Přípravy jarní etapy květinové výstavy Flora Olomouc letos zkomplikovala dlouhá zima. Například nakvetlé tulipány bylo nutné přivézt z Holandska. (Ilustrační snímek)

Přípravy jarní etapy květinové výstavy Flora Olomouc letos zkomplikovala dlouhá zima. Například nakvetlé tulipány bylo nutné přivézt z Holandska. (Ilustrační snímek) | foto: Libor Teichmann, MAFRA

Počasí ztížilo přípravu květinové Flory, tulipány budou z Holandska

  • 0
Přípravy na jarní etapu Flory Olomouc, která začíná ve čtvrtek, výrazně zpozdilo chladné počasí. Jenom úklid cest kvůli mrazu a sněhu začal o několik týdnů později než obvykle. A aby expozice kvetla, museli zahrádkáři vsadit na nakvetlé tulipány z Holandska.

"Počasí nám letos hodně zkomplikovalo začátek jara. Ještě před třemi týdny byla sněhová kalamita, která v parku poničila spoustu stromů. Zaměstnanci museli pracovat přesčas, dokonce jsme měli i pracovní soboty, abychom vše stihli," shrnul ředitel Výstaviště Flora Jiří Uhlíř. Věří ale, že na Floře vše stihnou tak, aby návštěvníci nepoznali rozdíl.

"Popasovali jsme se s tím a budeme mít co ukázat, park bude v pořádku a nachystaný pro všechny návštěvníky," dodal. Aby záhony a celá květinová expozice byla v pořádku, museli na výstaviště dokonce objednat už částečně nakvetlé tulipány z Holandska.

"Naše tulipány nepokvetou, místo balkonovek tu proto budeme mít nakvetlé tulipány ze zahraničí," řekla Věra Mazalová z výstavnického úseku výstaviště.

"Ano, i to souvisí s mrazivým počasím, protože byl posun v rozvoji květin, objednali jsme tulipány z Nizozemí. Po dlouhé zimě chceme zajistit, že expozice budou rozkvetlé," vysvětlil ředitel.

Kromě počasí přináší komplikace i přestavba pavilonů

Více práce s přípravou výstavy měli ale letos také zahrádkáři. "Shromáždění exponátů pro výstavu nebylo vzhledem k letošním podmínkám právě jednoduché. V přírodě bylo začátkem dubna vše zpožděno o dva až tři týdny. Přesto věříme, že se návštěvníci naší expozice nudit nebudou," uvedla pro ČTK Jana Loudová z Českého zahrádkářského svazu.

Akce na Floře

Hala B
Hlavní expozice inspirovaná 440. výročím Univerzity Palackého v Olomouci.

Pavilon H
Expozice Českého zahrádkářského svazu.

Pavilon G
Jarní zahradnické trhy.

Pavilon E
Květinová expozice orchidejí drobných i obřích rozměrů. Návštěvníkům výstavy budou otevřeny sbírkové skleníky s exotickou květenou i zvířenou a sousedící botanická zahrada Univerzity Palackého se zajímavými rostlinnými exponáty. Se vstupenkou mohou zájemci zamířit i do botanické zahrady.

Kromě problémů s počasím se vystavovatelé musí letos vypořádat také s přestavbou pavilonů. Ten hlavní už od ledna rekonstruují, proto se letos ústřední expozice věnovaná 440. výročí založení Univerzity Palackého přesune do pavilonu B. Jarní etapa Flory Olomouc bude také v pavilonech E, G a H.

"Těžiště výstavního programu jsme se rozhodli vybudovat u jezírka na letní scéně, kde budou postaveny dva velkoplošné stany," podotkl pro ČTK architekt Zdeněk Štefka, který se na organizaci výstavy podílí.

Od čtvrtka se tak návštěvníci z celé republiky mohou těšit na pět tisíc kvetoucích narcisů, tulipánů, hyacintů či modřenců a přes dva tisíce hrnkových muškátů, petúnií, netýkavek a macešek.

Jarní etapu Flory již tradičně doplní také veletrh zahradní mechanizace Hortifarm a jarní zahradnické trhy. Své stánky tu bude mít přibližně 450 vystavovatelů a prodejců z Česka, Polska a Slovenska. V loňském roce výstaviště navštívilo 65 tisíc lidí.