Obyvatelstvo Olomouckého kraj bude podle statistiků do roku 2050 stárnout a vymírat. Mimo jiné se tak bude snižovat počet rodiček a do škol proto bude chodit stále méně dětí. (ilustrační snímek)

Obyvatelstvo Olomouckého kraj bude podle statistiků do roku 2050 stárnout a vymírat. Mimo jiné se tak bude snižovat počet rodiček a do škol proto bude chodit stále méně dětí. (ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Chmurná vize pro Olomoucký kraj: do roku 2050 ztratí 76 tisíc lidí

  • 0
Jako by se Olomouc proměnila z krajské metropole na běžné okresní město s 25 tisíci obyvateli. Nebo z mapy regionu zmizel Přerov, Šumperk a další čtyři vesnice do tisíce obyvatel. Obyvatelstvo Olomouckého kraje bude do roku 2050 stárnout a vymírat, alespoň tak zní prognóza statistiků.

Olomoucký kraj podle Českého statistického úřadu Olomouc "odepíše" do roku 2050 ze současného počtu 636 585 obyvatel (údaj je k datu 12. 12. 2013 - pozn. red.) 76 tisíc.

"Celkový přírůstek obyvatel, zahrnující kromě toho přirozeného i přírůstek stěhováním, byl v Olomouckém kraji naposledy kladný v roce 2008. Od tohoto roku dochází ke každoročnímu úbytku počtu obyvatel," nastínil vývoj počtu obyvatel kraje mluvčí olomouckých statistiků Jiří Frelich. Z necelých 638 tisíc v současnosti tak poklesne do roku 2050 na 562 tisíc, úbytek tedy činí 12 procent.

Nejvíce dětí se v posledních letech narodilo v Olomouckém kraji v roce 2009, kdy jich přišlo na svět 7 134. Od tohoto roku dochází každý rok k poklesu.

"Tento trend bude pokračovat i v následujících letech, a to i přes předpoklad mírně zvýšeného počtu dětí narozených jedné matce," popsal Frelich.

Postupně se totiž sníží počet potenciálních rodiček. Počet narozených dětí tak bude klesat až do roku 2031, kdy se podle statistiků narodí o více než třetinu dětí méně než v roce 2009.

Rodičky budou stárnout, zvýší se ale průměrná délka života

Další roky sice očekávají statistici mírné zvýšení počtu dětí, ale ani toto číslo nepřesáhne hranici pěti tisíc.

A poroste i průměrný věk matek při porodu. "Za posledních dvacet let se průměrný věk matek zvýšil o více než 5,7 roku na současných zhruba 30 let. Dá se očekávat další zvyšování, byť zřejmě pomalejším tempem," sdělil Frelich.

Jednu dobrou zprávu pro nás statistici přece jen mají. Především díky lepší zdravotní péči se budeme dožívat stále vyššího věku. Jen za posledních dvacet let se v regionu zvýšila naděje dožití pro muže o 6,1 roku na 74 let a pro ženy o 4,6 roku na 81 let.

"I v následujících letech se dá očekávat další růst těchto ukazatelů, rychlejší tempo nastane u mužů. V roce 2050 bude mít žena šanci dožít se téměř 88 let a muž 83 let," nastínil Frelich.

Třetina obyvatel budou v roce 2050 senioři

Postupně však v populaci poroste počet i podíl obyvatel starších pětašedesáti let. Na začátku roku 2013 jich v kraji žilo 109 tisíc, v roce 2050 to bude už 185 tisíc seniorů. Jejich podíl v populaci v polovině století vzroste ze současných 17 na třiatřicet procent.

Naopak výrazněji poklesne počet lidí v takzvaném produktivním věku, tedy ve věku patnáct až šedesát čtyři let. Jejich počet se sníží o třicet procent. Ze 435 tisíc obyvatel v produktivním věku v současnosti jich tu za šestatřicet let bude žít jen 307 tisíc.

Trend stárnutí obyvatelstva se projeví i v růstu průměrného věku, který se ze 41,5 zvýší na rovných padesát let.

"V Olomouckém kraji převýšil počet obyvatel nad 65 let věku počet dětí do 14 let již v roce 2006. Na začátku roku 2013 už připadalo na 100 dětí 117 seniorů. Kolem roku 2031 budou dva obyvatelé starší 65 let na jedno dítě a v roce 2050 už to bude celkem 264 seniorů na 100 dětí," shrnul ze statistik Frelich.

Negativním důsledkem stárnutí populace bude vymírání regionu. V nejbližších letech budou podle olomouckých statistiků počty zemřelých spíše stagnovat na hodnotách kolem 6 700. Postupně jich ale bude přibývat.

"Je zřejmé, že přirozený přírůstek počtu obyvatel zaznamenaný v kraji v letech 2006 až 2010 se již opakovat nebude. Naopak rozdíl mezi počtem narozených a zemřelých bude nadále záporný a bude se postupně zvyšovat," zdůraznil statistik.

Kraj nezachrání ani stěhování, víc lidí odchází než přichází

Migrace obyvatel v rámci republiky ani ze zahraničí Olomouckému kraji příliš nepomůže.

"Až do roku 2021 se předpokládá, že se více lidí z regionu vystěhuje, než se jich do něj nastěhuje. Postupně se propad počtu obyvatel způsobený migrací obrátí v přírůstky. Tyto přírůstky však budou velice nízké," upozornil Frelich.

Jakékoli "pobídky" ze strany politiků, které by motivovaly rodiny mít víc dětí, jsou podle odborníků nejen naivní, ale i finančně nebezpečné. Upozorňuje na to například Felix Koschin z Vysoké školy ekonomické v publikaci Co s ekonomickými důsledky stárnutí naší populace.

"Žádná propopulační opatření nebudou mít významný vliv na úroveň plodnosti, případně na stabilitu rodiny. To jsou jen zbožná přání těch, kteří se cítí zodpovědni za budoucnost národa," píše ve své knize Koschin.