O zkrachovalé Schrothovy lázně má zájem kupec. Šest ze sedmi majitelů s prodejem souhlasí, zbývající spolumajitelce se však nelíbí cena.

O zkrachovalé Schrothovy lázně má zájem kupec. Šest ze sedmi majitelů s prodejem souhlasí, zbývající spolumajitelce se však nelíbí cena. | foto: Wikimedia Commons, Gorics

Zkrachovalé lázně v Lipové mají kupce, spolumajitelce se ale nezdá cena

  • 2
Zkrachovalé Schrothovy lázně v obci Lipová-lázně na Jesenicku, které jsou kvůli dluhům už od října mimo provoz, chce koupit pražská společnost Alteris podnikající v hotelové branži. Ani vážný zájemce o koupi však nemusí lázně nakonec zachránit. Jednomu ze sedmi spolumajitelů se totiž nelíbí cena.

Informaci o zájmu firmy získala MF DNES od zdroje blízkého společníkům zkrachovalých lázní.

„Společnost Alteris je opravdu vážný zájemce a já věřím, že by lipovské lázně mohla znovu obnovit,“ potvrdil bývalý ředitel a společník Schrothových lázní Radim Hatlapatka.

Zájem o lázně potvrdil také zástupce firmy Alteris Miloš Lippert. „Chceme rozšířit naše portfolio také o lázeňství a obnova lázní v Lipové je pro nás velká příležitost,“ sdělil Lippert. Lázně v Lipové podle něj leží v nádherném prostředí a mají úžasnou historii.

„Jenže pouze s klasickými lázněmi toto místo nevystačí. Je potřeba úroveň lázeňských služeb zvýšit a také rozšířit nabídku o relaxační, kulturní či zážitkové programy. Lázně v sobě skrývají velký potenciál pro další rozvoj ve všech těchto směrech,“ zdůraznil Lippert. Firma si už zpracovala plán na postupný návrat lázní do života.

Spolumajitelka chce víc než jen částku ve výši dluhů

Není ale jasné, zda se podaří transakci uskutečnit. Privátní Schrothovy lázně totiž mají celkem sedm společníků, kteří musí podle smlouvy se zásadními kroky souhlasit všichni. Šest z nich potvrdilo, že s prodejem za stanovených podmínek souhlasí. Jediná Jarmila Šilcová z Jeseníku nechce svůj podíl prodat, což potvrdil Radim Hatlapatka. Výši kupní ceny ale nechtěl sdělit.

„Mohu jen prozradit, že se limitně blíží výši dluhů. Ty činí zhruba 16 milionů. Pro mě, a věřím, že i pro všechny společníky, je prvořadé, aby se lázně podařilo obnovit a taky co nejrychleji zaplatit dluhy, které každým dnem zbytečně rostou o další úroky,“ vysvětlil Hatlapatka.

Jarmila Šilcová má ovšem o kupní ceně jiné představy. „Kupní cena ve výši dluhů je nízká a já s ní nemohu souhlasit. Byl by to v podstatě dar. Myslím, že celý areál je možné prodat mnohem dráž,“ sdělila Šilcová.

Ostatní společníci si to ale nemyslí. „Ona má jiné představy, ale snažím se ji přesvědčit, že areál vzhledem k nutným investicím není možné prodat za vyšší částku. Pokusím se s ní ještě jednat a doufám, že se mi ji podaří přesvědčit,“ řekl Hatlapatka.

Konec lázní by byla nenahraditelná ztráta, říká starosta

Starosta Lipové-lázní Lubomír Žmolík upozornil, že společníci mají velkou odpovědnost.

„Měli by v sobě najít sílu dohodnout se na prodeji. Nejen kvůli lázním samotným, ale také kvůli obci. Byla by to nenahraditelná ztráta, aby takový klenot s téměř dvousetletou historií měl definitivně skončit na tom, že se nedohodnou na prodeji,“ dodal starosta.

Lippert potvrdil, že Alteris nabídla částku blížící se výši dluhů lázní. „Bohužel skutečnost je taková, že zadluženost pořád roste. Na druhou stranu je potřeba říct, že pro většinu společníků zůstává na prvním místě snaha zachovat lázně jejich skutečnému účelu a jsou si vědomi, že obnova bude velmi nákladná. Aby mohly fungovat, bude potřeba do nich investovat částky o řád vyšší, než je kupní cena.“

Hatlapatka chce, aby bylo jasno do konce června. „Pokud se prodej nezdaří, budeme muset poslat lázně do konkurzu a mohou být rozprodány po částech. Když je šance na obnovu lázní, jejichž konec způsobily mimo jiné i mé chyby a chyby dalších společníků, měli bychom se snažit ji využít. Lázním to dlužíme.“