Strop společenského sálu ve Šternberku, jenž zdobí stejné hliníková výlisky jako původní stanice pražského metra na lince A. Ve Šternberku je nyní rozprodávají. (23. ledna 2014) | foto: Městská kulturní zařízení Šternberk

Šternberk prodá další stovky "kachlů z metra", ale mohou být rozbité

  • 7
Prodej obložení stropu společenského sálu ve Šternberku, které je k nerozeznání od starších stanic pražského metra A, se bude už potřetí rozšiřovat. Město jich mezi lidi pošle dalších pět se, ale upozorňuje, že zatím není jasné, v jakém budou stavu.

Zájemci z celé republiky ale i ze světa už si rozebrali celkem 1 053 stropních kachlů. Nákupní horečka vypukla poté, co na prodej před dvěma týdny upozornil iDNES.cz.

Nejprve během pár hodin vykoupili lidé prvních 400 hliníkových výlisků, během dalšího týdne pak z nabídky zmizelo další více než šest set kachlů. Zisk z jejich prodeje město použije na rekonstrukci knihovny.

"Jsme naprosto nadšení, je to krása. To, co mělo zůstat na smetišti, se vrátí v podobě nové knihovny," neskrývá radost Libor Svoboda, ředitel Městských kulturních zařízení ve Šternberku.

K předběžné rezervaci proto nyní Šternberk uvolnil ještě dalších pět set kusů obkladu. Zda je zájemci získají však bude záležet i na tom, jestli se je podaří ze stropu sundat nepoškozené. Jeden hliníkový výlisek přitom přijde na pět set korun.

"Kachlů je celkem kolem 1 700, domluvili jsme se, že k prodeji jich bude zhruba těch 1 500. Věříme, že se nám i poslední várku podaří dostat dolů nepoškozenou, jsem v kontaktu s lidmi, kteří kdysi toto obložení dělali, a podle nich jde o takový zaklapovací systém, který by měl jít snadno demontovat," vysvětlil Svoboda.

Přesto u posledních pěti set kusů raději nic neslibuje. "Kachle zatím dole nejsou a může se stát cokoli. Poslední kusy si lidé mohou jen předběžně nezávazně zamluvit a pokud je získáme, vyzveme zájemce k platbě," řekl.

Kusy unikátního obložení se ke svým novým majitelům dostanou zřejmě na přelomu dubna a května, kdy šternberský sál čeká rekonstrukce.

Původně ve Šternberku počítali s tím, že si jednotlivé kusy unikátního obložení koupí především místní. "Těch je nakonec asi padesát, mnohem větší zájem mají samozřejmě lidé třeba z Prahy. Telefonoval jsem však i s Londýnem nebo Slovenskem," doplnil Svoboda.