Evžen Tošenovský ukazuje netopýra vodního při kontrolním odchytu v areálu

Evžen Tošenovský ukazuje netopýra vodního při kontrolním odchytu v areálu letního kina. Biologové celkem objevili 11 druhů netopýrů, někteří jsou zvlášť chránění. | foto: Evžen Tošenovský

Proměnu olomouckého hradu za sto milionů zabrzdili netopýři. Musí pryč

  • 1
Stomilionové proměně takzvaného olomouckého hradu na turistický magnet se postavila do cesty nečekaná překážka. Přesněji řečeno desítky menších překážek. Netopýři, které je teď potřeba přestěhovat.

Vedení krajského města má již vybranou stavební firmu, na roky plánovanou zakázku za zhruba sto milionů korun však stále nemá definitivní povolení. Nejprve totiž musí získat posvěcení úřadů na skácení stromů, v nichž žijí desítky chráněných netopýrů.

Zhruba třicet z nich proto příští měsíc čeká speciální záchranná akce, která nemá v České republice obdoby.

Termín, kdy by mohla proměna olomouckého hradu začít, si tak nyní náměstek olomouckého primátora Ladislav Šnevajs netroufá ani odhadnout.

"V tuto chvíli tady vyřizujeme povolení ke kácení. To je ovšem odvislé od toho, aby nám krajský úřad udělil výjimku z ochrany zvláště chráněných druhů. Objevily se tam totiž kolonie netopýrů," přibližuje Šnevajs.

Na mysli má především jírovec v areálu olomouckého letního kina, kde v dutině sídlí zhruba třicet až čtyřicet netopýrů rezavých. Právě letní kino patří mezi místa, která chce radnice již roky přebudovat na nové turistické lákadlo.

V místě žije jedenáct druhů netopýrů v počtu desítek kusů

Hlavní roli v něm bude hrát takzvaný olomoucký hrad a dómské návrší s chrámem svatého Václava. V letním kině tak z bývalého Locatelliho bastionu vznikne přírodní amfiteátr pro patnáct set lidí.

"Budou tam skutečně výrazné zásahy do terénu. Dosavadní svah bude úplně jinak orientovaný a vznikne tam více možností pro umístění jeviště," uvedl dříve Šnevajs.

Součástí plánů na "nový" olomoucký hrad je i molo na Mlýnském potoce, odstavný pruh pro autobusy v Dobrovského ulici či infocentrum a veřejné toalety v Domě zvoníků. Po staletích se také otevře tamní brána Všech svatých, jde o historickou spojnici severu města s jeho centrem. Od roku 1770 je zazděná.

S novou a pro turisty atraktivnější tváří olomouckého hradu magistrát předběžně počítal již na letošní turistickou sezonu. Začátek prací se pak ale odkládal, teď město musí na cestě ke stavebnímu povolení přestěhovat desítky netopýrů.

Proměna olomouckého hradu

"Po ročním monitoringu tady máme zjištěných asi jedenáct druhů, což je poměrně hodně. Nejvýznamnější kolonii zde má netopýr rezavý. Je v ní zhruba třicet až čtyřicet jedinců," shrnul Evžen Tošenovský z katedry zoologie na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Netopýry při stěhování rozdělí do několika budek

Celkem dle něj v areálu letního kina a v okolí žijí řádově desítky netopýrů. "Během roku se to samozřejmě mění. Ovšem v rámci Olomouce, jejích parků a zmapovaných srovnatelných lokalit je právě toto z hlediska netopýrů určitě nejzajímavější oblast," upozorňuje Tošenovský. Netopýři tu mají loviště a vedou tudy i jejich migrační cesty.

"Význam zde mají i staré stromy, v nichž je velké množství úkrytů. Ty netopýři využívají jak v létě, tak i pro zimování," doplňuje biolog.

A právě to se s největší pravděpodobností skrze přebudování olomouckého hradu změní. Strom s početnou kolonií netopýra rezavého půjde k zemi, v listopadu ji proto čeká stěhování.

"Tady jsme museli zpracovat zvláštní postup. Nevím o tom, že by se alespoň v rámci České republiky používal. Budeme se snažit o přesídlení této kolonie do speciální budky," prozrazuje Tošenovský.

Také další netopýři pak najdou nový domov ve více než deseti, tentokrát ovšem menších, budkách. Město je podle Tošenovského rozmístí v letním kině a v níže položeném parku.