Tudy cesta (zatím) nevede. Olomouc chce tramvajovou trať protáhnout dál na jih města, v cestě ale stojí jediný dům v Rooseveltově ulici. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Olomouc si otevírá možnost vyvlastnit pozemky pro novou tramvajovou trať

  • 16
Při budování tramvajové trati na Nové Sady sází Olomouc tvrdě na jistotu. Potřebné parcely jí sice zatím stále nepatří, zastupitelé ale otevřeli cestu k tomu, že město může za rok začít sbírat nutná razítka i bez souhlasu majitelů. Ve hře navíc bude i možnost vyvlastnění.

Dům, jenž nové trati na jih Olomouce stojí přímo v cestě, a také pozemky u obchodního domu Billa ve Schweitzerově ulici. To jsou překážky, které nyní brání magistrátu, aby na další budování tramvajové trati na Nové Sady vůbec začal sbírat razítka nutná k zisku stavebního povolení.

Olomouc se snaží s majiteli parcel a domu už delší čas dohodnout, zatím bez výsledku. Především u jednopatrového domu v Rooseveltově ulici, jenž stojí jen pár metrů od nynější konečné zastávky, se jednání neúspěšně táhnou více než rok.

Doposud se zdálo, že bez souhlasu majitelů a následného odkoupení jejich pozemků se tramvaje na jih Olomouce nedostanou. Zastupitelé však na posledním jednání udělali první kroky k tomu, aby se město bez dohody s vlastníky případně zcela obešlo.

Vyvlastňovat nechceme, říkají politici, zároveň to ale nezavrhují

Město odstartovalo proces, na jehož konci dostane tramvajová trať přízvisko veřejně prospěšná stavba. Stát se to může už zhruba za rok, radnici to přinese dvě věci.

Dům, který stojí trati v cestě

Zaprvé bude moci - i přesto, že nevlastní dané pozemky - začít shánět razítka pro důležité územní rozhodnutí, jež je stěžejním předstupněm stavebního povolení.

Zadruhé se bude moci v krajním případě - to jest, pokud by jednání s vlastníky zkrachovala - pustit do vyvlastnění jejich parcel či domu. Tuto možnost sice politici prozatím odmítají, současně ji ale jednoznačně nezavrhují.

„Naším cílem není vyvlastňovat. Je to ale poslední šance v případě, že by to byla překážka vybudování této veřejně prospěšné stavby,“ uvedl na posledním jednání zastupitelstva primátor Antonín Staněk z ČSSD.

Podobný pohled má i náměstek Aleš Jakubec (TOP 09). „Velice doufám, že k tomuto kroku nebudeme muset přistoupit. Primárně se tu veřejně prospěšná stavba dělá z toho důvodu, že budeme moci zahájit zpracování dokumentace pro územní rozhodnutí i bez majetkoprávních vztahů,“ vysvětluje Jakubec.

Radní: Nejde o nátlak na majitele domu

Jinými slovy se magistrát chystá otevřít cestu k tomu, aby mohl shánět razítka pro stavbu na parcelách, jež v té chvíli nebudou jeho.

Začít ovšem bude moci až poté, co se tramvajová trať coby veřejně prospěšná stavba zapíše do územního plánu. Jde o poměrně zdlouhavý proces. Zastupitelé o této změně územního plánu budou ještě dvakrát či třikrát hlasovat.

Na minulém jednání ovšem první kroky k vymezení trati jako veřejně prospěšné stavby podpořili všichni přítomní zastupitelé. Proti nehlasoval ani jeden, nikdo se podle oficiálního zápisu ani nezdržel hlasování.

„Až zastupitelstvo přijme tuto změnu územního plánu, což bude podle mě za rok až za rok a půl, pak můžeme aplikovat institut vyvlastnění. Ale to v tom nejhorším případě. Znovu říkám, neumím si to představit,“ zdůrazňuje Jakubec. Na magistrátu zodpovídá za odbor koncepce a rozvoje, věnuje se tak i přepisování územního plánu.

Scénář, že by teoreticky možné budoucí sbírání razítek pro stavbu na cizím pozemku mohlo posloužit jako nátlak na jejich majitele, Jakubec odmítá.

„Ty lidi nechce nikdo okrást,“ zareagoval náměstek. Doufá, že za rok už budou parcely patřit městu. To by tak ani muselo práva spojená s veřejně prospěšnou stavbou využít.

Jednání o prodeji domu neuspěla, s pozemky je to nadějnější

Už dlouhou dobu tomu ale nic - především u nemovitosti v Rooseveltově ulici - nenasvědčuje. Již vloni v polovině června dostali zastupitelé zprávu, že se ani při několika pokusech nepodařilo majitele domu přesvědčit, aby ho prodali. A nyní to není jiné.

„Intenzivní jednání, která probíhají, jsou vedena s oběma spolumajiteli zmíněné nemovitosti,“ odvětila mluvčí magistrátu Radka Štědrá na dotaz o výsledku jednání.

Město zatím neuspělo ani u pozemků ve Schweitzerově ulici. Tady se ale vše rýsuje nadějněji.

„První jednání se uskutečnilo v lednu letošního roku. Několik dalších proběhlo následně, zatím nic nenasvědčuje případným komplikacím. Předpokládáme proto, že pozemky město odkoupí do svého vlastnictví,“ dodává Štědrá.