Obleky na míru, takzvané měřenky, jsou společně s podnikovými prodejnami posledními funkčními částmi bývalého OP Prostějov. Ilustrační foto

Obleky na míru, takzvané měřenky, jsou společně s podnikovými prodejnami posledními funkčními částmi bývalého OP Prostějov. Ilustrační foto | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Prodej částí OP Prostějov se protahuje, hodnota firmy klesá

  • 2
Prodej obleků na míru a podnikových prodejen Oděvního podniku Prostějov se komplikuje. Důvodem je nevhodná dokumentace. Při prodeji jde přitom čas, hodnota věcí totiž klesá.

Největší věřitel, Česká spořitelna, to kritizuje a zpochybňuje také nezávislost auditora, který prověřuje hospodaření textilky.

Nevhodnost dokumentace k prodeji přiznal insolvenční správce, podklady přitom připravili jeho poradci.

Na poslední schůzi věřitelů se přitom všichni shodli, že prodej měřenek a podnikových prodejen by se měl odehrát co nejrychleji, protože postupně klesá jejich cena.

Oddalování prodlužuje agonii podniku a není vyloučeno, že by doposud výdělečná výroba obleků na míru mohla rovněž spadnout do minusu.

"Návrh na prodej měřenek a podnikových prodejen považuji za nevhodný pro OP, respektive pro dosažení maximálního výnosu. Jsem pro, aby podmínky výběrového řízení insolvenční soud neschválil a vrátil je k přepracování," uvedl zvláštní insolvenční správce OP Jiří Kocvrlich.

Prodej připravuje s Kocvrlichem poradce, společnost TPA Horwath. "Už v dubnu jsme jako zajištěný věřitel uložili insolvenčním správcům, aby zahájili prodej funkčních částí Oděvního podniku Prostějov," uvedla mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová

"Je politováníhodné, že poté, co správci ujišťovali na schůzích věřitelů, že proces intenzivně připravují, přichází zvláštní insolvenční správce v říjnu 2010 s tak zásadními výtkami, které mohou zpomalit nejen prodejní proces, ale v konečném důsledku také vést ke snížení výtěžku," dodala.

Pokud správce vznesl své připomínky těsně před připravovaným prodejem, nelze podle Havligerové dospět k jinému závěru, než že buď zanedbal své povinnosti, nebo že jde jen o zástupný krok, který směřuje ke zdržení celého prodeje.

To Kocvrlich odmítá. "Mé připomínky nesměřují k zásadnímu zkrácení prodeje a jsou realizovatelné okamžitě," tvrdí Kocvrlich.

Auditor je propojen s malými věřiteli, kritizuje spořitelna

Česká spořitelna má kromě toho výhrady i k nezávislosti vybraného forenzního auditora OP, který by měl zkoumat hospodaření firmy pět let zpětně. Banka proto požaduje, aby insolvenční soud soutěž na auditora, kterou vyhrála společnost A&CE Audit, zrušil a vypsal novou.

"Podmínky výběru auditora byly prokazatelně stanoveny neurčitě, v rozporu s běžnou tržní praxí a celkově tak, aby vyloučily možnost, že by se o zakázku ucházeli opravdu nezávislí poskytovatelé," vysvětlila Havligerová.

Vítězná firma je podle ní propojena s menšími věřiteli OP. "Existují úzké obchodní vazby mezi společností A&CE Audit a dalšími členy koncernu A&CE a členy koncernu, do nějž patří mimo jiné společnost Pivovar Holba. Ta v insolvenčním řízení po boku společnosti Pyrghos Lefkos aktivně vystupuje proti České spořitelně," prohlásila její mluvčí.

Brněnský soudce Jan Kozák, který má konkurz OP na starosti, zatím důvody pro zrušení soutěže nevidí.

"Zástupci spořitelny byli u vyhodnocení výsledků a žádnou námitku nevznesli. S ohledem na to, v jaké rychlosti se výběrové řízení dělalo, považuji jeho podmínky za standardní," řekl.

Forenzní audit by měl prověřit obchody OP v posledních pěti letech. Podnik je od května v konkurzu a koncem srpna ukončil sériovou výrobu. Nyní zaměstnává necelých 500 lidí, v době své největší slávy přitom měl 10 tisíc pracovníků.