Centrum Prostějova se po zbourání Společenského domu změní. Vyroste zde obchodní galerie s podzemními garážemi. Kde bude nový městský sál je ale stále nejisté.

Centrum Prostějova se po zbourání Společenského domu změní. Vyroste zde obchodní galerie s podzemními garážemi. Kde bude nový městský sál je ale stále nejisté. | foto: archiv města

Žaloba na smlouvu o proměně centra Prostějova míří k Nejvyššímu soudu

  • 1
Spor o přestavbu centra Prostějova, kde má vzniknout obchodní galerie za miliardu korun, zřejmě nekončí. Prostějovský aktivista Jan Navrátil sice neuspěl u odvolacího soudu s žalobou proti městu, zvažuje však dovolání k Nejvyššímu soudu, popřípadě také ústavní stížnost.

"Pokud to dovedeme ad absurdum, mohla by si rada či zastupitelstvo schválit jakékoliv rozdělení majetku a občan by s tím nemohl nic dělat. Je to celé postavené na hlavu. Proto budu ve sporu pokračovat," prohlásil Navrátil.

Jádrem sporu je fakt, že ve výběrovém řízení na přestavbu centra Prostějova byla původně podmínka zachovat sál pro 500 lidí, kde by se mohly pořádat plesy, společenské akce i koncerty.

Ve smlouvě se společností Manthellan, která výběrové řízení vyhrála, však už tato podmínka není. Město se totiž rozhodlo, že si multifunkční centrum nakonec postaví samo, což ho má stát zhruba devadesát milionů korun. Dokonce už si vybralo i pozemky, nyní se ale nemůže s jejich vlastníkem dohodnout na ceně (podrobnosti zde).

Okresní soud v Prostějově a poté i Krajský soud v Brně však Navrátilovu žalobu zamítly. "Hospodaření města Prostějova se svým majetkem spadá do jeho samostatné působnosti," konstatuje rozsudek.

Město tehdy rozhodnutí odvolacího soudu přivítalo. "Je to další z kroků, které potvrzují, že se město v tomto případě nedopustilo porušení zákona," řekl náměstek primátora Jiří Pospíšil.

Na postupu města při uzavírání dohody smlouvy přitom neshledaly žádné pochybení ani Úřad pro ochranu hospodářské soutěže či ministerstvo vnitra (více čtěte zde).