Vedení Šumperka (na snímku budova radnice) se nelíbí, že do vedení vodohospodářské společnosti nebyl jmenován jeho kandidát. Hrozí proto odchodem.

Vedení Šumperka (na snímku budova radnice) se nelíbí, že do vedení vodohospodářské společnosti nebyl jmenován jeho kandidát. Hrozí proto odchodem. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Stavbu kanalizace pro Šumpersko za 1,6 miliardy ohrožují politické spory

  • 1
Konflikt mezi Šumperkem a okolními obcemi o post ve vedení vodohospodářské společnosti ohrožuje plán na stavbu kanalizace a čističek v celém regionu za 1,6 miliardy korun. Po problémech s výběrem typu kanalizačních trubek je to další ohrožení obřího projektu, který má zmodernizovat kanalizaci v pěti městech.

Společnost Vodohospodářská zařízení Šumperk (VHZ), vlastnící vodohospodářskou infrastrukturu ve městech a obcích na Šumpersku, je v těžké krizi. Kromě problémů se špatně vybranými trubkami (více o nich čtěte zde) jí teď totiž navíc hrozí odchod největšího akcionáře. Tím je město Šumperk, dalších vlastníků je třicet.

Proti Šumperku se totiž spojily nespokojené menší obce s dalšími městy a zvolily do představenstva VHZ svého člověka místo Šumperkem prosazovaného místostarostu města Petra Suchomela.

"Navržení a zvolení Zdeňka Kunerta místo Petra Suchomela bylo nezákonné. Došlo tak jednoznačně k výraznému a neakceptovatelnému oslabení pozice města jako největšího akcionáře při uplatňování svých rozhodovacích pravomocí," komentoval změnu starosta Šumperka Zdeněk Brož.

Šumperk chce podle něj na nejbližší valné hromadě dosáhnout odvolání Kunerta a dostat do představenstva opět Suchomela.

"Pokud se to nepodaří, může Šumperk vystoupit z VHZ se všemi negativními důsledky pro tuto společnost a její akcionáře," upozornil Brož.

Odchod Šumperka by pro ostatní obce znamenal zdražování

Nezastírá přitom, že by to mohlo znamenat definitivní konec "miliardového" vodohospodářského díla. Vystoupení Šumperka ze společnosti by podle něj mělo negativní dopad také v podobě výrazného zvýšení ceny vodného a stočného především v malých obcích.

"Naopak Šumperk by mohl cenu vody snížit, protože jako největší akcionář s největším počtem obyvatel cenu vody nejvíc dotuje," vysvětlil.

Malé obce samotné by však neměly šanci Kunerta do funkce dostat. Převážnou většinu akcií totiž drží tři největší města okresu. Vedle Šumperka je to Zábřeh a Mohelnice.

Šumperku by stačila k většině při hlasování pouze podpora Zábřeha nebo Mohelnice. Suchomel se však podpory jejich zástupců nedočkal.

"Šumperk vždy jednal velmi autoritativně a ani nám se nelíbil jeho tlak. Navíc si myslím, že malé obce, které nemají takovou sílu, by měly mít v představenstvu svého zástupce, notabene když je to odborník," zdůvodnila starostka Mohelnice Jana Hamplová.

Podle ní při uplatňování hlasovacích práv na valné hromadě mají všichni akcionáři shodná práva a nelze nikomu vytýkat ani určovat, jak je využije a jak bude hlasovat.

"Ne každý musí být s výsledkem hlasování spokojen, ale tyto výsledky by měl respektovat," uvedla mohelnická starostka.

Chceme ve vedení společnosti rovnováhu, hájí se menší obce

Kunerta, který porazil šumperského kandidáta, navrhla obec Loučná zastupovaná na valné hromadě Jaroslavem Němečkem.

"Mohou jednoznačně odmítnout, že byl pan Kunert prosazen v rozporu se zákonem. Zastupitelstvo dalo starostovi plnou moc a ten mě zmocnil k zastupování obce. Proto jsem navrhl jiného člena představenstva, který bude hájit zájmy menších akcionářů," vysvětlil Němeček.

Podle něj dali další akcionáři VHZ Šumperku pádnou odpověď, když hlasovali proti jeho kandidátovi.

"To jasně svědčí o tom, že si obce napříč regionem a napříč politickým spektrem nepřejí nerovnovážný stav. Vždyť Šumperk už má předsedu představenstva Libora Dostála, kterého si prosadil," zdůraznil Němeček.

Šumperk se může změny v představenstvu domáhat u soudu, který však může rozhodnout až za několik měsíců. Je totiž jen málo pravděpodobné, že město přesvědčí některé další akcionáře, aby svůj současný postoj změnili.

Nově zvolený Zdeněk Kunert byl dříve ředitelem bankovní pobočky a zpracovával pro společnost VHZ audit vodného a stočného. V současnosti se zabývá finančním poradenstvím.