Na vizualizaci, která přibližuje podobu místa po proměně, je vidět třeba propojení parku pod hradbami s areálem současného letního kina. | foto: Repro Magistrát města Olomouce

Proměna olomouckého hradu se blíží, otevře se i staletí zazděná brána

  • 1
Olomoucký hrad má nakročeno k tomu stát se jedním z hlavních turistických magnetů města. Pomoci mu k tomu mají úpravy za 110 milionů, které se budou týkat přeměny Dómského návrší na odpočinkové zóny či vybudování amfiteátru pro 1 500 lidí. A otevření čeká po staletích nyní zazděnou bránu Všech svatých.

"Budeme se snažit, aby upravený areál olomouckého hradu byl otevřený již pro turistickou sezonu roku 2013, ale zaručit to nemohu. Uvidíme, jak rychle letos půjde výběr stavební firmy," nastínil k jedné z největších investic Olomouce do turistického ruchu náměstek primátora Ladislav Šnevajs.

Radnice promění okolí dómu svatého Václava a úpravy čekají i dnešní letní kino. Z někdejšího Locatelliho bastionu vznikne přírodní amfiteátr pro 1 500 lidí. "Budou tam skutečně výrazné zásahy do terénu. Dosavadní svah bude úplně jinak orientovaný a vznikne tam více možností pro umístění jeviště," shrnul Šnevajs.

Olomoučtí radní také v úterý projednají poslední detaily o budoucím využití tamních parkánových zahrad. "Zvážíme, zda se v prostoru dnešního minigolfu objeví nějaké herní prvky pro děti nebo to bude spíše odpočinkový prostor ve stylu klášterní zahrady," přiblížil další z náměstků primátora Jan Holpuch.

Lidem se znovu otevře čtvrt tisíciletí zazděná brána

Hlavní rysy přebudovaného Dómského návrší jsou však již jasné. Kromě amfiteátru se pak na Mlýnském potoce objeví nové molo pro návštěvníky, v Dobrovského ulici přibude odstavný pruh pro autobusy či nové infocentrum a veřejné toalety v takzvaném Domě zvoníků.

Velkou změnu do života Olomoučanů pak přinese otevření brány Všech svatých, historické spojnice severu města s jeho centrem. Zhruba od roku 1770 je zazděná. Novou zkratku z budoucího amfiteátru do Mlčochovy ulice zřejmě nejvíce ocení lidé z městské části Lazce.

"Zaslepily ji jedny z posledních úprav olomouckého opevnění, ta brána byla jeho součástí už od dávných časů Přemyslovského hradu. Vedla pak do důstojnické zahrady a postupem času se jednoduše stala zbytečnou," popsal osudy brány historik Milan Tichák.

Olomoučany by měly úpravy okolí hradu omezit minimálně

K prvnímu kopnutí do země nyní městu chybí stavební povolení, Šnevajs jej čeká v březnu či dubnu. "Na podzim by se tak mohlo začít stavět, pak už záleží jenom na počasí. V příštím roce by to již mohlo být hotové," plánuje náměstek.

Vylučuje ovšem, že by rozsáhlé úpravy okolí chrámu svatého Václava Olomoučany nějak výrazněji omezovaly. "Stát se to může maximálně v ulici Dobrovského, která by se kvůli budování autobusového zálivu mohla tak na maximálně týden zúžit. Vše ostatní se bude dít v samotném areálu hradu," vysvětlil Šnevajs.

"V očích turistů se Olomouc stane mnohonásobně atraktivnější. Navíc se ještě více zhodnotí finance, které šly do opravy dómu či sousedního muzea. Pro nejbližší roky pak nic podobně velkého v oblasti turistického ruchu nepřipravujeme," dodal.