Vznikne podobná teplárna, jaká stojí například v Liberci (na snímku) i v Přerově? Podle dostupných informací může odložený projekt zanedlouho znovu ožít.

Vznikne podobná teplárna, jaká stojí například v Liberci (na snímku) i v Přerově? Podle dostupných informací může odložený projekt zanedlouho znovu ožít. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Projekt spalovny v Přerově je zpátky ve hře, postavit by ji mohla Veolia

  • 0
Přerov opět řeší třaskavé téma stavby krajské spalovny odpadů. Město s nejhorším ovzduším v regionu se před časem nápadu vzepřelo, teď se ale zdá, že projekt může vrátit na stůl. Zaznívá při tom jméno společnosti Veolia, která navíc nepopírá, že byznys se spalováním odpadků pro ni může být v budoucnu zajímavý.

Před dvěma roky kvůli plánu postavit v Přerově spalovnu odpadků pro celý Olomoucký kraj obyvatelé města demonstrovali a sepisovali petice. Ještě před pár měsíci se zdálo, že dosáhli svého a dokonce to vypadalo, že spalovna nevznikne v kraji vůbec, protože nebyly dotace ani potenciální investor.

Jenže teď se možná karta obrací. Tvrdí to alespoň přerovská senátorka Jitka Seitlová a ekologové z Hnutí Duha. Senátorka v listopadu na ministerstvo životního prostředí poslala připomínku k Plánu odpadového hospodářství Olomouckého kraje, který se zařízením pro energetické využití odpadů (ZEVO) v kraji počítá.

Spalovnu musí schválit lidé v referendu

První informace o spalovně v Přerově se objevily už na přelomu let 2012 a 2013, kdy si kraj nechal zpracovat první studii. Autoři počítali, kolik odpadu vhodného ke spalování produkují obce v regionu, a ukázali i na nejvhodnější místo, kde by mohla spalovna fungovat - Přerov. Ve městě, které patří k místům s nejhorším ovzduším v kraji, to však vyvolalo protesty. Místním se posléze podařilo prosadit, aby případné stavbě předcházelo referendum.

„Právě Přerov je jednou z nejpravděpodobnějších variant a z veřejných projednání a dalších informací se jeví, že zájem o postavení spalovny již projevila přerovská teplárna,“ uvedla senátorka. Teplárnu provozuje společnost Veolia.

„Na veřejném projednávání plánu odpadového hospodářství byli přítomni zástupci firmy Veolia. Pokud by zájem o výstavbu spalovny Veolia neměla, tak by se zřejmě její zástupci neúčastnili,“ prohlásil také Ivo Kropáček z Hnutí Duha.

Možnost, že by se vybudování spalovny zhostil soukromý investor, připouští také hejtmanství.

„Obce spolu s Olomouckým krajem, sdružené ve spolku Odpady Olomouckého kraje, neuvažují o stavbě (spalovny - pozn. red) kvůli vysokým investičním nákladům. Spolek obcí chce odpady využít energeticky v ZEVO, které by na území kraje vybudoval soukromý sektor,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Kamila Navrátilová s tím, že technicky nejvhodnější pro stavbu klasické spalovny nadále zůstává Přerov.

„Existuje zde možnost odběru vzniklého tepla do centrálního zásobování teplem,“ vysvětlila.

Veolia: Nyní podmínky pro stavbu spalovny nejsou...

Společnost Veolia na dotazy MF DNES reagovala s tím, že stavět spalovnu za nynějších podmínek nemá smysl.

„O výstavbě ZEVO se v současné době nedá uvažovat jak z hlediska legislativního, tak ekonomického, ale i s ohledem na veřejné mínění. Dokud nebudou správně nastaveny poplatky za skládkování, nebude ZEVO ekonomicky vycházet,“ prohlásil za společnost Veolia Milan Chromík.

Podle něj do té doby budou všechny odpady končit na skládkách kvůli současným nízkým poplatkům za skládkování.

„Jejich levná cena znemožňuje získávání využitelných surovin z odpadů,“ podotkl. Vzápětí však připustil, že situace se může změnit.

„Pokud bychom byli v budoucnu po změně nastavení podmínek na trhu s odpady osloveni samosprávami nebo kraji, abychom společně zvážili výstavbu takového zařízení například v areálu našich teplárenských provozů, mohli bychom o takové variantě začít přemýšlet.“

...ale brzy být mohou, upozorňují ekologové

Ekologové přitom upozorňují, že podmínky se mohou změnit již velmi brzy. „Pro spalovnu je důležitý přísun směsného odpadu, který nyní končí kvůli velmi nízkým poplatkům na skládkách. Ministerstvo životního prostředí ale nyní připravuje zákon o odpadech, jehož důležitou součástí bude zvýšení poplatků za skládkování. A toho jsou si dobře vědomi investoři, kteří by chtěli stavět spalovny,“ řekl Ivo Kropáček z Hnutí Duha.

Do karet spalovně podle ekologů hraje i nízká míra třídění. „Skládkování má být tou nejzazší možností, jak s odpady nakládat. Zvýšení poplatku by mělo směřovat k tomu, aby se zvýšil podíl třídění, a nikoliv aby odpad místo na skládku mířil do spalovny,“ řekl Kropáček.

Radnice zatím moc informací o možné stavbě spalovny nemá. „18. prosince bude krajské zastupitelstvo projednávat plán odpadového hospodářství s tím, že se plánuje ZEVO, ale není určeno kde. Víc oficiálně nevíme,“ uvedla mluvčí magistrátu Lenka Chalupová.

„To, že stavbu spalovny bude muset schválit referendum, stále platí,“ dodala.