Zkrachovalý Oděvní podnik Prostějov

Zkrachovalý Oděvní podnik Prostějov | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Výrobu obleků na míru vykoupila z OP Prostějov firma na šicí stroje

  • 10
Novým majitelem poslední fungující části někdejšího oděvního gigantu OP Prostějov - výroby obleků na míru - se stala společnost AMF Reece CR, bývalá Minerva Prostějov. Firma nyní vyrábí průmyslové šicí stroje a chce tradici oděvního průmyslu v Prostějově zachovat.

Insolvenční správkyně Oděvního podniku Miloslava Horská ani firma nezveřejnily hodnotu kontraktu. Podle posledního znaleckého posudku byla cena měřenek asi 180 milionů korun.

Výroba obleků na míru v OP Prostějov

Horská potvrdila, že firma AMF Reece CR už kupní cenu uhradila a ve čtvrtek si dílnu měřenek převzala. Transakce zahrnovala také prodej stoprocentních podílů v obchodních dceřiných společnostech v Německu a ve Francii.

"Naším strategickým cílem je nejenom udržet stávající výrobu obleků na míru, ale i rozšířit výrobní a obchodní aktivity," nastínil plány Igor Komloš, jednatel AMF Reece CR.

Horská dodala, že v rámci otevřeného výběrového řízení na prodej měřenek, ve kterém byla jediným kritériem nabídnutá cena, oslovila více než 150 potenciálních strategických i finančních investorů. Přihlášku nakonec podalo pět domácích a zahraničních subjektů z branže.

Po hloubkové kontrole, takzvaném due diligence, podala závaznou nabídku pouze společnost AMF Reece CR. "Tato nabídka byla se souhlasem zajištěného věřitele, kterým je Česká spořitelna, a poté i věřitelského výboru vyhodnocena jako vítězná," potvrdila Horská.

Společnost AMF Reece CR je jediným pokračovatelem výroby speciálních průmyslových šicích strojů celosvětově známých značek AMF a Reece. V současné době podniká a vyrábí v prostorách bývalé Minervy v Prostějově.

Ani prodej měřenek však nepokryje dluhy OP, po kterém přes pět set věřitelů požaduje přes dvě miliardy. V dobách své největší slávy OP zaměstnával deset tisíc lidí.