Olomoucké Výstaviště Flora v okolí pavilonu A a samotný pavilon, který pochází z poloviny šedesátých let minulého století, projdou rekonstrukcí. Na snímku zadní pohled na pavilon A.

Olomoucké Výstaviště Flora v okolí pavilonu A a samotný pavilon, který pochází z poloviny šedesátých let minulého století, projdou rekonstrukcí. Na snímku zadní pohled na pavilon A. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Proměna legendárního „áčka“ na Floře se posouvá, začne až na podzim

  • 2
Velká rekonstrukce olomouckého Výstaviště Flora za 293 milionů korun začne až v listopadu. Město totiž počká s obnovou pavilonu A i se stavbou nové správní budovy s parkovištěm pro sto aut až na konec podzimních výstav.

Podzimní výstavy nábytku, ovoce a zeleniny či potravin tak tisíce návštěvníků najdou tam, kde jsou zvyklí. Radnice totiž nechtěla, aby Flora přišla o zisk z těchto akcí, které by výstaviště při zahájení prací v srpnu muselo uspořádat v provizorních podmínkách.

"Při rekonstrukci Flory nemáme žádný problém s financemi. Snažili jsme se jen, aby podzimní výstavy měly ten samý prostor jako v minulých letech. Správci evropských fondů, z nichž se na tyto plány podařilo získat prostředky, nám naštěstí vyšli vstříc a umožnili posunutí termínů," vysvětlil náměstek olomouckého primátora Martin Major.

"Po skončení podzimních akcí Flory zde začnou spíše s přípravnými pracemi, jejich hlavní část pak bude záležitostí příštího roku," upřesnil Major.

Nejpozději na jaře roku 2013 by zde měla při štítové stěně sousedního domu stát nová správní budova s restaurací a nedaleko nákladního vlakového nádraží parkoviště pro zhruba sto aut.

Vizualizace nové podoby výstaviště Flora, v tomto případě i s novým pavilonem A2, s nímž zatím první fáze úprav nepočítá.
Vizualizace nové podoby hlavní části výstaviště Flora.
Vizualizace nové podoby hlavní části výstaviště Flora.

Takto by mělo v budoucnu výstaviště Flora vypadat. foto: Stavoprojekt Olomouc

Stanou-li se plány architektů skutečností, získá výstaviště také nový vjezd, díky němuž se spojí Wolkerova a Zamenhofova ulice. Nejzásadnější proměna však čeká legendární pavilon A, centrum všech olomouckých veletrhů.

Olomoucké Výstaviště Flora v okolí pavilonu A a samotný pavilon, který pochází z poloviny šedesátých let minulého století, projdou rekonstrukcí. Zatím slepá Zamenhofova ulice (na snímku) se při ní propojí s Wolkerovou.

Jednou ze změn na výstavišti by mělo být i propojení zatím slepé ulice Zamenhofova s Wolkerovou ulicí (na snímku) foto: Luděk Peřina, MF DNES

"Zjednodušeně řečeno z něj zůstane jen jeho původní ocelová konstrukce, kterou navíc budeme muset zesílit, aby vyhovovala současným normám. Ty, podle nichž se pavilon A ve druhé polovině šedesátých let stavěl, nebyly tak přísné," nastínil již dříve architekt Petr Brauner ze společnosti Stavoprojekt.

Novou tvář dá pavilonu stejný architekt

Právě on tehdy plány "áčka" narýsoval. Nyní do nich kvůli lepší izolaci doplnil až trojitá skla, klimatizaci či výtahy pro exponáty vystavovatelů.

Ředitele Flory Zdeňka Štefku pozdější začátek rekonstrukce výstaviště potěšil. "Jsme rádi, že podzimní Flora bude ještě taková, jak si ji návštěvníci a vystavovatelé pamatují z minulých let. Pro výstaviště to bezpochyby bude i ekonomický přínos, jistě se tak v tomto případě vyhneme ztrátám."

Jeho obchodní náměstkyně Ludmila Grecmanová doplnila, že si Flora v době rekonstrukce nemůže dovolit neuspořádat některou ze svých výstav. "Desítky let tady budujeme obchodní značku, o niž bychom tímto nyní přišli. Zmizeli bychom z trhu, na což naše konkurence čeká," přemítá.

"Při obnově áčka více při našich akcích využijeme zbývající pavilony E, G a H. Jednáme také s firmami, která dodávají provizorní veletržní haly. Ve světě je to zcela běžný způsob vystavování," dodala.