Příklad fotografií z období Třetí říše s komentáři ze současnosti zveřejněné na internetu v rámci kampaně Freikorps Tschechien. | foto: freikorps.pvpravda.cz

Mladí komunisté vytáhli fotky z Třetí říše. Ukazujeme na xenofobii, tvrdí

  • 395
Proti radikalizaci a extremismu, které přináší současná uprchlická krize, se mladí komunisté z Prostějova rozhodli bojovat internetovým projektem Freikorps Tschechien, ve kterém využívají fotografie z období Třetí říše. Zákon tím zřejmě neporušují, kampaň je však podle expertů nepatřičná a sama představuje extremismus.

Na staré černobílé fotografii dva usmívající se nacističtí pohlaváři stříhají plnovous zaskočenému Židovi v klobouku. Jeden z nich říká: „Utíkaj před válkou a režimem, aby dělali bordel někde jinde? Je na čase udělat si zbrojní pas a střílet na potkání.“

Nejde o autentický výrok z druhé světové války, ale o aktuální komentář na sociálních sítích z roku 2015 k uprchlické krizi. V tomto případě k zabíjení uprchlíků vyzývá na internetu jakýsi Dave Korsch.

Fotografie z období Třetí říše s komentáři ze současnosti zveřejňuje na internetu v rámci kampaně Freikorps Tschechien prostějovská buňka Svazu mladých komunistů Československa.

„Uváděné komentáře i přes to, že připomínají rétoriku Třetí říše, patří Čechům a Slovákům. Týkají se bezradných uprchlíků z válkou postižených zemí, kteří hledají bezpečí v Evropě. Jsou skutečné a přikládáme je jako ukázku společenských nálad, ale také jako důkaz toho, že jsme si je nevymysleli,“ burcují autoři projektu.

KSČM se od Svazu mladých komunistů distancuje

Freikorps Tschechien si již všimli odborníci na extremismus a kampaň odsoudili také historici. Odkazy na Třetí říši nicméně platné zákony zřejmě neporušují.

„Je to hodně vyhrocená kampaň. Současná situace je jiná než za druhé světové války, takže z etického hlediska je to do jisté míry problematické. Na druhé straně je zřetelné, že jde o nadsázku, a proto si nemyslím, že by to překračovalo zákony,“ soudí přední český odborník na extremismus, profesor Miroslav Mareš z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Kdo konkrétně za Freikorps Tschechien stojí, nelze zjistit. Na webu je pouze e-mailová adresa, na kterou na dotaz MF DNES nikdo nereagoval. Parlamentní KSČM se od Svazu mladých komunistů Československa distancuje.

„Co se týká OV KSČM Prostějov, to se SMKČ nespolupracuje a s jejich aktivitami často nesouhlasí. Osobně některé z těch lidí znám z jiných aktivit mimo půdu KSČM,“ sdělil předseda OV KSČM v Prostějově Ludvík Šulda. K Freikorps Tschechien se staví rezervovaně.

„Tento druh propagace není mou krevní skupinou, i když záměr autorů mohu chápat,“ dodal šéf komunistů na Prostějovsku.

Poukazujeme na hysterii a xenofobii, prohlašují autoři

Na svých webových stránkách prostějovská buňka Svazu mladých komunistů Československa horuje za smrt kapitalismu a imperialismu, zveřejňuje Stalinovy projevy, gratuluje KLDR k testu vodíkové pumy nebo se zdviženým praporem Lenina protestuje proti „nenažrancům a pravicovým teploušům“.

K projektu Freikorps Tschechien mladí komunisté dodávají, že nepropagují fašismus ani se nepokouší o černý humor.

„Snažíme se poukázat na hysterii a xenofobii ve společnosti, protože v extrémech lze poznat procesy, jevy a chování, ať už jde o jakékoli odvětví lidské činnosti, vědu nebo umění,“ prohlašují.

Kampaň odsoudila historička Muzea a galerie v Prostějově Marie Dokoupilová, která se mimo jiné zabývá holokaustem v regionu.

„Tyto fotografie by nikdy neměly být používány v tomto kontextu. Připadá mi to jako navádění k trestnému činu, jako vzbuzování rasové nenávisti a zároveň zneužívání dokumentů z genocidy, která proběhla před více než 70 lety. Lidé se mají z historie poučit, aby se podobné věci už nemohly stát. Historie má varovat, nemůže být návodem k dalším genocidám,“ uvedla.

„Je to druhá strana stejné mince“

Také bývalý předseda Židovské obce v Praze Tomáš Jelínek je přesvědčen, že Freikorps Tschechien nemá s realitou současné uprchlické krize v Evropě nic společného.

„Na jedné straně se skutečně dají na sociálních sítích najít extrémně rasistické a brutální výroky na adresu uprchlíků, projekt Freikorps Tschechien je však pouze druhou stranou téže mince. Vyvražďování Židů za druhé světové války přece ani okolnostmi, ale ani situací v tehdejší Evropě nemá se současnou uprchlickou krizí žádné souvislosti. Freikorps Tschechien je postaven na pozadí ideologie třídního boje proti měšťákům a kapitalistům, jehož přínos pro Evropu byl rovněž v minulosti otestován,“ uvedl Jelínek.

Na celé záležitosti je pozoruhodná i další okolnost. Ukazuje se, že levicová mládež se s kovanými komunisty z KSČM v názoru na uprchlíky rozchází, protože jde proti většinovému názoru. Generace starších komunistů totiž podle politologa Mareše zaujímá spíše protiuprchlické a prozemanovské postoje.

„Na úrovni vedení KSČM a SMKČ kontakty dobré nejsou. Na lokálních úrovních na druhé straně spolupráce občas funguje,“ dodává Mareš.