme například v güzburgském muzeu našli i trojrozměrný historický model místního kostela," upozornila Černocká.

Podle Knopfa ovšem není možné, aby rozlehlý klášterní areál žil jen výstavnictvím. "Proto z dlouhodobého hlediska připadá v úvahu i to, že se sem přesunou i některé volnočasové aktivity města."

To potvrzuje i Černocká. Podle ní se již nyní v areálu odehrává řada akcí, například prázdninové filmové promítání. Ozývají se již také snoubenci, kteří by v nezvyklém prostředí chtěli mít svatbu.

"Snažíme se lidi lákat, aby přišli a v prostorách objektu se stále něco dělo. Jde o obrovský komplex, který by měl průběžně ožívat. Jeho obnova je ale během na dlouhou trať," uvedla mluvčí.

Klášter se má ve městě znovu stát centrem kultury

O záchranu významné barokní památky stojící v centru ve městě usilují už řadu let a stála již desítky milionů korun. Od založení v době vrcholného středověku až do josefínských reforem na konci 18. století byl objekt pro své okolí centrem vzdělanosti a kultury.

"V současnosti, s obnovou interiéru, přichází také obnova kulturní a vzdělávací funkce, kterou by měly návštěvníkům zprostředkovat právě stálé expozice zaměřené na různá témata z historie města a kláštera," popsala Černocká.

Dlouhodobá výstava v prostorách kláštera tak bude patřit dějinám i kultuře Šternberka a událostem, které s nimi souvisejí. Krátkodobé expozice budou zasvěcené například výtvarné činnosti a projektům studentů a žáků škol.

"V dalších letech chceme pokračovat v doplnění expozice o hmatové modely, které budou umístěny tematicky u jednotlivých panelů. Vzniknout má ojedinělá expozice zaměřená na handicapované," upozornila Černocká. Podobné stálé výstavy přístupné bez průvodce podle ní v tuzemsku v podstatě neexistují.