Olomoucký historický dům U Zlatého jelena na rozhraní Horního a Dolního náměstí koupila od města za 60 milionů firma Moravia Real podnikatele Ivana Kyselého.

Olomoucký historický dům U Zlatého jelena na rozhraní Horního a Dolního náměstí koupila od města za 60 milionů firma Moravia Real podnikatele Ivana Kyselého. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Olomoucký Zlatý jelen změnil „oboru“. Kyselý zaplatil šedesát milionů

  • 1
Olomoucký historický dům U Zlatého jelena už s nadsázkou řečeno změnil oboru. Od města ho za 60 milionů korun koupila firma Moravia Real, v níž je předsedou představenstva Ivan Kyselý, místní podnikatel a přítele exministra vnitra Ivana Langera.

Zlatého jelena do Kyselého obory přivedlo třiadvacet hlasů koaličních zastupitelů. Šlo o minimální počet zvednutých rukou, které byly ke schválení prodeje potřeba.

Historie Domu u Zlatého jelena

Prvními písemně doloženými majiteli jsou od roku 1544 Dorota a Cyriak Degensscherovi. Historie olomouckého paláce ovšem sahá do ranného středověku. Patřil k patnácti privilegovaným kupeckým domům zvaným souhrnně Pod Bohatými krámy. Až do konce devatenáctého století je propojovalo renesanční podloubí. Sahaly až po úroveň dnešní Panské ulice, která ústí na Dolní náměstí.

(zdroj: olomouc.eu)

Opozice byla proti. Olomouckému magistrátu se přitom historický palác podařilo prodat až po devíti měsících.

Poprvé totiž vedení města o prodeji domu, jenž stojí na rozhraní Horního a Dolního náměstí, rozhodlo na začátku loňského října. Tehdy ještě byl v nabídce i se sousedním domem. Tento balíček nemovitostí "dva v jednom" vyšel na více než sto dvacet milionů korun.

Tehdy Kyselý, který již v minulosti v centru města skoupil řadu budov, magistrát oslovil se svojí nabídkou. Byla ale příliš nízká. To mu tedy Zlatý jelen ještě unikl, další nabídky na radnici nedorazily. Budovy město poté rozdělilo. Bezejmenný soused Zlatého jelena stále prodaný není.

"Myslel jsem, že prodej Zlatého jelena bude rychlejší. Nicméně tento kupující je znám již delší dobu," uvedl po schválení prodeje náměstek olomouckého primátora Martin Major.

Město potřebuje peníze na investice a dům bude brzy prázdný

To, že se o Zlatého jelena ucházel pouze Kyselý, vysvětluje cenou, jež vzešla ze znaleckého posudku. Byla podle něj poměrně vysoká.

"Udělali jsme maximum pro to, abychom i v celostátních médiích či na internetu inzerovali náš zájem tento objekt prodat," hájí Major radnici.

Ta již dlouhodobě prodej městských domů vysvětluje jejich stavem, kvůli němuž by do nich musela investovat velké částky, a také aktuálním rozvojem města, na který potřebuje finance.

Ve Zlatém jelenovi navíc sídlí úředníci, které zanedlouho čeká stěhování do budovy Namiro. Město sem ve jménu sestěhování úředníků jde do pronajatých kanceláří.

Opozice byla proti, šlo podle ní o prodej za každou cenu

Proti schválení prodeje Zlatého jelena na pondělním jednání vystoupilo osmnáct zastupitelů z levicové opozice.

"Nechceme podporovat prodej lukrativních domů v centru. Jsme přesvědčeni, že je možné najít pro ně i jiné využití, například pronájem," vysvětluje za opoziční ČSSD předseda jejího klubu zastupitelů Antonín Staněk.

Město podle něj u Zlatého jelena mohlo vytvořit například místa pro drobné obchodníky.

"Mohlo by jim tady nastavit přijatelnější nájem než soukromník. Jelikož se u Zlatého jelena navíc našel jen jeden zájemce o koupi, je evidentní, že na trhu není poptávka po tak drahé nemovitosti. Navíc pokud máte jen jednoho zájemce, tak nemůžete kvůli nedostatku konkurence překročit cenu danou odhadem. Je to zkrátka prodej za každou cenu, což rozhodně není dobré," uzavírá Staněk.

Jaký osud teď Zlatého jelena čeká, zůstává prozatím otázkou. Podnikatel Kyselý v pondělí nezvedal mobil.