Současné vedení olomoucké radnice (na snímku vlajka města na její budově) rozhodlo pokračovat v prodeji dalších dvou historických domů a to navzdory dosavadním problémům s prodeji nemovitostí.

Současné vedení olomoucké radnice (na snímku vlajka města na její budově) rozhodlo pokračovat v prodeji dalších dvou historických domů a to navzdory dosavadním problémům s prodeji nemovitostí. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Prodej domů se Olomouci ani se slevami nedaří, přesto nabízí další dva

  • 0
Olomoucká radnice nabízí ke koupi další dva historické domy v centru. A to navzdory tomu, že se prodej jiných paláců ani po milionových slevách nedaří. Primátor Martin Major přesto prodeje hájí. Podle jeho protikandidáta pro říjnové volby, lídra ČSSD Antonína Staňka, je současný způsob nepřijatelný.

Nově se v nabídce po jednání radních objevily dvě sousedící nemovitosti z Dolního náměstí, domy U zeleného věnce a U zeleného stromu. V katastru tvoří jeden celek, a tak mají společnou cenovku s částkou přesahující 26 a půl milionu korun.

„Prodej této nemovitosti není novinkou. Byla v původním soupisu těch, jež rada plánovala prodat,“ vysvětluje Major. Nejdříve se ji totiž radnice snažila prodat Státnímu fondu rozvoje bydlení, jenž tu sídlí coby podnájemník. Nezadařilo se, chyběly mu peníze.

Je však otázkou, zda se najde jiný kupec. Radní tak opět posvětili prodej i těch budov, jichž se ani skrze slevy nemohou zbavit. Již dvakrát tak z původních 50 milionů daných znalcem snížili minimální cenu za dům na Dolním náměstí 47, kde se prodává ovoce a zelenina.

Teď je k dostání za 38 milionů, ještě letos v únoru to bylo o milion víc. Přepsat cenu museli i u paláce na Horním náměstí číslo 18 s prodejnou kávy a čaje. V dubnu byl za 42 milionů, nyní za 40.

Nečekaný konec nabral prodej paláce číslo 2 na Dolním náměstí, jde o bezejmenného souseda známého domu U zlatého jelena. Od října 2012 je město prodávalo jako balíček „dva v jednom“ za více než 120 milionů.

Nicméně nedařilo se, a tak je radnice rozdělila. Lukrativního Zlatého jelena koupila loni za 60 milionů firma Moravia Real podnikatele Ivana Kyselého. Číslo 2 zůstávalo na ocet, radní ho tak teď rozprodávají po bytech, část už má majitele.

Primátor prodeje obhajuje. Přiznává však, že čekal větší zájem

Možnost, že by Olomouc na rozkouskování paláce prodělala však primátor odmítá. Připouští ale, že před dvěma lety, kdy město s prodeji začalo, počítal s větším zájmem kupců.

„Určitou část budov se nám ale podařilo prodat. Situace na trhu s nemovitostmi byla oproti současnosti dramaticky odlišná,“ říká Major. Hlavní argument pro prodej podle něj pořád platí. Je jím soukromník, jenž má na rozdíl od města peníze na opravy. Současně Major uznává, že nové vedení města má možnost po volbách nabídky domů zrušit.

„Jsme obecně na spodní hranici ceny, za kterou jsme ochotni tyto nemovitosti prodat,“ dodává Major. Má ale i za to, že znalci, kteří určují minimální ceny městských paláců, ne vždy zohledňují nynější situaci.

„Tržní cenu stanovuje trh, nikoli znalec. My ale musíme reflektovat, co napsal do posudku. Když se ale podíváte na soukromé prodeje domů v podobné lokalitě, tak ty ceny nejsou tak vysoké.“

Opozice bude proti prodejům nyní i po volbách

Lídr opoziční ČSSD Antonín Staněk proti prodeji městských domů vystupuje dlouhodobě. Nevylučuje, že pokud by po říjnových volbách získal vliv na vedení města, usiloval by o stažení nabídek a přehodnotil je.

„Naše vize je vytipovat nemovitosti, o nichž hovoříme jako o rodinném stříbře. Ty by se prodávat neměly,“ míní Staněk. Město by pak podle něj muselo najít z různých zdrojů peníze na opravy.

„Nicméně pokud by na to do budoucna nemělo finance, tak by se domy rozhodně neměly prodávat v době, kdy se realitní makléři shodují, že ceny jsou naprosto nevýhodné,“ přemítá. O schválených prodejích a slevách má jasno.

„Nepodpoříme to ani při jednání následujícího zastupitelstva. Pro nás je tato cesta nepřijatelná,“ uzavírá Staněk.