Zřejmě nejznámější olomoucký panelový dům Avion, který se město rozhodlo prodat.

Zřejmě nejznámější olomoucký panelový dům Avion, který se město rozhodlo prodat. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Nejznámější olomoucký panelák Avion nakonec odkoupí sami nájemníci

  • 1
Nejznámější olomoucký panelák, dům Avion architekta Petra Braunera s charakteristickými kovovými reliéfy letadel na fasádě a restaurací v přízemí, nakonec od města odkoupí sami nájemníci. Radnice jim vyšla vstříc a zrušila prodej obálkovou metodou.

Lidem z devadesáti malometrážních bytů, kteří se znenadání ocitli v nejistotě spojené s hrozbou zvyšování nájmů, se sice nepodařilo politiky přesvědčit, aby dům neprodávali, zabránili však tomu, aby si ho mohl koupit kdokoli jiný.

Navzdory počátečním komplikacím jsou totiž nyní rozhodnuti do konce dubna založit bytové družstvo, které dům koupí samo.

"Podaří se nám tak zachovat sociální charakter našeho domu. Stanovili jsme si podmínku, že nájemné nebude vyšší," pochvaluje si jeden z nájemníků Avionu a zároveň člen přípravného výboru bytového družstva Petr Záhumenský.

Družstvo podle něj musí vzniknout do konce dubna. Dohoda s olomouckou radnicí je taková, že na jednání zastupitelstva pátého května přinesou zástupci družstva doklady o jeho založení.

Do víru událostí se přitom lidé z Avionu, z nichž podstatná část je již důchodového věku, dostali zcela nečekaně v první polovině letošního února. Olomoučtí radní se tehdy rozhodli dům stojící od začátku 70. let minulého století v městské části Neředín prodat.

Město chce dům prodat, protože bude potřebovat velké opravy

Minimální cenu znalec vyčíslil na 45 milionů korun, prodávat se mělo obálkovou metodou. Panelák by tak po souhlasu rady a zastupitelstva získal ten, kdo by nabídl nejvíce peněz.

"Dům bude v horizontu několika let vyžadovat větší investici do opravy, která by pro rozpočet města znamenala poměrně velkou finanční zátěž. Oprava nemovitosti je odhadovaná na částku okolo dvaceti milionů," odůvodnil tehdy prodej nynější primátor Olomouce Martin Major. Utržené peníze by město podle něj využilo na další velké investice.

Založení bytového družstva ale komplikovalo mimo jiné to, že někteří ze starších lidí zapochybovali, zda budou mít peníze na splácení svého dílu z případného úvěru na koupi domu.

"Podstatná část lidí tady stejně jako já má už důchodový věk. Bude mě zajímat, jak to bude s těmi, kteří do družstva nebudou chtít nebo nebudou moci vstoupit," uvedl pod podmínkou anonymity před časem jeden z nájemníků, s nímž MF DNES přímo v Avionu hovořila.

Hádankou pak donedávna také zůstávalo, zda se lidé ze známého paneláku vůbec dokážou k založení družstva sjednotit. Na první schůzi, kde se o něm hovořilo, rozhodně všichni podle jednoho z účastníků nedorazili.

Kdo do družstva nevstoupí, stane se jeho nájemníkem

Vše se ovšem podle Záhumenského z přípravného výboru nakonec obrátilo správným směrem, bytové družstvo bude. V bance má již sjednaný úvěr na koupi Avionu.

"Přímo členy družstva bude zhruba šedesát bytů, lidé ze zbývajících třiceti se pak stanou nájemníky družstva. Rozhodli se tak i pro to, aby nepřišli o příspěvek na bydlení," přibližuje Záhumenský.

Dobrý konec příběhu potvrzuje i poslední jednání olomouckých radních, kteří na konci března zrušili své únorové rozhodnutí o prodeji Avionu obálkovou metodou.

"Naším prvotním cílem je neškodit současným nájemníkům. Vážíme si jich, dlouhou dobu platili nájemné do městského rozpočtu," uvedl primátor Martin Major.

"Zástupci nájemníků deklarovali, že mají zájem odkoupit své byty a že i cena, za kterou je město nabízí, je pro ně akceptovatelná. Teď tedy čekáme na vznik nové právnické osoby a jsme rozhodnuti byty současným nájemníkům prodat za cenu podle znaleckých posudků," dodal.