Zámek ve Ptení na Prostějovsku

Zámek ve Ptení na Prostějovsku | foto: MAFRA

Město nabízí k prodeji zámek, je ochotno ho přenechat i za pouhou korunu

  • 8
Ačkoliv se o opuštěný zámek ve Ptení na Prostějovsku v minulosti zajímalo již několik kupců, nikdy se prodej nepodařilo dotáhnout do konce. Pokud by se našel někdo seriózní, kdo by objekt opravil a provozoval, mohl by ho získat i za symbolickou jednu korunu.

Zámek, který je již řadu let opuštěný, nemá využití a nedaří se ho prodat, patří městu Prostějov.

„V poslední době se každý případný zájemce omezuje pouze na požadavek o podání základních informací nebo o prohlídku objektu,“ krčí rameny náměstek primátorky Prostějova Jiří Pospíšil. Město zámek zadarmo nabízelo i obci Ptení, ta ho ale odmítla, protože by opravy neutáhla.

„Zámek tak zůstává v patové situaci. Obec by objekt zámku ráda využívala, ale nemůže, protože není technicky způsobilý pro požadovaný provoz. Opravovat jej nebude, protože není v jejím vlastnictví,“ posteskl si náměstek Pospíšil.

„Město Prostějov zámek také nebude opravovat, protože z něj nemá žádný užitek. Ze zákona musíme provádět alespoň nejnutnější údržbu. Z toho ovšem plynou zbytečné náklady, kterým se musíme jako řádný hospodář bránit. Je to začarovaný kruh,“ dodal.

V devadesátých letech Prostějov na zámku vyměnil střechu, takže dovnitř nezatéká, ale jinak celá budova a okolí pustne.

Na zámku by mohlo být muzeum, ubytovna či minipivovar

Náměstek Pospíšil i starosta Ptení Jiří Porteš potvrdili, že nedávno se objevili dva noví zájemci.

„Vím o tom, že jsou dva a že se o zámek zajímali. Takže doufáme, že to tentokrát konečně dopadne dobře. Pro obec by bylo nejlepší, kdyby na zámku vzniklo nějaké bydlení pro důchodce. Ptení by také prospělo menší muzeum, protože zde bylo bohaté keltské sídliště, a například ubytovna. Zkrátka něco, abychom do naší obce přilákali turisty,“ přeje si Porteš.

Nabízí se i další možné způsoby využití. V obci například chybí školicí zařízení, víceúčelový sál, postupnou rekonstrukcí zámku by mohly vzniknout prostory pro galerii, ateliéry nebo pro výstavy. Zámecké nádvoří a venkovní prostory zase nabízejí možnost konání koncertů, jarmarků či trhů.

„S přihlédnutím na využití zámeckých prostor v historii zjistíme, že na zámku se také vařilo pivo. Na tuto tradici je možné navázat třeba formou minipivovaru a restaurace. Určitě není mylná představa pěstitelské pálenice. Jedna z dalších možných variant využití je zřízení veterinární ordinace,“ dodal náměstek Pospíšil.

Nevyloučil zároveň - pokud by kupci byli seriózní a prodej by byl do detailů právně ošetřený - že by kupní cena mohla být i symbolická koruna.

Opuštěný zámek se pokouší oživit i student

Historie rozlehlého a dnes památkově chráněného pozdně renesančního patrového zámku s okrouhlými věžemi v nárožích sahá až do 17. století. Předtím zde stávala tvrz.

S projektem na záchranu budovy se nedávno do vzdělávacího programu LEADr., který pořádá společnost Člověk v tísni, přihlásil dvacetiletý student brněnské právnické fakulty Martin Horák z Ptení.

„Už dlouho přemýšlím o tom, že by se se zámkem mělo něco dělat. Je jako pěst na oko. Ze všech stran, když člověk do Ptení přijíždí, je vidět. Město Prostějov do zámku neinvestuje, což je pochopitelné. Zámek, který není ve městě, je jim ukradený,“ říká Horák.

„Proto chci otevřít dialog, nastartovat diskusi a do celé věci vtáhnout občanské iniciativy a lidi, aby to neskončilo zbouráním nebo to za korunu nekoupil někdo, kdo to zbourá,“ varuje (více o jeho aktivitách čtěte zde).