Vodící znaky včetně těch na přechodech pro chodce se pod sněhem a ledem ztrácejí. Ilustrační foto

Vodící znaky včetně těch na přechodech pro chodce se pod sněhem a ledem ztrácejí. Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

Pro nevidomé je sníh a ledovka jako pro ostatní záplavy. Jen bez člunů a vojáků

  • 9
Zasněžené nebo ledem pokryté chodníky a silnice jim dokáží zkomplikovat život víc, než většině lidí. Pro zrakově postižené se v současném počasí stávají i běžné činnosti takřka neřešitelnými. Peníze na asistenční služby však zdaleka nestačí pro všechny.

Zatímco kdykoliv jindy si zrakově postižení lidé dokáží naprostou většinu běžných činností obstarat, současné počasí je často staví do těžko řešitelných situací.

"Sníh je pro nás něco jako mlha pro vidící. Orientační body, především ty hmatové, se mění nebo nejsou vůbec rozpoznatelné. Také takzvaná echolokace, tedy orientace s pomocí sluchu a zpracovávání odražených zvuků, je složitá, protože sníh všechno změní," popisuje Jan Příborský, ředitel TyfloCentra Olomouc, obecně prospěšné společnosti, která pomáhá zrakově postiženým na střední Moravě.

Sám nevidí, takže "zimní" problémy zná na vlastní kůži. "Ještě horší je led. Víte, jako nevidomý musím jít po své naučené trase, nemůžu se vyhnout náledí, protože když půjdu jinudy, tak se ztratím," podotýká Příborský.

"Ale zdaleka nejhorší je břečka. To člověk vůbec netuší, jestli stojí na chodníku, na trávě nebo na silnici," dodává šéf TyfloCentra.

Jako povodně, ale hasiči a armáda nikde

Olga Sýkorová, předsedkyně Nadace prof. Vejdovského, která se zaměřuje na pomoc nevidomým, současnou situaci zrakově postižených přirovnává k povodním.

"Když přijdou povodně a lidé zůstanou uvězněni doma, hasiči a armáda jezdí na člunech a zásobují obyvatele základními potravinami. V těchto dnech jsou takovými vězni nevidomí lidé, žádná záchranná akce však nenásleduje," řekla Sýkorová.

"Vodicí znaky na chodnících zmizely, projít bezpečně k nejbližšímu obchodu mají potíže i vidící lidé. Nevidomí nutně potřebují asistenční službu, tedy někoho, kdo jim zajde nakoupit, zavede dítě do školky nebo vyzvedne léky v lékárně," popisuje předsedkyně nadace.

Nevidomým pomáhají jako asistenti i studenti

"Nemůžeme zůstávat doma, i když mi někteří nevidomí lidé říkají, že by v takovém ven radši vůbec nevycházeli. Ale také potřebujeme obstarat každodenní záležitost a samozřejmě, že s asistencí je to v této situaci lepší," souhlasí Příborský.

Například právě Nadace prof. Vejdovského pomáhá platit asistenční služby nevidomým rodičům malých dětí.

Kde můžete pomoci

Konto Nadace prof. Vejdovského: 154986714/0300

Konto obecně prospěšné společnosti TyfloCentrum Olomouc: 2057653028/5500

"Uhradíme takovou pomoc nevidomým rodičům s dvouletým dítětem. Asistent musí být důvěryhodný a zodpovědný člověk, my je nacházíme mezi studenty Univerzity Palackého. Nicméně i tato služba něco stojí a musíme ji uhradit," dodává Sýkorová.

Mimo nadačních prostředků pomáhají asistenční služby platit dary sponzorů.

"Za každou finanční pomoc budeme velmi rádi," nezastírá předsedkyně nadace, která za bezmála dvě desetiletí své existence rozdělila na pomoc či léčbu zrakově postižených desítky milionů korun.