Jedním z lákadel druhé etapy safari v olomoucké zoo měla být projížďka ve vláčku mezi arktickými vlky (na snímku). Její stavbu teď ale zabrzdili jiní vlci - iberští, které není kam dát.

Jedním z lákadel druhé etapy safari v olomoucké zoo měla být projížďka ve vláčku mezi arktickými vlky (na snímku). Její stavbu teď ale zabrzdili jiní vlci - iberští, které není kam dát. | foto: Libor Teichmann, MAFRA

Olomoucké zoo při proměně na safari překáží vlci, plán nabere zpoždění

  • 0
Velkolepý plán historické proměny olomoucké zoo na Svatém Kopečku na safari, kde by lidé na vláčku vjížděli přímo mezi vlky, zubry, žirafy či klokany, nabírá minimálně roční zpoždění. A to z lehce kuriózního důvodu. Na vině je smečka vlků iberských, které zjednodušeně řečeno není kam dát.

Důvodem, proč vlci „překážejí“, je fakt, že právě jejich výběh stojí v místech určených pro druhou část safari, s jejímž budováním chtěla zoologická zahrada letos na jaře začít. Vlci se původně měli stěhovat do Španělska, jenže tamní zoo pro ně ještě stále nemá postavené slibované zázemí.

„Vlci iberští do kolekce zvířat druhé etapy safari nepatří, měli být proto na doporučení koordinátora chovu přesunuti do spřátelené zoologické zahrady ve Španělsku. Ta však pro ně ještě nemá dokončenou expozici. Omluvili se nám, že - jak už to u staveb bývá - došlo ke zpoždění,“ vysvětluje mluvčí olomoucké zoo Iveta Gronská.

Celkem se má na olomoucké safari v nejbližších letech za zhruba jedenáct milionů korun proměnit hned sedmnáct stávajících výběhů zoo na Svatém Kopečku.

Ambiciózní vizi chtělo vedení zahrady naplnit po částech. Nová tvář nejnavštěvovanější turistické atrakce regionu má mít pět tematických, na sebe navazujících areálů. Zaberou kolem devatenácti hektarů, každý rok měl vzniknout jeden. Vše mělo být definitivně hotové do roku 2017. To už teď s největší pravděpodobností neplatí.

Původní plán budování safari

1. ETAPA Safari Euroasia zahájení stavby: leden 2012 otevření: červenec 2013. Co je k vidění: kamzík horský, kozorožec kavkazský, los evropský či zubr evropský, který je největším evropským savcem, dospělí samci mohou mít hmotnost až tisíc kilogramů

2. ETAPA Safari America zahájení stavby: jaro 2014. Co bude k vidění: v areálu, jenž bude vůbec prvním vlčím safari v Evropě, budou moci návštěvníci zhlédnout početnou skupinu vlků arktických, charakteristických hustou bílou srstí

3. ETAPA Safari Africa zahájení stavby: 2015. Co bude k vidění: oryx jihoafrický, pštros dvouprstý a žirafa Rothschildova, olomoucká zoo v safari plánuje ukázat i další představitele afrických kopytníků, kteří zástupce afrického kontinentu doplní

4. ETAPA Safari Australia a Safari Arctica zahájení stavby: 2016. Co bude k vidění: poslední dvě budované části safari nabídnou klokana rudého a klokana parmu v australském výběhu a také soba polárního reprezentujícího Arktidu

První euroasijská část safari za šest milionů korun je hotová už od loňského léta, volně se zde pohybuje na sedm desítek zvířat. Lidé si tak z projíždějícího motorového vláčku mohou prohlédnout volně pobíhající stáda jelenů, muflonů či kozorožců. Zpoza mohutné kamenné bariéry vykukují majestátní zubři a losi.

Dvě etapy se naráz budovat nebudou, zoo by se změnila ve staveniště

Druhá část měla být ještě atraktivnější. Lidé by v zabezpečených vagoncích vjeli přímo mezi smečku vlků. Nikoliv však iberských, ale arktických, s charakteristickou hustou bílou srstí. Olomouc by se tak mohla pochlubit vůbec prvním vlčím safari v Evropě. Stavět i otevírat se mělo právě v letošním roce. Jenže pak přišly komplikace.

„Výstavba druhé etapy safari je sice připravena, leč nyní pozastavena. Otevření se plánuje na sezonu roku 2015. Celkové náklady by měly být kolem dvou a půl milionu korun,“ přibližuje aktuální stav Gronská.

V příštím roce by však už měl na Svatém Kopečku coby třetí africká část safari začít růst volný výběh pro pštrosy, žirafy a další kopytníky z černého kontinentu. Ovšem možnost, že by tak za rok zoo vybudovala nyní již zpožděný druhý a zároveň i třetí areál, Gronská jednoznačně vylučuje.

„Z časových, personálních a ani z finančních důvodů by to nemohlo jít. Navíc bychom tím zoo proměnili ve velké staveniště, což by se návštěvníkům jistě nelíbilo,“ dodává.

Mluvčí Gronská při zavržení možnosti stavět dvě části safari současně také připomíná, že zoo letos v říjnu počítá se začátkem stavby nového afrického tropického pavilonu pro hrošíky liberijské, krokodýly či opice za více než čtyřicet milionů korun. Hotový má být na podzim roku 2015.

Mezi etapami proměny nelze přeskakovat, zpozdí se všechny

Ještě s hypotetickým budováním dvou částí safari by se tak zahrada skutečně proměnila v obří staveniště. A tomu se chce její vedení vyhnout. Odložení prací na vlčím safari však znamená zpoždění celé přelomové proměny zoo.

„Jednotlivé etapy na sebe navazují. Nemůžeme ji teď proto ani přeskočit a začít budovat další. Je to tedy posunuto kompletně celé,“ potvrzuje mluvčí. V úvahu tak nyní coby termín dokončení celého olomouckého safari připadá spíše rok 2018.

Ředitel zoologické zahrady na Svatém Kopečku Radomír Habáň si přitom od safari do budoucna slibuje i zvýšení její návštěvnické kapacity. Vláček, který už nyní lidi mezi jednotlivými výběhy vozí, totiž křižuje cesty, jež využívají i pěší návštěvníci. Jakmile se ale otevře safari, dostane lokomotiva s vagónky svoji vlastní trasu vedoucí přímo mezi zvířata.

„Usnadníme tak průchod pěším, maminky s kočárky se už nebudou muset vláčku vyhýbat. Díky safari odkloníme i naše auta, která obsluhují jednotlivé výběhy,“ uvedl při otevření první části safari Habáň.