Manažer papíren Větřní se podle policie snažil zkompromitovat s komplici

Manažer papíren Větřní se podle policie snažil zkompromitovat s komplici daňového úředníka. | foto: Václav Janouš, MF DNES

Bez plánů i nadějí. Dělníci zadlužených papíren nemají od února mzdy

  • 5
Katastrofa. Jediné slovo má starosta Lukavice na Šumpersku pro situaci, jež visí nad dělníky zdejšího závodu papíren JIP Větřní. Firmě hrozí kvůli dluhům v řádech desítek milionů krach, lidé nemají výplaty ani šanci na jinou práci.

Manželé z Lukavice na Zábřežsku, kterým tamní papírna dluží na výplatách desítky tisíc, mají ke svým penězům zase o kus dál, než si dosud mysleli. Společnost JIP Papírny Větřní provozující zdejší papírnu je totiž v insolvenci a vše je teď v rukou konkurzního správce.

"Je to hrozné. Nemáme už výplaty za únor ani za březen. Přitom se hrnou složenky, je třeba platit vodu, elektřinu, plyn. Naše rodina teď žije z podstaty," zlobí se žena z Lukavice, která i s manželem pracuje v papírně. Chce ale zůstat v anonymitě.

Podle ní se dělníci zamotávají do dluhů. "Celý život pracujeme. Když zaměstnavatel potřeboval, chodili jsme do práce i o sobotách a nedělích. Za to všechno asi nakonec skončíme jako bezdomovci pod mostem," obává se žena.

V lukavické papírně je ohrožena práce pro více než dvě stovky lidí.

"Konec papírny by pro nás byl katastrofou," ví starosta Lukavice Jan Hajtmar. Podle něj je obec připravena lidem pomoci. "Jsme připraveni s nimi jednat například o odkladu plateb," uvedl starosta.

Příliš optimisticky situaci nevidí ani zástupci úřadu práce. "Situace je velmi nepříjemná, protože lidé nikde jinde práci v oboru nenajdou. Přitom papírnictví je hodně specializovaný obor," odhaduje vývoj v malé obci ředitel šumperského úřadu práce Ivo Bartl.

A co dělníkům nyní zbývá? Podle Bartla zákon jasně stanovuje podmínky, co úřad práce lidem, kterým firmy dluží výplaty, proplácí.

"Tato situace je ale trochu složitější, protože mzdové nároky zaměstnanců lukavické papírny by řešil Úřad práce v Českém Krumlově, kam místně spadají JIP Papírny Větřní," poukázal.

Upozornil však, že lidé mohou žádat o nároky na kterékoli pobočce úřadu práce.

Firmou otřásl i skandál jednoho z manažerů

Vedení společnosti JIP Papírny Větřní ještě přednedávnem ujišťovalo, že výplaty doplatí. Zakázek má Lukavice dost, zněly zprávy z vedení.

Trable papírny

Pro papírnu v Lukavici není současná insolvence pod křídly JIP Větřní nic nového. Poprvé se zdejší továrna ocitla v konkurzu ještě jako součást Olšanských papíren v roce 1990.

O dvanáct let později šla do likvidace jako už samostatná firma. A před čtyřmi lety pak měla potíže znovu, tentokrát opět v rámci Olšanských papíren, které zde stále měly své sídlo.

Nový majitel ale papírenský závod dokázal vždy znovu rozjet. Jestli tomu tak bude i tentokrát, ukáže až čas.

Ředitel společnosti Dušan Grmolec odmítal, že je podnik v krizi svou vinou. Potíže prý vznikly jinde.

"Papírenský průmysl byl od ledna 2013 jako jeden z energeticky náročných oborů neúměrně zatížen příspěvkem na obnovitelné zdroje," vysvětloval ještě před pár týdny Grmolec.

"Následně dlouhá zima, vysoká cena zemního plynu a omezená výroba, kdy musel být na šest týdnů odstaven pro poruchu převodovky papírenský stroj, zatížily společnost tak, že se v termínu nepodařilo uhradit všechny mzdy," říkal nedávno.

Teď jen na sociálním pojištění zaměstnanců dluží desítky milionů, mnohamilionové dluhy mají papírny u plynařů a energetiků.

Podle odborů není insolvence nic příjemného, ale pro lidi je to alespoň jasné. "Mohou nyní na úřadu práce požádat o vyplacení zadržovaných mezd, které pak v insolvenci bude úřad požadovat po fabrice," řekl po jednání člen podnikových odborů Josef Pirný.

Vedení společnosti nyní o situaci mlčí, Grmolec další otázky odmítl. "Nemám, co bych komentoval. Je to vyústění spousty událostí, které nás v poslední době výrazně poškodily," napsal pouze v SMS.

Firmou navíc otřásl skandál jednoho z vrcholných manažerů, který se podle policie pokusil s pomocí podstrčených drog a předem naplánované policejní kontroly zdiskreditovat pracovníka finančního úřadu, který odhalil jeho machinace s daňovými odpočty. Teď může jít až na deset let do vězení.