V Dobromilicích na Prostějovsku už kvůli vyhrocení situace mezi místními

V Dobromilicích na Prostějovsku už kvůli vyhrocení situace mezi místními starousedlíky a Romy chodí v ulicích hlídky domobrany. | foto: Luděk Peřina, ČTK

Dobromilice obcházejí hlídky domobrany, zapojilo se i několik Romů

  • 60
Na vyhrocenou situaci mezi starousedlíky a Romy v Dobromilicích na Prostějovsku začaly dohlížet hlídky domobrany. Obec si kromě nich slibuje zlepšení situace i od instalace kamer a vyhlášky zakazující pití alkoholu na nejproblémovějších místech. Policie slíbila, že přechodně zvýší kontroly.

V Dobromilicích, kde je z necelých 900 obyvatel víc než čtvrtina Romů, se tak snaží reagovat na konflikty a vyhrocenou situaci. Místní poukazují na to, že Romové, které sem vystěhoval Prostějov při likvidování tamní kolonie U Svaté Anny, dělají nepořádek a ničí obecní majetek. Ve vesnici se opakovaně vyskytla žloutenka a došlo tam během léta ke dvěma napadením.

"Vyhláška bude postihovat pití alkoholu na veřejných prostranstvích, další by pak měla zamezit ničení obecní zeleně," popsal jeden z chystaných kroků starosta Dobromilic Pavel Drnovský.

Pomoci zabránit konfliktům v ulicích mají i občanské hlídky, které místní lidé založili. "Chodit a hlídat ulice budou třikrát až čtyřikrát týdně v různou denní dobu i v noci," řekl jeden ze zakladatelů domobrany Jaroslav Jordán. O nedostatek lidí do hlídek obavy nemá.

"Přihlásilo se nám 25 lidí, z toho pět Romů. Zatím nasazujeme do čtyřčlenných hlídek dvanáct lidí, z nichž jsou tři Romové," sdělil Jordán. Podle něj je důležité, že na zklidnění situace mají zájem sami Romové. "S jejich pomocí se podaří lépe zklidnit ty problémové," zdůraznil Jordán.

Lidé kvůli dění nerozlišují, kdo je slušný, říká Rom z hlídky

Občanské hlídky mají konflikty zadokumentovat a poté ohlásit buď na policii, nebo na obci. "Rozhodně nesmí brát spravedlnost do svých rukou," upozornil Drnovský.

Aktivitu přivítala důchodkyně Marie Dadáková. "Jsem ráda, že se dali dohromady, chlapci nás ochrání. Vždyť já raději ani moc nevycházím, člověk se bojí jen otevřít dveře," posteskla si žena.

Do hlídek se zapojuje i Rom Igor Červenobrada, který v obci žije už 35 let. "Nelíbí se mi, co se v obci děje. Lidi pak nerozlišují, kdo dělá problémy a kdo je slušný. Všechny nás házejí do jednoho pytle a to všechno jenom zhoršuje a zvyšuje napětí," řekl Červenobrada.

Obec plánuje i kamery, pro region by ráda zřízení obecní policie

Obec zvažuje také vybudování kamerového systému. "Na zhruba osmi problémových místech v obci bychom umístili kamery, čím dřív, tím lépe. Věřím, že na ně seženeme dotaci," uvedl dobromilický starosta.

Chce také jednat s obcemi na Němčicku o zřízení obecní policie pro celý mikroregion. Policie zatím přislíbila, že alespoň přechodně v Dobromilicích či Dřevnovicích zvýší policejní kontroly. Právě v nedalekých Dřevnovicích už se o zřízení domobrany mluví hlasitě také (více čtěte zde).

Vyhrocená situace mezi místními a Romy byla také v Uhelné na Jesenicku, kde Romové tvoří asi 20 procent obyvatel. Podle starosty Ludvíka Juříka se problémy zmírnily po schválení obdobné vyhlášky, jakou teď chystají v Dobromilicích.

"Vyhlášku zakazující popíjet alkohol na veřejných prostranstvích a ničit zeleň máme od ledna 2011. Pokud je problém, voláme policii. Je vidět, že soustavný tlak na problémové lidi zabírá a dokáže je ukáznit," řekl Juřík.